Gdańska dzielnica Zaspa ma jedno z najciekawszych założeń urbanistycznych w Polsce. Budynki powstałe na jej terenie, zgodnie z założeniami nowoczesnej architektury, są znakomicie nasłonecznione i rozplanowane w oddaleniu od siebie, na kształt plastrów miodu. Pomiędzy blokami, które są zróżnicowane pod względem wysokości i tworzą charakterystyczny układ schodkowy znajdują się duże tereny zielone oraz wyjątkowy pawilon Plamy.
W trakcie warsztatów porozmawiamy o architekturze nowoczesnej i jej modernistycznych założeniach – o pragnieniu zamieszkania w budynkach z dostępem do słońca, zieleni i przestrzeni.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest budownictwo wielkopłytowe, prefabrykacja i krok po kroku zapoznają się z etapami powstawania budynków z których słynie Zaspa.
W ich trakcie usłyszą także o najsłynniejszych polskich obiektach z „rodziny Wielkiej Płyty” – o Mrówkowcu we Wrocławiu, katowickiej Superjednostce czy sąsiednim Falowcu – największych i najdłuższych wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych w Polsce.
Po części teoretycznej uczestnicy zaprojektują własne budynki zgodnie z poznanymi wcześniej zasadami architektury nowoczesnej, a następnie stworzone przez siebie bloki połączą w jedno, wspólne osiedle.
Zajęcia podzielone będą na część edukacyjną i kreatywną, między nimi odbędzie się przerwa z owocowym poczęstunkiem dla uczestników.
Prowadząca – Weronika Szerle – historyczka sztuki, kuratorka, badaczka i popularyzatorka architektury na stałe pracująca w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni.
—
Gdzie: Plama GAK, ul. Pilotów 11
Kiedy: 16.01.2023, g. 11:00-13:00
Dla kogo: dzieci 8-11 lat
Liczba uczestników: do 20 os.
Koszt warsztatów: 25 zł od dziecka