☰ menu

Dzieci zatańczą breakdance i taniec gruziński Brave Kids w Warszawie

pon.-wt.
10.06-25.06.2013

Brave Kids

to przygoda artystycznych dzieci z różnych stron świata. Tegoroczna, czwarta już edycja programu odbędzie się tradycyjnie we Wrocławiu i równocześnie po raz pierwszy w Warszawie, Łodzi i Puszczykowie k. Poznania. W sumie do Polski przybędzie ponad setka dzieci z 14 krajów. Każde z nich wniesie cząstkę siebie i swojej kultury do wspólnego, międzynarodowego przedstawienia, które szerszej publiczności pokazane będzie 12 lipca podczas finału Brave Festival we Wrocławiu.

Warszawiacy będą mogli podziwiać młodych artystów już 26 czerwca o godz. 17:30 w budynku Centrum Promocji Kultury Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej 2. To tam zobaczymy członków Breakdance Projekt Uganda, którzy wierzą, że dzięki pracy artystycznej można doprowadzić do pozytywnych zmian społecznych. Zainteresowana breakdance jest również grupa taneczna z Kirgistanu, złożona z osieroconych dzieci z Biszkeku i okolic. Dla nich taniec to sposób by na chwilę odciąć się od trudnej przeszłości i lęku przed niepewną przyszłością. Z kolei grupa wychowanków z domu dziecka w Tbilisi przedstawi nam swój tradycyjny, gruziński taniec. Małych Polaków reprezentować będzie grupa Hope4Street, której członkowie rymują i – podobnie jak ich rówieśnicy z Ugandy i Kirgistanu – tańczą breakdance.

Wszyscy młodzi artyści, którzy tego lata przyjeżdżają do Warszawy, wezmą udział w warsztatach artystycznych, podczas których nauczą się od siebie nawzajem przepięknych rodzimych obrzędów, śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Z tych wszystkich elementów stworzony zostanie spektakl cząstkowy, który miejscowa publiczność zobaczy 6 lipca o godz. 18:30, w Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskiego, przy al. Zieleniecka 2.

– Zbliżanie dzieci do kultury innej niż ta, w której dorastały pomaga im zrozumieć, że granice świata nie kończą się na zastanej przez nich rzeczywistości – uważa Anastazja Korczak, dyrektor i inicjatorka całego projektu. – Brave Kids to od lat dowód na to, że dzielenie się doświadczeniami ubogaca i poszerza horyzonty. Dzięki udziałowi w programie młodzi artyści z różnych zakątków globu uczą się tolerancji i wyzbywają niszczących ograniczeń.

W kolejnym etapie projektu wszystkie dzieci spotkają się w dolnośląskich Krośnicach, gdzie przez tydzień, pod okiem liderów artystycznych, przygotowywać będą wspólny dziecięcy spektakl. Animatorzy wykorzystają w nim elementy różnych kultur, co ma uczyć młodych artystów tolerancji i szacunku do innych.

– Podczas zajęć staramy się wyciągnąć z dzieci to, co w nich najpiękniejsze – odwagę, piękno, bojowość, inność, a zarazem jednorakość, spontaniczność i otwartość na drugiego człowieka – mówi liderka warsztatów dziecięcych Ewa Zielińska. – Jednak w Brave Kids nie chodzi tylko o pracę nad spektaklem, tylko przede wszystkim o spotkanie, wymianę, nawiązanie przyjaźni, a nawet pierwszych miłości. Spektakl to tylko pretekst, trochę taka czekolada na deser albo nagroda, bo dzieci przecież uwielbiają się ścigać i wygrywać. Są w tym naprawdę doskonałe – o wiele lepsze od dorosłych.

Udział w projekcie to także wspaniała lekcja tolerancji i otwartości, z której czerpią nie tylko dzieci. Założeniem projektu jest angażowanie także społeczności lokalnej miast, w których odbywa się projekt, przez co także dorośli mogą dołączyć się do programu – goszcząc u siebie młode talenty z zagranicy. Kto chciałby na trzynaście dni (od 25 czerwca do 7 lipca) stworzyć u siebie dom dla młodych artystów, powinien skontaktować się z Aleksandrą Ośko, tel. 501 318 949, osko.aleksandra@gmail.com. 

Projekt Brave Kids w Warszawie można również wspomóc wpłacając pieniądze za pośrednictwem strony http://polakpotrafi.pl/projekt/brave-kids Fundusz o wartości 5 500 zł zbierany będzie do 12 czerwca. Kwota ta przeznaczona zostanie na pyszne i zdrowie jedzenie dla dzieciaków, transport na warsztaty do Krośnic oraz bilety na basen i inne, ciekawe atrakcje.
Więcej informacji o projekcie oraz jego uczestnikach można znaleźć na stronie www.bravekids.eu

 

HARMONOGRAM WARSZAWSKIEJ CZĘŚCI BRAVE KIDS:

26 czerwca, środa
17:30 Pokazy indywidualne grup z Gruzji, Kirgistanu, Ugandy i warszawskiej Pragi
C.P.K. Praga Południe, ul. Podskarbińska 2. Wstęp wolny

19.00 Spotkanie z liderami Brave Kids
C.P.K. Praga Południe, ul. Podskarbińska 2. Wstęp wolny

6 lipca, sobota
18:30 Spektakl półfinałowy Brave Kids
Muszla Koncertowa, Park Skaryszewskiego, al. Zieleniecka 2. Wstęp wolny

11 lipca, czwartek
19.00 Otwarta próba generalna w Krośnicach
CETS, ul Sanatoryjna 7. Wstęp wolny

12 lipca, piątek
19.00 Spektakl finałowy Brave Kids we Wrocławiu
IMPART, ul. Mazowiecka 17. Bilety 15/20 PLN

13 lipca, sobota
11.00 Piknik w Krośnicach
CETS, ul Sanatoryjna 7

KTO WYSTĄPI NA BRAVE KIDS W WARSZAWIE?

