☰ menu

Dziecko a nauka języka

Nauka angielskiego w przedszkolu
wt.-śr.
26.04-11.05.2016

Gotowość do nauki

Wbrew pozorom, dzieci są gotowe do uczenia się nowych rzeczy bardzo szybko, tak naprawdę poznają przecież świat już od urodzenia. W przypadku najmłodszych pociech, czyli dwulatków i trzyletnich maluchów, gotowość do nauki języków obcych pojawia się w momencie, gdy tylko zaczynają mówić po polsku chociażby pojedyncze słowa. Ważne jest też by dziecko, nawet jeśli za wiele nie mówi, rozumiało ludzka mowę: wykonywało proste polecenia, reagowało na swoje imię. Wcześniej nie ma sensu wprowadzać do codziennej komunikacji innego języka niż rodzimy, bowiem może to spowodować niepotrzebne zamieszanie w małej główce. Nie bez powodu wprowadza się zwykle lekcje angielskiego dla dzieci już od najmłodszych lat – język ten nie tylko jest jednym z prostszych do nauki, ale i jest wszędzie obecny dookoła nas: w mediach, w literaturze i codziennej prasie, równie często można go usłyszeć na ulicy i w środkach komunikacji miejskiej.

A co w przypadku dzieci z domów dwujęzycznych?

Dzieci, których rodzice mówią w domu jednocześnie dwoma różnymi językami, mają przed sobą nieco większy wysiłek poznawczy. Jeśli więc czujesz, że dziecku mylą się słowa lub ma problemy z rozumieniem jednego z rodziców, nauka angielskiego jako języka dodatkowego (często języka trzeciego) zazwyczaj może, a nawet powinna być odłożona na później. Jeśli jednak jedno z rodziców rozmawia w domu właśnie po angielsku, dodatkowe lekcje są jak najbardziej zalecane.

Jak wygląda nauczanie małych dzieci?

W klasach przedszkolnych oraz w żłobku dzieci uczy się języka wyłącznie przez zabawę. Najmłodsi poznają kolory przy okazji ustawiania zabawek czy doglądania kwiatków w ogródku. Nie ma – przynajmniej na początkowym etapie – nauki pisania, dzieci uczą się głównie mówić, wymawiać nowe słowa oraz poznawać ich znaczenia. Szczególny nacisk kładziony jest na pojęcia związane z dziećmi i otaczającym je środowiskiem: placówką przedszkolną, ubrankami, jedzeniem, grami i zabawą, a także przyrodą oraz rodziną. Nie wymaga się stosowania złożonych form gramatycznych. W wielu przedszkolach i żłobkach nauka angielskiego często jest prowadzona w połączeniu ze śpiewaniem i słuchaniem muzyki lub nawet z zajęciami z rytmiki. Dzieci są chwalone za każdy, nawet najmniejszy postęp w nauce, nie istnieje system surowych ocen.

A może nauka w domu?

Jeśli masz nieco czasu i zacięcie pedagogiczne, możesz próbować uczyć dziecko na własną rękę, niemniej warto mieć świadomość, że liczne badania społeczne potwierdziły, iż nie zawsze jest to metoda równie skuteczna jak nauka w grupie pod okiem zawodowca. Warunkiem jest oczywiście dobra znajomość danego języka przez rodzica, chociaż bądźmy szczerzy – kolorów, kształtów i codziennych słówek może uczyć dzieci niemal każdy. Większym wyzywaniem może być utrzymanie maluszka w ryzach i namówienie go do systematyczności – istnieje duża szansa, że dziecko będzie wolało się po prostu bawić. Możesz spróbować połączyć naukę z zabawą. Warto potraktować naukę domową jako niezobowiązujące uzupełnienie zajęć prowadzonych poza domem – możesz odpytywać dziecko z poznanych już słówek lub razem z nim śpiewać znane piosenki w języku angielsku.

Co w przypadku szkoły językowej?

Dla dzieci w wieku przedszkolnym wiele firm posiada specjalne oferty nauki angielskiego – od podstaw lub dla nieco bardziej zaawansowanych językowo maluszków. Z pewnością uczestnictwo w takich profesjonalnie zorganizowanych zajęciach ma wiele zalet: dziecko zyskuje dostęp do książek, pomocy multimedialnych, a przede wszystkim ma kontakt z native speakerami. Również sama świadomość obecności grupy dzieci i powagi sytuacji sprzyja efektywnej nauce. Niemniej trzeba też uważać – zanim zapiszesz przedszkolaka na takie zajęcia, na kilka miesięcy wcześniej upewnij się, że faktycznie będzie chciało uczęszczać na lekcje języka obcego. Zwykle obecność dziecka na dwóch – trzech spotkaniach wystarcza, by wyczuć jego nastroje i poziom samozadowolenia z nauki.

Powyższy artykuł powstał on we współpracy z nowoczesną szkołą językową Speak Up. Zapraszamy do zapoznania się z unikalnymi metodami stosowanymi w nauce angielskiego w szkole. Więcej na https://speak-up.pl/.

Exit mobile version