☰ menu

Dni Elektrorecyklingu 2014

wt.
02.12.2014

W Warszawie w ramach Dni Elektrorecyklingu posadzono pierwsze drzewo gatunku recy-KLON

!

Drzewko będzie rosło ok. dwóch tygodni, a po ścięciu trafi do specjalistycznego zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tam zostanie przetworzone i stanie się cennym surowcem wtórnym. Gdyby jednak sprzęty, z których się składa trafiły na wysypisko lub do lasu, groziłoby nam niebezpieczeństwo. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera bowiem toksyczne substancje (np. rtęć, brom, kadm, azbest, PCB i inne), które wywołują szereg niebezpiecznych chorób – od mutacji po nowotwory, choroby nerek, układu nerwowego, rozrodczego czy kostnego. Zawarte w urządzeniach chłodniczych gazy wpływają z kolei na zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej. Rocznie Polacy wyrzucają około 250 000 ton elektroodpadów, a ilość ta rośnie o około 5% rocznie!

Instalacja autorstwa pana Marka Zalewskiego stanęła przed Mazowieckim Instytutem Kultury przy ul. Elektoralnej i została przygotowana w ramach Dni Elektrorecyklingu. Akcja organizowana jest w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Mieszkańcy tych miast mogą odwiedzić wystawy plakatów edukacyjnych(w Warszawie – przed kinem Muranów), przyjść na bezpłatny, edukacyjny seans filmowy, a dzieci z lokalnych szkół zaproszone są do wzięcia udziału w konkursie w formie gry miejskiej.

Uroczyste zakończenie Akcji odbędzie się 2 grudnia (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha). Spotkaniom towarzyszyć będą np. pokazy filmowe, występ zespołu Recycling Band (w Krakowie), występy młodzieżowych formacji tanecznych (we Wrocławiu).

Patronat honorowy nad akcją objęli (lokalnie) – Prezydenci Miast – Krakowa i Wrocławia.   W organizację włączyły się także firmy i instytucje: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, Mazowiecki Instytut Kultury i Sztuki, Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży z Wrocławia.

Organizatorami Dni Elektrorecyklingu są: Biosystem Elektororecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz ZGK Organizacja Odzysku Biosystem S.A.

Szczegółowy harmonogram Dni Elektrorecyklingu w poszczególnych miastach dostępny jest na stronie internetowej www.dnielektrorecyklingu.pl.