☰ menu

Dzień dziecka z Uniwersytetem Rozwoju

sob.-niedz.
01.06-02.06.2013

Na wszystkie warsztaty i pokazy – wstęp wolny! Poniżej znajdziecie wszelkie szczegóły oraz harmonogram atrakcji!

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka przygotowaliśmy dla Was konkurs plastyczny!

Do wygrania podwójne zaproszenia do kina Helios, bony semestralne i zniżkowe na dowolne warsztaty na Uniwersytecie Rozwoju, a także gry i zabawki dla dzieci. Wystarczy wykonać pracę plastyczną pt. ,,Kim będę, gdy dorosnę" -(technika dowolna) i przynieść ją do kina w sobotę 1.06. lub w sobotę i niedzielę do Śląskiego Centrum Targowego.

Sobota 01.06.13 Kino Helios w Katowicach

12.00 – 15.00 – „Operacja Segregacja"
Na naszych warsztatach:
– sprawdzimy, czy biodegradowalna reklamówka rozkłada się szybciej niż plastikowa; – pokażemy, jak w domowych warunkach przetworzyć makulaturę na nową kartkę papieru;
– zaprezentujemy, jak dżdżownice pomagają nam w przetwarzaniu śmieci i produkcji kompostu;
– przećwiczymy z dziećmi sortowanie odpadów – każdy dowie się, gdzie wyrzucić karton po mleku, zużytą baterię czy żarówkę;
– pokażemy, jak działa turbina wodna i oczyszczalnia ścieków.
Na koniec dzieci dowiedzą się, jak na co dzień mogą dbać o środowisko naturalne.

15.00 – 17.00 Mieszkańcy Zielonego Królestwa
Stanowisko warsztatowe:
Dzieci wykonają figurki zwierząt, oraz niepowtarzalne, aromatyczne i ekologiczne rysunki swoich ulubionych bohaterów. Zapraszamy do zabawy w tworzenie ekologicznych dzieł sztuki, do wykonania których użyjemy masy solnej, przypraw a także starych gazet i niepotrzebnych śmieci.

Sobota (01.06.13) Śląskie Centrum Targowe

11.00 – 12.00 – Eksperymenty I
W programie pokazu m. in.:
– dlaczego płonąca chusteczka nie spala się?
 sposób na przekazanie tajnej wiadomości
 – chmura dymu z odrobiny magicznego płynu
 – jak sprawić, aby woda zaczęła płynąć do góry?
chemiczny oddech, czyli dmuchanie balonu bez pomocy ust

10.00 – 13.00 Robotyka – stanowisko warsztatowe
Odwiedzając naszą mini pracownię robotyki dzieci będą mogły budować i programować roboty z klocków Lego serii WeDo oraz Mindstorms NXT. Młodsze dzieci skonstruują małpki, które zagrają wymyśloną melodię i ptaki, które potrafią tańczyć. Starsze dzieci i młodzież zbudują roboty sortujące przedmioty lub groźnego aligatora. Zapraszamy do fascynującego świata robotów!

13.00 – 15.00 Artysta w kuchni – stanowisko warsztatowe
Dzieci dowiedzą się jak można z produktów spożywczych np. z mąki czy różnorodnych przypraw stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Dzieci będą mogły wykonać figurki zwierząt, oraz niepowtarzalne, aromatyczne rysunki

Niedziela (02.06.13) Śląskie Centrum Targowe

11.00 – 12.00 – Eksperymenty II
W programie pokazu m. in.:
– chemiczna bita śmietana, która ucieka z naczynia i zalewa cały stolik
– zielona glutosubstancja – czyli ciecz superlepka, którą każdy dotknąć może
– jak zmusić jajko, aby weszło do butelki o wąskiej szyjce?
– w czym tkwi tajemnica wykonywania efektownych, kolorowych drinków?
– atrament wybiera się na wycieczkę przez krainy Hydrofobowe i Hydrofilowe

12.00 – 13.00 – „Operacja Segregacja"
W programie warsztatów m. in.:
– czy w domowych warunkach można przetworzyć makulaturę na białą kartkę papieru?
– czy biodegradowalna reklamówka rozłoży się rzeczywiście szybciej niż plastikowa?
– do jakiego pojemnika wyrzucić karton po mleku?
– czy dżdżownice mogą nam pomóc w utylizacji odpadów organicznych?

Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie www.uniwersytetrozwoju.pl