☰ menu

Dzień Dziecka w Maciusiowym Królestwie

Dzień Dziecka w Maciusiowym Królestwie
niedz.
02.06.2019
Bajkowy rodzinny piknik na zielonym skwerze wokół Muzeum, królewski turniej z nagrodami dla dzieci, wystawa „W Polsce króla Maciusia”, warsztaty, strefa zabaw sensorycznych dla najmłodszych, a także koncert bajki muzycznej na orkiestrę i chór dziecięcy. Ponadto warsztaty dla dzieci Głuchych i Niewidomych. To wszystko z okazji Dnia Dziecka już w najbliższą niedzielę 2 czerwca w Muzeum POLIN.

godz. 11.00-15.00, Piknik „W Maciusiowym królestwie”

Muzeum POLIN zaprasza dzieci wraz z opiekunami na niezwykły, bajkowy piknik rodzinny, który w tym roku towarzyszy wystawie „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”. Tego dnia w Maciusiowym królestwie ogłoszony zostanie wielki turniej. Na przyjaciół króla czekają wyzwania – rozwiązywanie zagadek, pokonywanie labiryntów i przeszkód w parku linowym, majsterkowanie, szycie czy malowanie. – W centrum informacyjnym, które znajdziemy na zielonym skwerze przy Muzeum będzie można odebrać plan turnieju, na którym będą zaznaczone aktywności. Aby otrzymać nagrodę należy uczestniczyć w pięciu z nich. Można wybierać spośród trzech typów sprawności: Odkrywcy, Gracze i Twórcy – mówi Anna Dybała-Pacholak z Działu Edukacji Muzeum POLIN.

godz. 15.00, Koncert – premiera bajki muzycznej „Król Maciuś I”

Dzień zakończy się wyjątkowym akcentem, premierą bajki muzycznej dla małych i dużych dorosłych. Utwór na orkiestrę i chór dziecięcy skomponował Jerzy Rogiewicz (Jerz Igor, trio jazzowe Marcina Maseckiego i in.) a słowa napisał Grzegorz Uzdański. Inspiracją dla autorów była książka Janusza Korczaka „Król Maciuś I” oraz wystawa „W Polsce Króla Maciusia”, którą w Muzeum POLIN można oglądać do 1 lipca.

Na scenie zobaczymy blisko 120 młodych wykonawców: muzyków Orkiestry i Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Warszawie. Wśród nich znajdzie się nie jeden ale aż dziesięciu Królów Maciusiów. Wszyscy razem opowiedzą publiczności historię młodego władcy, który na własnej skórze musiał zmierzyć się z trudami rządzenia. Animacje do koncertu przygotował rodzinny tandem: rysunki stworzyła jedna z najbardziej cenionych ilustratorek na świecie Iwona Chmielewska, a ożywił je syn artystki Jan Chmielewski.

Utwory napisane z myślą o młodych słuchaczach np. „Piotruś i Wilk” Prokofiewa czy choćby „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego to często najpopularniejsze i najczęściej wykonywane dzieła w dorobku ich kompozytorów. Jest tak między innymi dlatego, że tzw. „muzyki poważnej” dla młodych słuchaczy nie jest aż tak wiele. Wystawa „W Polsce Króla Maciusia” stała się dla nas pretekstem aby ten zbiór rozszerzyć – mówi Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum POLIN. Bardzo zależy nam by nasza bajka muzyczna o Królu Maciusiu weszła do repertuaru koncertów rodzinnych także w innych instytucjach muzycznych. Na koncert obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Bilety będą do nabycia na www.polin.pl

W punkcie informacyjnym pikniku będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego oraz tłumacz znający język ukraiński. Będzie można podejść do punktu i poprosić o pomoc. Muzeum przygotowało zajęcia w języku ukraińskim we współpracy z Ukraińskim Domem w Warszawie.

Zagramy w królewskie kalambury w Polskim Języku Migowym. Będziemy odgadywać hasła rysowane, pokazywane gestami, mimiką twarzy. Nauczymy się słów w Polskim Języku Migowym (PJM). Na warsztaty dla dzieci Głuchych odbywające się co pół godziny w godz. 11.00-13.00 można zapisać się pisząc maila na adres: muzeumdostepne@polin.pl.

Na warsztacie dla dzieci Niewidomych zagramy w królewskie dźwięczne memory, zbudujemy królewski pomnik oraz stworzymy królewskie korale. Warsztaty poprowadzi Magdalena Poślada, tyflopedagog, asystentka osób z niepełnosprawnościami, co pół godziny w godzinach 13.00-15.00. Zapisy: muzeumdostepne@polin.pl lub pod numerem telefonu: 22 47 10 303.

Strefa MALUCHA – zapraszamy szczególnie najmłodszych do multisensorycznej strefy zabaw, wspierających rozwój. Rodziny z maluchami będą mogły skorzystać z przygotowanych sensorycznych stacji. Będą to m.in.: tor przeszkód oraz tunele do przechodzenia, zabawy kolorowymi pomponikami, pojemniki z kaszą manną, masażery z różnych tworzyw sztucznych czy drewna, bujawka, deska obrotowa, równoważnia, rysowanie na folii. Strefa JEDZENIA – smaczne i zdrowe przekąski.

1 i 2 czerwca wstęp na wystawę „W Polsce króla Maciusia” jest bezpłatny.

Exit mobile version