☰ menu

Czym jest krew pępowinowa i jakie ma właściwości?

pon.-wt.
27.05-04.06.2019

Krew pępowinowa jest źródłem komórek macierzystych, które mogą zostać w przyszłości wykorzystane do leczenia wielu groźnych chorób. Pobiera się ją podczas porodu, chwilę po odcięciu pępowiny. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla matki i dziecka.

Czym jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa pozostaje w naczyniach krwionośnych sznura pępowiny i w łożysku po narodzinach dziecka. Dotychczas po odpępnieniu dziecka była utylizowana. Liczne badania kliniczne dowiodły jednak, że jest bogatym źródłem komórek macierzystych – pierwotnych i niewyspecjalizowanych komórek, posiadających zdolność do intensywnego namnażania się i przekształcania niemal w każdą tkankę organizmu, np. kostną, nerwową, mięśniową.

Krew pępowinową można zastosować w leczeniu chorób onkologicznych, immunologicznych, genetycznych, metabolicznych i hematologicznych. Coraz częściej wykorzystuje się ją w terapii białaczek, nowotworów złośliwych, niedokrwistości, zespołów mieloproliferacyjnych, dziedzicznych zaburzeniach układu odpornościowego i innych. Liczne badania kliniczne i terapie eksperymentalne powodują, że lista schorzeń reagujących na leczenie komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej stale się wydłuża.

Przechowywanie krwi pępowinowej rozszerza możliwości terapii w razie zachorowania na ciężką chorobę. Jest ona zabezpieczeniem zdrowia nie tylko dziecka, ale także jego najbliższych osób, ponieważ dzięki wysokiej zgodności tkankowej może zostać wykorzystana do przeszczepu u rodziców i rodzeństwa. Wiecej na ten temat można przeczytać na stronie: https://www.pbkm.pl/o-komorkach-macierzystych/krew-pepowinowa

Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?

Rodzice, którzy zdecydowali się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej swojego dziecka, powinni zgłosić się do banku komórek macierzystych jeszcze przed porodem. Po podpisaniu umowy otrzymują unikalny numer identyfikacyjny i pakiet pobraniowy, w którym znajdują się specjalne igły i worek na krew pępowinową. Należy dostarczyć go do szpitala w dniu rozwiązania.

Krew pępowinową pobiera się podczas porodu, tuż po odpępnieniu dziecka. Przeszkolona położna wprowadza igłę w naczynia krwionośne pępowiny i pobiera około 80 ml krwi. Zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka. Uzyskany materiał biologiczny jest zabezpieczany i transportowany przez upoważnioną osobę do banku komórek macierzystych. Tam krew pępowinowa jest badana, konserwowana i umieszczana w specjalnych kasetach, które zanurza się w parach ciekłego azotu (temperatura –196℃). W ten sposób przechowuje się ją nawet kilkadziesiąt lat.

 

 

 

Artykuł zewnętrzny
Exit mobile version