Jakie znaczenie dla Warszawy ma Wisła? Oglądając przedstawienia rzeki z różnych epok, uczestnicy odkryją, jaki ma ona wpływ na życie mieszkańców stolicy. Jakie elementy najczęściej powtarzają się na obrazach i grafikach? Dlaczego? Czy Wisła przynosi Warszawie więcej korzyści czy kłopotów? Dzieci stworzą własne widoki Wisły, będące wyrazem tego, co w ich opinii jest najważniejsze z obecności rzeki dla Warszawy.
Cykl warsztatów „Czym jest muzeum?”
Może być przestrzenią inspiracji, tworzenia, dyskusji i zabawy, a nie tylko miejscem wystaw. Te nie zawsze oczywiste perspektywy odkrywają cykliczne zajęcia dla dzieci. Dzielą się na tematyczne bloki, których nazwy stanowią propozycję zakończenia zdania „Muzeum to…”: 1) wystawa, 2) Warszawa, 3) pomysły, 4) gry, 5) opowieści, 6) wehikuł czasu, 7) warsztat. Pojedynczy blok trwa cały miesiąc i stanowi spójną całość, ale można skorzystać również z pojedynczych zajęć.
Spotkania mają przede wszystkim stać się czasem przyjemnej i twórczej zabawy. Muzealne gabinety zamienią się w krainy pełne zagadek i niespodzianek. Uczestnicy odkryją niejeden sekret związany z niezwykłą kolekcją rzeczy warszawskich. Za ich pomocą zbadają przeszłość i współczesność Warszawy.
Obiekty posłużą także jako źródło inspiracji do własnej twórczości. Wiele zabaw odbywa się w grupach, dzięki czemu uczestnicy mają szansę nawiązać nowe znajomości i rozwinąć umiejętności komunikacji i współpracy.