☰ menu

Daszeńka, czyli żywot szczeniaka – Kłodzko

niedz.
30.06.2013

UWAGA, UWAGA ! DASZEŃKA POMAGA !
Siedząc nad pustą miską Daszeńka pomyślała o bezdomnych kolegach, których miski bardzo często bywają puste. Rozmyślała o starych psach, których pewnie nikt już nie przygarnie. Myślała "czy taki szczeniak jak ja może im jakoś pomóc?" Myślała.., myślała… myślała… aż wymyśliła!!! Wymyśliła akcję charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji Pod Psią Gwiazdą, z okazji Międzynarodowego Dnia Psa!  
A w programie:


– Zbiórka darów dla podopiecznych fundacji potrzebne są: smycze i obroże; koce, ręczniki, karimaty, płyty styropianowe; karma specjalistyczna (np. dla szczeniaków i seniorów); karma w konserwach dla psów i kotów; preparaty przeciwko kleszczom 
– Spektakl Daszeńka, czyli żywot szczeniaka 30.06.2013 o godz. 16:00 Bilety w cenie 10 zł, osoby które przyniosą dary dla podopiecznych fundacji wchodzą za symboliczną złotówkę!!!
-Zbiórka pieniędzy na rzecz zwierząt starych i chorych, które nie mają szansy na adopcję.
– Spotkanie z przedstawicielami i podopiecznymi Fundacji Pod Psią Gwiazdą
 
ORGANIZATORZY:
Fundacja "Pod Psią Gwiazdą"
Kłodzko 2016 – "TEATR W KŁODZKU"
Kłodzkie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji

DASZEŃKA, CZYLI ŻYWOT SZCZENIAKA
Spektakl dla dzieci zrealizowany w ramach programu Teatr w Kłodzku
Tekst i rysunki: Karel Čapek
Adaptacja i reżyseria: Michał Tramer
Projekty i wykonanie lalek: Elżbieta Żelezik
Muzyka: Leszek Nowotarski
Kostiumy: Anna Kandziora
Grają: Joanna Półtoranos, Joanna Załucka

O autorze:
Karel Čapek
(1890-1938) wybitny czeski pisarz okresu międzywojennego. Dramaturg, prozaik, eseista i dziennikarz. Znany na całym świecie, jako autor słowa "robot", które po raz pierwszy pojawiło się w jego dramacie R.U.R.
W roku 1933 Karel Čapek "dla dzieci napisał, zilustrował, sfotografował i na własnej skórze doświadczył" opowiadanie Daszeńka, czyli żywot szczeniaka. Jest to pełne ciepłego humoru opowiadanie o perypetiach dorastającego szczeniaka. Czy tylko szczeniaka? No właśnie… przecież ciepło, czułość, miłość macierzyńska potrzebne są wszystkim.

O spektaklu:
Spektakl Daszeńka, czyli żywot szczeniaka
podchodzi do prozy Čapka z należytym szacunkiem. Przeróbki tekstu czy skróty zastosowano na tyle, na ile było to konieczne by przedstawienie dla dzieci miało należyte tempo i dramaturgię. Mamy więc doskonały tekst literacki, a całe zaplecze środków scenicznych, jak lalki, muzyka, kostium i scenografia i w końcu gra aktorów, podkreślają jego niezwykła wartość.
Jak prawie każdy spektakl dla dzieci, "Daszeńka" nie tylko bawi, ale także uczy. Dowiemy się czym jest instynkt, co jest potrzebne szczeniakowi (i nie tylko) aby zdrowo rósł oraz przekonamy się jak odpowiedzialnym zajęciem jest opieka nad pieskiem.
Jest to spektakl dla widzów w wieku od lat pięciu do stu… zwłaszcza dla tych, którzy kochają psy.

O twórcach
Elżbieta Żelezik
– Urodzona w Będzinie projektantka lalek teatralnych, masek, kostiumów i wszelkich innych elementów scenografii. W latach 80-tych kierowała pracownią plastyczną w będzińskim Teatrze Dzieci Zagłębia, a następnie pracownią plastyczną w katowickim Śląskim Teatrze Ateneum w Katowicach. Ze światem lalek związana jest od 30 lat, ma ich na swoim koncie co najmniej kilkadziesiąt, z których zapewne najpopularniejszą jest słynny żółty stworek znany z telewizyjnej reklamy serka homogenizowanego. W latach 80-tych współpracowała z Telewizją Katowice. Elżbieta Żelezik wykonuje prace dla wielu prywatnych teatrów lalkowych m in. W Katowicach, Opolu czy Będzinie.
Leszek Nowotarski – Urodzony w Krakowie saksofonista i flecista Jazzowy. Studiował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Grał w wielu zespołach w Polsce i zagranicą (m.in. Turnioki, Markowska Band, Drumsonic, Modern Symphony Orchestra, Eliezer Mizrachi Group, Aphere Big Band, Korohoda Project). Pracował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, a obecnie w Gliwickim Teatrze Muzycznym, wykłada w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki rozrywkowej, pracuje w TVN jako realizator post-produkcji filmowej.
Anna Kandziora – Pracuje w katowickim Teatrze Gry i Ludzie, gdzie zajmuje się choreografią, kostiumografią, a także reżyseruje i występuje na scenie. Efektowne kostiumy aktorów i szczudlarzy stały się znakiem rozpoznawczym tego teatru – Anna Kandziora zaprojektowała i uszyła prawie wszystkie z nich.
Joanna Załucka – Rodowita Kłodzczanka, aktorka – lalkarka. Ukończyła Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Związana z Centrum Edukacji Kulturalnej w Kłodzku, a następnie z Kłodzkim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, gdzie prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest członkiem zespołu aktorskiego teatru KO-KU.
Joanna Półtoranos – Współtwórczyni Centrum Edukacji Kulturalnej w Kłodzku. Była dyrektorką Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, gdzie pracuje nadal. Wraz ze swoim mężem Marianem wychowała wiele pokoleń aktorów i miłośników teatru. Znana w Kłodzku jako współorganizatorka Festiwalu Teatralnego „Zderzenia". Jest członkiem zespołu aktorskiego teatru KO-KU.
Michał Tramer – Reżyser, scenograf, pedagog, czasem aktor. Studiował we wrocławskiej filii PWST na Podyplomowych Studiach Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży. Od dziesięciu lat związany z katowickim Teatrem Gry i Ludzie, gdzie wyreżyserował kilka spektakli (głównie dla dzieci), do wielu wykonywał i projektował scenografię, lalki i maski, a także pisał teksty sztuk i występował na scenie.

Exit mobile version