Dlaczego sama flaga stanowi tak ważny symbol? Przez dekady jej publiczne używanie było zabronione. W 1929 roku władze komunistyczne nazwały ją „burżuazyjno-nacjonalistyczną” i objęły zakazem. Po deportacji Tatarów z Krymu w 1944 roku, samo posiadanie flagi w tatarskich domach uznawane było za zbrodnię przeciwko władzom sowieckim. W efekcie, po kilku dekadach część młodzieży krymskotatarskiej już nie wiedziała, jak wygląda ich flaga. Odrodzenie flagi nastąpiło wraz z powrotem Tatarów na Krym pod koniec lat 80. XX wieku oraz powstaniem niepodległej Ukrainy w 1991 roku.
Święto Flagi Tatarskiej w Gdańsku będzie okazją dla wszystkich mieszkańców Gdańska oraz gości do dostrzeżenia bogactwa kultur tatarskich – Tatarów Krymskich, Tatarów polskich, ale także polskich Karaimów.
Warto pamiętać, że pierwsze grupy ludności tatarskiej, obywateli Rzeczypospolitej z byłych województw: wileńskiego i nowogródzkiego, przybyły na Wybrzeże Gdańskie w 1945 roku.
Program wydarzenia
25/06 NDZ12.00
Uroczysta prezentacja flagi tatarskiej
Czym dla Tatarów jest ich flaga? Do jakiej symboliki się odwołuje? Czy potomkowie Tatarów Krymskich od niemal 80 lat mieszkający w Polsce mają swoją odrębną tożsamość? – spotkajmy się przy tatarskiej fladze na jej uroczystej prezentacji.
/ pl. Solidarności
/ wstęp wolny
25/06 NDZ13.00—16.00
Kiermasz
Tatarska i karaimska literatura, rękodzieło oraz przedmioty artystyczne – będą czekać wystawcy.
/ ogród zimowy ECS (parter)
25/06 NDZ13.00
Koncert zespołu Buńczuk
Buńczuk to jedyny w swoim rodzaju tatarski zespół wielopokoleniowy, tworzący i promujący współczesną kulturę Tatarów na Podlasiu.
/ ogród zimowy ECS (parter)
/ wstęp wolny
25/06 NDZ14.30
Nieznane historie. Opowieści o Tatarach i Karaimach
W spotkaniu wezmą udział: Olgierd Chazbijewicz – przewodniczący Gminy Muzułmańskiej Wyznaniowej w Gdańsku, Nedim Useinow – politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce, Mariola Abkowicz – przewodnicząca Związku Karaimów Polskich, Susanna Izzetdinowa – prezeska fundacji Instytut Świata Krymskiego. W roli moderatora: Lew Zacharczyszyn – pełnomocnik dyrektora ECS ds. solidarności polsko-ukraińskiej.
/ biblioteka ECS (1 piętro), wstęp wolny
/ język polski
/ wstęp wolny
25/06 NDZ16.00
A Struggle for Home: The Crimean Tatars
Film dokumentalny „A Struggle for Home: The Crimean Tatars” (reż. i scen. Christina Paschyn, 2015) opowiada historię Tatarów Krymskich.
/ biblioteka ECS (1 piętro)
/ język rosyjski z napisami w języku angielskim
/ wstęp wolny