15 maja ruszają zapisy na trzecią edycję Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Szczegóły na
Powiedzieć, że Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, to zajęcia wykładowo-warsztatowe organizowane na Uniwersytecie Warszawskim, a także na Uniwersytecie Łódzkim, to jakby nie powiedzieć nic. DUCH to bowiem coś znacznie więcej niż tylko „lekcje historii dla najmłodszych". To między innymi: pokazy rekwizytów, prezentacje multimedialne, badanie i odkrywanie tajemnic, gotowanie według dawnych receptur, wspólna mumifikacja uszytej z filcu lalki, ustawianie falangi i innych formacji wojskowych, analizowanie średniowiecznej mapy czy rozszyfrowywanie tajnych wiadomości szpiegowskich… DUCH porusza tematy ważne i poważne, ale przekazuje je słuchaczom w przystępnej, rozbudzającej ciekawość i zdolności analityczne, formie.
Nie należy jednak bagatelizować wartości dydaktycznej DUCHa. Fundacja zaprosiła do współpracy wielu pracowników naukowych, a także kilka ważnych instytucji. Jej działalności patronuje Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy portal historyczny Histmag.org. Fundacja jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów Dziecięcych – EUCU.net, a także laureatem kilku zaszczytnych tytułów, takich jak: „Miejsce Odkrywania Talentów" (przyznany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji), „Miejsce Przyjazne Dziecku" (w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka), czy Najlepsza inicjatywa edukacyjna w Warszawie 2014 – w/g rodziców – w konkursie organizowanym przez portal Czas Dzieci.
Spotkania w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii odbywają się w co drugą sobotę i trwają po 60 minut każde. Ze względu na chęć utrzymania wysokiego poziomu merytorycznego oraz organizacyjnego przedsięwzięcia, „kurs" Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii wiąże się z roczną opłatą w wysokości 590 zł. Kwota ta w całości przeznaczona jest na cele statutowe Fundacji, czyli realizację programu edukacyjnego. Zajęcia odbywają się przede wszystkim w salach Wydziału Historycznego UW – w Instytucie Historycznym lub w Instytucie Archeologii, a także w salach wykładowych Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie, w Zamku Królewskim czy Muzeum Narodowym.
Słuchacze Uniwersytetu są podzieleni na pięć grup wiekowych. Najmłodsi – Obserwatorzy, to uczniowie klas 1 i 2 szkół podstawowych. Poszukiwacze, to grupa wiekowa równoważna klasom 3; Badacze – klasom 4 i 5; Podróżnicy – klasom 6, a Twórcy – gimnazjum. Taki podział umożliwia przygotowanie programu zajęć oraz samych wykładów w sposób odpowiedni dla dzieci w konkretnym wieku. Słuchacze na każdych zajęciach uzyskują pieczątkę do indeksu potwierdzającą obecność i oswajają się z atmosferą poważnej instytucji naukowej, jaką jest uniwersytet.
Cykl spotkań w ramach roku szkolnego obejmuje 20 wykładów dla każdej grupy. Wykłady podzielone są na 4 bloki odpowiadające czterem epokom: starożytność, średniowiecze, nowożytność, czasy najnowsze. W obrębie każdej epoki odbywa się 5 spotkań, dotyczących: bohatera historii; wydarzenia, które zmieniło świat; odkryć i wynalazków; religii, wierzeń, legend oraz życia codziennego.