Uganda – Breakdance Projekt Uganda
Breakdance Projekt Uganda powstał z marzenia odważnego chłopca, który pragnął lepszego życia dla ugandyjskich dzieci. Czy jednak marzenia mogą uzdrowić rany całego narodu? Abraham Abramz Tekya sam został osierocony w wyniku pandemii HIV/AIDS, dlatego wie, co to znaczy żyć na marginesie społeczeństwa. Założył BPU, który zrzesza młodych ludzi i integruje ich poprzez hip-hop i taniec. Każde dziecko, chodząc na darmowe lekcje breakdance′u, uświadamia sobie, że może uczyć siebie i innych, że każdy powinien stanowić wzór dla swojego rówieśnika i pomagać innym. Mark Kaweesi jako sierota w wieku 17 lat trafił do BPU, w której szeregach znalazł przyjaciół – swoją nową rodzinę. Teraz jest jednym z liderów o ogromnym doświadczeniu w pracy z dziećmi różnych środowisk: przeprowadzał warsztaty w domach dziecka, slumsach, w zakładach poprawczych i więzieniach. Główną ideą BPU jest bowiem przekonanie, że praca artystyczna prowadzi do pozytywnych zmian społecznych.

Polska – Hope4Street
Świetlica socjoterapeutyczna „Mały Książę" pomaga dzieciom i ich rodzinom pochodzącym z warszawskiej Pragi w organizowaniu czasu wolnego w efektywny i kreatywny sposób. Liderka grupy Hope4Street, Ania Szmidt, mówi, że interdyscyplinarne zajęcia artystyczne pozwalają odkryć w dzieciach nowe talenty i potencjał twórczy. Praca z dziećmi z trudnych i ubogich rodzin ma na celu działania profilaktyczne, zapobiegające powielaniu patologicznych postaw poznanych na swoim podwórku czy w domu. Świetlica to miejsce otoczone ludźmi o silnym poczuciu misji, których działalność obejmuje nie tylko zajęcia artystyczne, ale również socjoterapię, wsparcie żywieniowe, odzieżowe, zakup zabawek, a także pomoc dydaktyczną przy odrabianiu lekcji. Grupa goszcząca na Brave Kids rymuje i tańczy breakdance.

Gruzja – Małe Gruzińskie Gwiazdy
Spośród wielu możliwych zajęć pozalekcyjnych wychowankowie domu dziecka w Tbilisi wybrali tradycyjny gruziński taniec. Fundacja Caritas Gruzja stara się bowiem stworzyć przyjazne środowisko dla odpowiedniego rozwoju dzieci, organizując zajęcia umożliwiające poszerzanie horyzontów poprzez naukę języka angielskiego, fryzjerstwo, warsztaty lalkarskie, śpiew, rzemiosło artystyczne, haft, praktyki komputerowe itd. Każde gruzińskie dziecko jednak od najmłodszych lat uczy się tradycyjnego tańca i śpiewu. Niewiele kroków tanecznych na świecie jest tak dynamicznych, jak gesty Gruzinów, lub tak pełne gracji, jak ruchy Gruzinek, które wywołują wrażenie jakby delikatnie unosiły się w powietrzu. Cudowność kostiumów, tańców i śpiewu sprawia, że jeśli ktoś już raz zobaczył Gruzję, będzie o niej pamiętał zawsze. Grupa „Małych Gruzińskich Gwiazd" składa się z tancerzy ciężko doświadczanych przez los. Większość z nich to sieroty i półsieroty żyjące poniżej granicy ubóstwa – lider zespołu, Tamar Chaduneli, mówi, że przyjazd do Polski jest dla nich szansą odmiany swojego życia.

Kirgistan – Karawana Talentów
Taniec może stać się drogą do uzdrowienia duszy osieroconych dzieci. Dla niejednego człowieka jest bowiem sposobem komunikacji, instrumentem umożliwiającym odnalezienie własnej ekspresji, środkiem konstruowania pozytywnych relacji ze światem zewnętrznym. W listopadzie 2012 roku w sześciu domach dziecka z Biszkeku i okolic rozpoczął się projekt „Karawana talentów", w którym dzieci uczą się breakdance′u. I tak pod przewodnictwem znanego kirgiskiego tancerza, Atai Omurzakova, najmłodsi na chwilę mogą odciąć się od trudnej przeszłości i lęku przed niepewnym przeznaczeniem. „Kiedy tańczę, zapominam o wszystkich moich problemach" – mówi Rahman, a Alexandr dodaje: „Taniec wypełnia pustkę wewnątrz mojej duszy". Ermek Kadyrov – lider grupy, jeden z instruktorów breakdance „Karawany talentów" – przyznaje, że podczas trzynastu lat pracy z dziećmi nauczył się działać według jednej zasady: „jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od zmiany życia jednej osoby".

 

Exit mobile version