Zbiórka trwa do 16 września.
„
– Podstawowym problemem w kontakcie z osobą niepełnosprawną jest lęk. Lęk wywoływany przez niewiedzę – boimy się tego, czego nie znamy. Tą publikacją chciałam obalić choć kilka stereotypów i sprawić, aby dzieci zdrowe przestały się bać dzieci niepełnosprawnych – opowiada dr Agnieszka Kossowska, autorka książki.
– Większość z nas nie wie, jak się zachować w kontakcie z osobą niepełnosprawną. Nie jesteśmy oswojeni z nietypowymi obrazami, sytuacjami, głosami, dźwiękami. Czujemy się nieprzygotowani, boimy się trudnych tematów, wypieramy je. W efekcie zdarza się, że unikamy osób niepełnosprawnych lub nieprzemyślanymi uwagami ranimy uczucia ich oraz ich najbliższych. Wynika to z poczucia bezsilności, niewiedzy, strachu przed nieznanym – wyjaśnia Anna Borkowska z zarządu Fundacji „Dr Clown”. Jako „doktor clown” przez ponad dekadę pracowała z osobami niepełnosprawnymi, realizując program terapii śmiechem i zabawą.
Książka, zrealizowana pro publico bono, składa się z 5 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu rodzajowi niepełnosprawności: autyzmowi, niepełnosprawności ruchowej, niepełnosprawności sensorycznej, niepełnosprawności intelektualnej oraz epilepsji i zaburzeniom rozwoju związanym z wcześniactwem. Zawiera również praktyczne zadania dla dzieci i ich rodziców.
Fundacja „Dr Clown” i Fundacja Mam Serce włączyły się do inicjatywy wydania drugiej edycji. Każdy, kto przekaże przynajmniej 23 zł na konto Fundacji Mam Serce, otrzyma jeden egzemplarz książki i ufunduje drugi egzemplarz, który za pośrednictwem wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” zostanie podarowany choremu dziecku, które znajduje się w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym. 100 % wpłaconej kwoty zostanie przeznaczone na wydruk książki. Zbiórka trwa do 16 września.
– Do wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” mam ogromny sentyment – wielokrotnie zetknęłam się z prowadzoną przez nich terapią śmiechem podczas pobytów mojego syna w szpitalu. Za pośrednictwem Fundacji „Dr Clown” książka trafi do szpitali. To ważne – na dziecięcych oddziałach szpitalnych jest wiele dzieci niepełnosprawnych. Będą czuły się bezpieczniej i raźniej, jeśli trafią na osoby, które je zrozumieją – opowiada dr Agnieszka Kossowska.
Kilka rad: jak zachować się wobec osoby niepełnosprawnej? (Radzą dr Agnieszka Kossowska i Anna Borkowska):
- Po pierwsze – nie bój się.
- Staraj się zobaczyć człowieka, a nie tylko jego chorobę czy niepełnosprawność (np. nie zaczynaj rozmowy od pytania: „a co ci jest”).
- Zadawaj rzeczowe pytania – np. „jak mogę ci pomóc?”. Pamiętaj, osoba niepełnosprawna może nie życzyć sobie pomocy lub potrzebować pomocy innej, niż sobie wyobrażasz.
- Nie współczuj. Jedna z bohaterek książki, niewidoma Ania, mówi: „Denerwuje mnie, gdy ludzie mi współczują. Nie trzeba mi współczuć – przecież jestem zdrowa, nikt mi nie umarł i nic mnie nie boli.”
Więcej informacji:
Tu możesz kupić książkę i włączyć się do akcji: http://mam-serce.org/zbiorki/ksiazka-dswmg/
Film animowany o DSwMG: https://youtu.be/N1sTKBOs78A
Więcej o książce „Duże sprawy w małych głowach”: http://dswmg.pl/
Informacje o Fundacji „Dr Clown”: http://www.drclown.pl/