☰ menu

Dzień Darwina, czyli co owad ma wspólnego z człowiekiem?

czw.-niedz.
12.02-22.02.2015

12 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Karola Darwina. Ten angielski przyrodnik żyjący w XIX wieku był twórcą teorii ewolucji, według której wszystkie gatunki pochodzą  od wcześniejszych form. Choć sama teoria była nie do końca doskonała, odcisnęła znaczący ślad w świecie naukowym. Pasją Darwina od najmłodszych lat były owady, których życie uważnie obserwował w trakcie licznych podróży. Owady to stworzenia, które u większości osób nie budzą sympatii, ale ich życie jest  bezsprzecznie ciekawe. Warto poznać ich obyczaje i zadać sobie pytanie czy człowiek i owad mają coś wspólnego poza początkiem ewolucji?

Pierwszą wspólną cechą jest zdolność przystosowania się do życia w każdym środowisku. Ludzie żyją na sześciu kontynentach. Różnią się kolorem skóry, kształtem oczu czy nosa co jest wynikiem adaptacji  na przestrzeni  wieków do panujących warunków. Czy żyjemy w chłodnej Skandynawii, gorącej Afryce czy w wyspiarskim Tokio, mamy jednego zaciekłego wroga. Jest nim komar. Przed tym owadem nie uciekniemy, a wszystko przez to, że tak jak człowiek doskonale przystosował się na przestrzeni dziejów do istniejących warunków. Kolejnym przykładem mogą być owady społeczne. – Mrówki, termity czy też pszczoła miodna, żyją gromadnie w  kopcu, ziemi czy ulu. Razem chowają swoje potomstwo, dbają o siebie i chronią w razie niebezpieczeństw. Przypomina to życie ludzi w różnych wspólnotach, z których podstawową jest rodzina, ale też przypomina nieco życie w wielkim bloku – tłumaczy Michał Jasiński, doktorant w Katedrze Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wspomniana pszczoła miodna ma z człowiekiem jeszcze jedną wspólną cechę. Pszczoły tańczą. Taniec u pszczół to forma komunikacji i nawigacji. Poruszając się w specjalny sposób owad pokazuje innym gdzie należy polecieć aby zdobyć miododajny nektar. Człowiek, co znane zapewne jest miłośnikom sztuki teatru, przez taniec również opowiada historie. Część insektów tak jak ludzie dostosowuje swój tryb życia do pór roku. „Większość owadów budzi się do życia wiosną, gdzie bardzo aktywnie żeruje i dąży do otrzymania potomstwa. O tej porze roku również ludzie stają bardziej aktywni. Zimą chowamy się w domach pod kocami i pijemy herbatę czy ciepłe kakao, a owady hibernują" – mówi Michał Jasiński. Owady są polifagami, co oznacz że żywią się wszelkim pokarmem od roślin po zwierzęta. My również jesteśmy „wszystkożerni".

Podobieństw można znaleźć jeszcze więcej, co nie zmienia faktu, że mimo wszystko więcej nas różni niż łączy. Ale nie jesteśmy sobie znowu tak zupełnie obcy, dlatego warto zainteresować się życiem naszych maleńkich towarzyszy. Zazwyczaj trudno dokładnie im się przyjrzeć ze względu na rozmiary, ale między 7 a 22 lutego jest na to sposób. W Parku Handlowym Bielany można obejrzeć wystawę gigantycznych owadów. Na ekspozycji można spojrzeć w oczy dwumetrowej biedronce, pchle czy gąsienicy. 7 owadów jest prezentowanych w pasażu głównym Parku Handlowego Bielany do 22 lutego.

 

Exit mobile version