☰ menu

Dzień Dziecka

sob.-śr.
28.05-01.06.2011

Codziennie jest dzień dziecka!

Program:

sobota 28 maja

12:00 – 13:00 wspólna zabawa – stwarzanie smoka
12:00 – 16:00 WARSZTATY DLA DZIECI
17:00 prapremiera spektaklu „Król Zofius i Cudowna Kura”

niedziela 29 maja

12:00 – 16:00 WARSZTATY DLA DZIECI

poniedziałek 30 maja

9:00 – 16:30 panel naukowy Człowiek – przestrzeń – czas w twórczości Tankreda Dorsta. O interdyscyplinarnych i transkulturowych aspektach współczesnego teatru.
15:00 dzień otwarty Teatru

wtorek, 31 maja

15:00 dzień otwarty Teatru

środa, 1 czerwca

15:00 dzień otwarty Teatru, warsztaty rzeźbiarskie
16:00 wernisaż instalacji rzeźbiarskiej
17:00 premiera spektaklu „Zuzu i Lulu”
18:00 wernisaż murali oraz koncert piosenek teatralnych w wykonaniu zespołu Chorzy na Odrę

PRAPREMIERY

Tankred Dorst
„Król Zofius i Cudowna Kura”

przekład: Jacek St. Buras – wybór i przekład specjalnie dla Teatru Lalek „Pleciuga”
reżyseria: Petr Nosalek
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Krzysztof Dzierma

obsada: Paulina Lenart, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Mariola Fajak-Słomińska, Rafał Hajdukiewicz, Mirosław Kucharski, Janusz Słomiński, Krzysztof Tarasiuk

Pewnego razu mała Rozalinda znalazła i przygarnęła wałęsającą się w pobliżu zamku kurę, która okazała się wkrótce kurą niezwykłą. Król Zofius jednak kury nie lubił, obawiał się bowiem, że może mu przerwać swoim gdakaniem mowę tronową, co byłoby niedopuszczalne.
I tak się rzeczywiście zdarzyło. Kura podczas przemówienia króla zaczęła gdakać, król wpadł w straszny gniew i wypędził z zamku Rozalindę razem z jej kurą.
Co się dalej zdarzyło? Przyjdźcie do PLECIUGI i sami zobaczcie!

spektakl dla dzieci od lat 4

Tankred Dorst – Niemiecki dramatopisarz, reżyser, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk, wieloletni dyrektor artystyczny Bonner Biennale, a obecnie Neue Stücke aus Europa w Wiesbaden.
Jest jednym z najczęściej pojawiających się na scenach niemieckich autorów, w skali międzynarodowej najbardziej znanym. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Gerharda Hauptmanna (1964), Műlheimer Dramatiker Preis (1989), Nagrody Georga Bűchnera (1990), Nagrody ETA Hoffmanna (1997), Nagrody Maxa Frischa (1998).

Jacek Buras – tłumacz literatury niemieckojęzycznej, krytyk literacki. Współautor
i inicjator projektu „Kroki / Schritte” – inicjatywy mającej na celu poszerzenie oferty polskich wydawnictw w zakresie przekładów współczesnej literatury niemieckojęzycznej na język polski. Przewodniczący Instytutu Polskiego w Wiedniu
w latach 1997-2004. Przełożył ponad 60 sztuk teatralnych, m.in. utwory Goethego, Schillera, Kleista, Horvátha, Taboriego, Bernharda, Dorsta, Schwaba, szereg powieści i wiersze, m.in. Georgego, Brechta, Celana, Eicha, Krolowa, Enzensbergera. Laureat Nagrody Robera Boscha (1989) i Austrian State Award za przekład literacki (2004).

Petr Nosálek – czeski reżyser, jeden z najbardziej utytułowanych twórców teatru dla dzieci. Znany z wielu inscenizacji w teatrze lalek – od lat reżyseruje w warszawskim Teatrze Lalki Guliwer, Białostockim Teatrze Lalek, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Wyreżyserowane przez niego spektakle wielokrotnie otrzymywały nagrodę ATEST czyli Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego, przyznawane przez ASSISTEJ – Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci
i Młodzieży, były to m.in.: „Amelka, bóbr i król na dachu” – za 1999 rok (Białostocki Teatr Lalek), „Piękna i Bestia” – za 2001 rok (Teatr Lalki „Guliwer” w Warszawie), „Jak Mateusz poszedł szukać Olbrzyma” za 2002 rok (Wrocławski Teatr Lalek),
„O diabełku Widełku" za 2003 rok (Teatr Lalek „Banialuka” w Bielsko-Białej).
Z Teatrem Lalek „Pleciuga” współpracował reżyserując w 2008 roku spektakl „Syn gwiazdy” według Oscara Wilde’a. Gorący miłośnik polskiej literatury oraz sztuki aktorskiej.

