☰ menu

Dzieciaki projektują miasta marzeń

pon.-śr.
07.04-30.04.2014

Od lat na świecie toczy się dyskusja na temat dobrze zaprojektowanego, funkcjonalnego miasta XXI wieku, gdzie każdy mieszkaniec znajdzie przestrzeń dla siebie. Na niebanalny pomysł włączenia w tę dyskusję dzieci wpadło warszawskie Muzeum Woli. Laboratorium Miasta, a wsparło je Leroy Merlin Polska. Muzeum jedną ze swoich sal postanowiło przeznaczyć na „dziecięcy plac budowy" pozwalający dzieciom doświadczać miasta – od tworzenia jego koncepcji do namacalnego tworzenia miejskiej przestrzeni.

 

– O tym, jak planować miasto idealne, bezpieczne, funkcjonalne, powinniśmy uczyć się od dziecka… a właściwie od dzieci. Muzeum Woli. Laboratorium miasta razem z Leroy Merlin podjęło się stworzenia innowacyjnego projektu, którego celem jest rozbudzanie w dzieciach wyobraźni przestrzennej oraz tworzenia wspólnej przestrzeni miejskiej na miarę XXI wieku

mówi Hanna Nowak-Radziejowska pomysłodawczyni projektu i kierownik Muzeum.

 

Jedna z sal w siedzibie Muzeum przy ul. Srebrnej 12 zapełni się mobilnymi klockami i matami z elementami miejskiej infrastruktury. Klocki zostały specjalnie zaprojektowane z prostych, ekologicznych materiałów w kilkudziesięciu modułach oraz w różnych konfiguracjach kolorystycznych. Pozwolą odtworzyć warszawskie przedwojenne i modernistyczne budynki, jednocześnie umożliwią eksperymentowanie oraz kształtowanie wyobraźni przestrzennej poprzez tworzenie z nich ulic, alej, placów, skwerów, osiedli.

 

Pod okiem odpowiednio przygotowanych animatorów-pedagogów dzieci na rodzinnych weekendowych warsztatach będą poznawały tajniki planowania przestrzennego, projektowania i budowania miasta. Zapoznają się również z ciekawostkami z historii warszawskiej architektury.

 

– Tego typu warsztaty są bardzo ważne, aby rozwijać w dzieciach wyobraźnię przestrzenną. To gdzie i jak mieszkamy wpływa na nasze samopoczucie, na nasz rozwój, stan ducha. Chcemy, aby dzieci od najmłodszych lat były świadome, że mogą kształtować przestrzeń wokół siebie, poczynając od swojego pokoju, potem mieszkania, ogrodu, miasta. Dlatego projekt Muzeum Woli bardzo się nam spodobał i mamy nadzieję, że zapoczątkuje on w Polsce myślenie o kształceniu kreatywnego i świadomego tworzenia przestrzeni wokół nas – mówi Christophe Dubus, prezes Leroy Merlin Polska.

START: 7 kwietnia 2014, godz. 10:00

MIASTOKLOCKI otwarte wtorek – niedziela; od godz. 12:00 do 18:00.

Zajęcia dla grup można zamawiać pod adresem: miastoklocki@muzeumwarszawy.pl, koszt: 100 PLN (grupa do 20 osób).

Animatorzy prowadzą zajęcia dla dzieci indywidualnie (dzieci od 6 lat) od wtorku do piątku w godz. 16:00 – 18:00 oraz w sobotę i niedzielę przez cały dzień. Dzieci młodsze zapraszamy z opiekunami.

Koszt:

Dziecko: 6 zł

Rodzic z dzieckiem: 3 zł + 3 zł

ZAPISY i PROGRAM: www.mhw.pl

Projekt: Agata Wierzbicka, Anna Śliwka

Koncepcja: Hanna Nowak-Radziejowska/Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy

Współpraca merytoryczna: Archidzieciaki – architekci prowadzący warsztaty dla dzieci  

 

Exit mobile version