☰ menu

Dni Łazarza

sob.
07.06.2014

Organizatorem imprezy odbywającej się w ramach jubileuszowych XXV Dni Łazarza jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z Klubem Osiedlowym Krąg oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

Jednymi z pierwszych nowoczesnych założeń koszarowych zrealizowanych w ostatniej ćwierci XIX wieku na obszarze między poligonalnymi umocnieniami poznańskiej twierdzy, a pierścieniem zewnętrznych fortów były kompleksy przeznaczone dla 2. Przybocznego Pułku Huzarów nr 2 oraz Dolnośląskiego Batalionu Taborów nr 5. Zlokalizowano je w III rejonie ograniczeń budowlanych twierdzy między wsią Jeżyce i przysiółkiem Bartoldowo przy drodze prowadzącej od Bramy Berlińskiej w kierunku Junikowa oraz Plewisk. W okresie międzywojennym stacjonowały w nich między innymi 15. Pułk Ułanów Poznańskich oraz 7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich.

W trakcie rodzinnego Festynu Łazarskiego w Parku Wilsona w godz. 12.00-17.00 członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprezentują w pobliżu muszli koncertowej umundurowanie zarówno żołnierzy, jak i oficerów garnizonu poznańskiej twierdzy z okresu międzywojennego, nie zabraknie również wykwintnych strojów kobiecych oraz dziecięcych.

Dodatkową atrakcją będzie w godz. 14.30-16.00 możliwość krótkiej przejażdżki po terenach targowych unikatową wojskową ciężarówką Chevrolet C60-S w malowaniu pustynnym. Została ona wyprodukowana w grudniu 1942 roku w kanadyjskich zakładach General Motors dla armii brytyjskiej i obecnie jest to jedyny pojazd w Polsce w takiej wersji. Będzie ona dowoziła pasażerów w pobliże pawilonu 2, gdzie można obejrzeć okazjonalną wystawę „Powszechna Wystawa Krajowa – Konkurencyjna Polska" (przewodnicy będą czekać na zwiedzających o pełnych godzinach). Zbiórka przed wjazdem na tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich od ulicy Śniadeckich.

Serdecznie zapraszamy!