☰ menu

Dla dzieci w wieku 3-9 lat

sob.
19.11.2011

 

Opowieściom towarzyszą rytmy i pieśni, które będziemy wspólnie śpiewać, wyklaskiwać i tańczyć.
Opowiada: Beata Frankowska
Muzyka: Jacek Żelazek
 

Jak mama została Indianką. Opowieść o wolności
Dla dzieci w wieku 3-9 lat
Sobota, 19 listopada, godz. 11.30  

 

VI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2011 w Warszawie

Nomadzi kultury

– opowieści nie tylko dla dzieci

16-20 listopada, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

Już po raz szósty Grupa Studnia O. zaprasza do Warszawy na międzynarodowy festiwal opowieści, podczas którego do stolicy zjadą artyści z całego świata. W listopadowe chłody będą nas rozgrzewać historie z Wschodu i Zachodu, Południa i Północy. Ciepły strumień z Oceanu Opowieści będzie nas poruszał i ożywiał.

W tegorocznej edycji Festiwalu sięgamy po temat nomadyzmu, wędrowania. Interesują nas różne wymiary i różne sposoby rozumienia tego zjawiska: zarówno nomadyzm tradycyjny, jak i nomadyzm współczesny, ten nie zawsze chciany, czasem wymuszony i związany z koniecznością porzucenia dotychczasowej tożsamości; z definiowaniem siebie, własnego dziedzictwa, obyczaju, pamięci – na nowo. Nomadyzm jest więc wędrówką, podróżą, wyprawą, ale i ucieczką czy wygnaniem. Może też być indywidualnym stanem ducha, „bieguństwem", niemożnością zatrzymania się.

Opowieści przywoływane przez tegorocznych gości festiwalu będą tych wszystkich wymiarów nomadyzmu dotykały. Mariana Sadowska, znakomita pieśniarka i aktorka z Ukrainy zaśpiewa tradycyjne pieśni we własnej, fenomenalnej aranżacji. Archaiczne melodie i teksty łączą się w tym projekcie z opowieściami i pieśniami Ukraińców doświadczających życia na emigracji, w dalekiej Ameryce. Magda Lena Górska (na zdjęciu na dole) będzie śpiewać i opowiadać o Słowiku-Rozbójniku, Ilii Muromcu i przypomni mało w Polsce znaną tradycję rosyjskich bylin. Chirine el-Ansary, zjawiskowa Egipcjanka (na zdjęciu u góry, fot. Delphine Beaumont) zaprosi nas do przemierzania pustyni; wędrówki z beduińskimi plemionami. Opowieści z Maroka usłyszymy w wykonaniu opowiadacza i muzyka Hammeda Bouzzine′a. Godfrey Duncan, czyli Tuup zabierze nas do Gujany, a stamtąd Nadine Welch porwie nas na sam środek oceanu i uraczy opowieściami o kobietach-piratkach.

A kiedy zrobi się naprawdę gorąco, uciekniemy w sam środek tajgi i będziemy słuchać tradycyjnych i współczesnych opowieści syberyjskich w wykonaniu Jarka Kaczmarka i Beaty Frankowskiej (na zdjęciu obok). Wędrując po współczesności, napotkamy „Historie Ziny", spektakl na podstawie biografii kilku czeczeńskich kobiet mieszkających w Polsce, przygotowany przez Katarzynę Regulską i Joannę Wichowską. Drogę przebiegnie nam też średniowieczna trubadurka – o miłości, wędrówce, tęsknocie będą opowiadać i śpiewać Katarzyna Enemuo i Barbara Wilińska w widowisku „Jasne oblicze kobiety powłócznej". W programie festiwalu nie może zabraknąć i Nocy Opowieści, w czasie której pojawią się wszyscy artyści festiwalu.

Podobnie jak w poprzednich latach, przygotowaliśmy też bogaty program dla dzieci. Zapraszamy je na poranki opowieści przez wszystkie dni festiwalu, od środy do piątku. Będą baśnie cygańskie, rosyjskie, indiańskie, ujgursko-tureckie oraz – by współczesność i tradycja trwały w stanie równowagi – opowieści futbolowe.

Exit mobile version