Pavel Hubička – czeski scenograf od dawna współpracujący z polskimi teatrami, uważany za jednego z najciekawszych młodych scenografów. Współpracuje
z reżyserem Petrem Nosálkiem, pracował m.in. w warszawskim Teatrze Lalki Guliwer, Białostockim Teatrze Lalek, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”
w Katowicach, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. W Czechach pracował głównie przy spektaklach dramatycznych, natomiast w Polsce realizuje pomysły dla teatrów lalek. Scenograf znany jest z podejmowania nietypowych wyzwań i eksperymentowania. Laureat wielu nagród, m.in. w 2009 r. podczas
4. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-teksty – za scenografię w spektaklu „Murdas. Bajka” w reż. Pawła Aignera (Białostocki Teatr Lalek). Przygotował scenografie m.in. do spektakli: „Pinokio”, Teatr Lalek w Olsztynie, „Baśń o grającym imbryku”, Teatr Lalek i Aktora w Opolu, „Manekin czyli kochanek Hitlera”, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego
w Katowicach, „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca”, Teatr Baj Pomorski w Toruniu, „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, Teatr Groteska w Warszawie.

Krzysztof Dzierma – z wykształcenia kompozytor, na co dzień kierownik muzyczny w Białostockim Teatrze Lalek, aktor teatralny i pedagog na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Twórca muzyki do ponad
130 spektakli teatralnych w całej Polsce, z czego do ponad 40 w Białostockim Teatrze Lalek. Twórca muzyki do spektakli Teatru Telewizji, m.in. „Klątwa” (1995)
w reż. Piotra Tomaszuka, „Sprawa Folsztyńskiego” (1996), „Krótki kurs piosenki aktorskiej” (1998) w reż. Macieja Szelachowskiego.

„Zuzu i Lulu”

reżyseria: zespół twórców „Zuzu i Lulu”
muzyka: Piotr Klimek
scenografia: Emilia Łapko
projekcje multimedialne: Piotr Krężel
występują: Edyta Niewińska-Van der Moeren i Katarzyna Klimek

Kilka prostych dźwięków może przenieść nas w zupełnie inny świat… Mała Iga uwielbia bawić się swoimi lalkami: Zuzu i Lulu. Nie wie jednak, że te dwie sympatyczne zabawki ożywają, gdy tylko spuści je z oka! Zuzu i Lulu to przyjaźnie nastawione do rzeczywistości lalki, których przygody będziecie mogli zobaczyć już wkrótce.

spektakl przeznaczony jest dla dzieci najmłodszych

PANEL NAUKOWO-DYSKUSYJNY

Człowiek – przestrzeń – czas w twórczości Tankreda Dorsta.
O interdyscyplinarnych i transkulturowych aspektach współczesnego teatru.

opieka merytoryczna: Zakład Współczesnej Literatury Niemieckojęzycznej
w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego
(dr hab. Ewelina Kamińska, dr Ewa Hendryk)

dr Ewa Hendryk – kierowniczka Zakładu Współczesnej Literatury Niemieckojęzycznej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego; członkini Stowarzyszenia Germanistów Polskich oraz Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego.

dr hab. Ewelina Kamińska – wykładowczyni akademicka w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego; członkini Stowarzyszenia Germanistów Polskich i Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Germanistów; w kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się niemiecka literatura dla dzieci i młodzieży.

w programie panelu:

W kręgu twórczości Tankreda Dorsta
(moderacja dr Ewa Hendryk)

• Karolina Matuszewska (US): Fenomen życia dla teatru. Biografia Tankreda Dorsta
• Jacek Buras (Warszawa): O tłumaczeniach utworów Tankreda Dorsta i innych dramatopisarzy niemieckich
• dr Katarzyna Michalak (Katowice): Tankred Dorst o swojej koncepcji dramatu (fragmenty wywiadu)
• Bartosz Narożny (US): Adaptacje sceniczne utworów Tankreda Dorsta
w Polsce
• Ewa Pobłocka (US): Związki intertekstualne w dramatach Tankreda
• dr hab. Ewelina Kamińska (US): Tankred Dorst: Die Reise nach Stettin

W kręgu dramaturgii niemieckiej / niemieckojęzycznej
(moderacja dr hab. Ewelina Kamińska)

• prof. dr hab. Mirosława Kozłowska (US): Ogrywanie starości. Kreacje starego aktora w dramaturgii niemieckojęzycznej
• dr Karolina Prykowska-Michalak (UŁ): Transfer kulturowy – przypadek teatru polskiego i niemieckiego po 1990 roku
• dr Eliza Szymańska (UG): Recepcja dramatów Tankreda Dorsta i Mariusa von Mayenburga w Polsce
• mgr Izabela Działak (UAM) „Jestem tu tylko chwilowo”– późna twórczość prozatorska i dramatyczna Tankreda Dorsta
• dr Katarzyna Michalak (Katowice): Wokół przestrzeni we współczesnym dramacie – sztuki Tankreda Dorsta pomiędzy tradycją a nowoczesnością

MAGICZNE ZWIERZĄTKO – konkurs plastyczny

Konkurs kierujemy do całych rodzin.
Celem konkursu jest danie pretekstu rodzicom i ich dzieciom do wspólnego spędzenia czasu podczas twórczego działania. Chcemy, aby wspólnie przygotowali oni MAGICZNE ZWIERZĄTKO dowolną techniką i z dowolnych materiałów,
o wymiarach nie większych niż 1m na 1 m.
Na prace czekamy do 24 maja – należy je przynieść do Biura Obsługi Widzów, podpisane imieniem i nazwiskiem, z dołączonym numerem telefonu.
Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na wystawie, którą oglądać będzie można w dniach od 28 maja do 5 czerwca.
Spośród wszystkich prac wylosujemy 6, a ich autorzy otrzymają nagrody ufundowane przez firmę PAZIM w postaci 3 zaproszeń na rejs statkiem dla czteroosobowej rodziny oraz 3 zaproszenia rodzinne na wybraną premierę Teatru Lalek „Pleciuga”
w przyszłym sezonie artystycznym.

WARSZTATY
• plastyczne – realizacja: pracownicy Teatru Lalek „Pleciuga”
• czytania – realizacja: pracownicy Teatru Lalek „Pleciuga”
• gry i zabawy – realizacja: firma PAZIM
• wypieki – realizacja: firma ASPROD
• warsztaty „Światło-kolor-obraz” oraz Portrety rodzinne – realizacja: Pajdokracja
• doświadczenia – realizacja: Studenckie Koło Naukowe „Młodych Dydaktyków Matematyki z Uniwersytetu Szczecińskiego
• warsztaty rzeźbiarskie, wystawa murali i instalacji rzeźbiarskiej – realizacja: Akademia Sztuki

Dzień Dziecka z Teatrem Lalek Pleciuga i Akademią Sztuki

spektakl, koncert, wernisaż murali, instalacja rzeźbiarska

1 czerwca, Plac Teatralny, godzina 16.00
16.00 Plac Teatralny – wernisaż instalacji rzeźbiarskiej

Uwaga ichtiolodzy! Odkryliśmy nowy gatunek ryb piwniczno-gruntowych!

Z ciemności piwnic Pałacu pod Globusem wyłania się tajemniczy kształt. Na razie widzimy tylko oko i połyskującą łuskę. O rybach gruntowych wiemy dziś tylko tyle, że zrodziły się w Pracowni Podstaw Rzeźby Akademii Sztuki w Szczecinie. Przy narodzinach robiły sporo hałasu. Prowadzimy dalsze badania. Prezentację wyników naszych prac planujemy na Dzień Dziecka (1 czerwca) na placu Teatralnym przy Teatrze Lalek Pleciuga.

Instalacja przygotowana pod opieką dr Małgorzaty Kopczyńskiej i mgr Doroty Tołłoczko.

17.00 premiera spektaklu

18.00 Plac Teatralny – wernisaż murali i koncert zespołu Chorzy na Odrę

Po premierze na scenie kameralnej zapraszamy na wernisaż murali będący elementem projektu Odblokowanie – Akcja Muralizacja, realizowanego przez Akademię Sztuki w Szczecinie. Trzy duże realizacje graffiti będą od tego momentu zdobić elewację Pleciugi, nawiązując do tradycji dawnej siedziby przy ulicy Kaszubskiej. Wernisaż uświetni koncert zespołu chorzy na Odrę, w repertuarze piosenek ze spektakli teatralnych dla dzieci i młodzieży. Koncert będzie pierwszą okazją do otwarcia sceny tylnej ściany sceny pleciugi na plac zabaw i widownie pod gołym niebem.
 

Exit mobile version