☰ menu

Czerwiec w SDK

wt.
03.06.2014

Staromiejski Dom Kultury zaprasza:

 

czerwiec

BAJKOWY WOLONTARIAT

 

Grupa wolontariuszy SDK „bajkowych opowiadaczy" od września 2013 r. do końca czerwca 2014 roku odwiedza przedszkola i inne placówki dla dzieci opowiadając bajki z książeczki wydanej w ramach poprzednich edycji programu „Bajki Międzykulturowe". 

Kontakt: Paulina Zając, pzajac@sdk.pl, tel. 22 831 23 75  w. 141

Organizator – Staromiejski Dom Kultury

Partnerzy – Ambasada Meksyku w Warszawie, Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Słowacki w Warszawie, Instytut Lecha Wałęsy, Fundacja Krzewienia Kultury Japońskiej Sakura,  Forum Kenijsko-Polskie, Stowarzyszenie Kulturalne Sahaja Yoga, Towarzystwo Przyjaciół Grecji, Węgierski Instytut Kultury,  Ognisko Wychowawcze Stara Prochownia, szkoły, przedszkola i placówki-opiekuńczo wychowawcze w Warszawie

 

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


czerwiec

BAJKI MIĘDZYKULTUROWE

czwarta edycja programu edukacji kulturalnej

 

Poznanie różnorodności kultur wprowadzeniem do rozumienia otaczającego świata. W Staromiejskim Domu Kultury, w czerwcu 2014 r. zakończy się czwarta edycja programu edukacji kulturalnej, podczas którego osoby wywodzące się z innego niż polski, kręgu kulturowego, czytają tradycyjną dla siebie bajkę, grupie dzieci z ogniska wychowawczego. Czytanie bajek wzbogaca prezentacja jej kontekstu kulturowego. Dorośli, podczas warsztatów literackich, tworzą bajkę wystawioną na koniec jako inscenizacja teatralna angażująca wszystkich uczestników projektu. Dzieci, w trakcie warsztatów plastycznych wykonują ilustracje do wysłuchanych bajek. Cykl regularnych spotkań (we wtorki, w godz. 15.00 – 16.30), odbywa się w Piwnicy Largactil SDK.

 

miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2


01-15 czerwca

KRAINA WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA – JAPONIA

Galeria Wyjście Awaryjne

 

Wystawa prac dzieci z Pracowni Plastyczno – Teatralnej "Pankracownia" – prowadzonej przez Bożennę Pepłońską.

Wystawa czynna: od 1 do 15 czerwca 2014 r. Otwarcie wystawy: 7 czerwca o godz. 18.00

 

miejsce: Galeria Wyjście Awaryjne, SDK Rynek Starego Miasta 2


01 czerwca, niedziela 15:00

RODZINNE ŚPIEWANIE – CZYLI PIOSENKI DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH

koncert w wykonaniu zespołu wokalnego „Ale Babki +…", obowiązują zaproszenia

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


01 czerwca, niedziela 15:00

KLUB MAŁYCH PIANISTÓW

koncert „Rodzinne śpiewanie"

1 czerwca o godz. 15.00, dzieci z Klubu Małych Pianistów oraz Klubu Bemolek wezmą udział w koncercie „Rodzinne śpiewanie" – czyli piosenki dla młodszych i starszych w wykonaniu zespołu wokalnego Ale Babki +…, organizowanym przez Klub Seniora "Wars i Sawa".

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


01 czerwca, niedziela 19:00

KRAKÓW STREET BAND

Blues na niedzielę

 

1 czerwca 2014 r., o godz. 19.00

KRAKÓW STREET BAND

Łukasz Wiśniewski – vocal, ukulele

Piotr Grząslewicz – banjo

Robert Kapkowski – guitar

Tomasz Kruk – dobro

Miłosz Skwirut – bass

Adam Partyka – drums

Piotr Żelasko – trombone

Zbigniew Szwajdych – trumpet

Tomasz Drabik – sax

Kraków Street Band to formacja, która powoli staje się nową muzyczną wizytówką miasta dla przybyszy z kraju i zagranicy. Dziewięciu profesjonalnych muzyków, na co dzień grających w różnych zespołach, zbiera się w słoneczne dni by występować na Krakowskim Rynku. Występy wręcz kipią pozytywną energią, i każdy widzi że ich główną motywacją jest radość wspólnego grania, podczas gdy brzęk monet w gitarowym futerale jest tylko miłym dodatkiem.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia na godzinę przed koncertem.

 

miejsce: Sala Kameralna SDK, Rynek Starego Miasta 2


02 czerwca, poniedziałek 17:00

WARSZAWSKA PREMIERA LITERACKA

wieczór z okazji przyznania nagrody

 

WARSZAWSKIA PREMIERA LITERACKA
2 czerwca 2014 roku (poniedziałek), o godz. 17.00 w Klubie Księgarza w Warszawie (Rynek Starego Miasta 22/24) wieczór z okazji przyznania nagrody MAGDALENIE GRZEBAŁKOWSKIEJ za książkę maja 2014 roku BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY
Wstęp wolny!

 

miejsce: Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24


03 czerwca, wtorek 19:00

THE GROCER

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych, wstęp wolny

 

W czerwcu zapraszamy na Przegląd Filmów Greckich realizowanych we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grecji, pod patronatem portalu Kontynent Warszawa – Warszawa wielu kultur.

3 CZERWCA 2014 r. – THE GROCER 

Nikos Anastassiou, wraz ze swoją żoną Sofią prowadzą obwoźny sklep na kółkach. Jeżdżą tą samą trasa od 1980 roku, przez co znają już tubylców, a nawet się z nimi zaprzyjaźnili. Odwiedzając opuszczone wsie w południowo – zachodniej części gór Pindos pokonują trasę 75 kilometrów, wszystko po to, by nikomu niczego nie zbrakło. Dokument śledzi ich trasę przez cztery pory roku. Mamy okazję zobaczyć rozległe greckie tereny w pełnej krasie i swej pierwotności. Oraz ludzi, którzy się rodzą i umierają… niektórzy płaczą, szaleją albo tańczą. Czy to przez samotność gór?

Reżyseria: Dimitris Koutsiabasakos, 2013 [film z napisami w języku angielskim]. Po projekcji dyskusja, którą poprowadzi Irena Argiro Tsermegas z Towarzystwa Przyjaciół Grecji.

 

miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2


05 czerwca, czwartek 06:00

Autokarowa edukacyjna wycieczka tematyczna pt.: „TORUŃ"

Klub Seniora "Wars i Sawa"

 

5 czerwca 2014 r. (czwartek) w godz. 6.00 – 21.00 odbędzie się edukacyjna autokarowa wycieczka tematyczna pt.: „TORUŃ"

 

miejsce: Toruń


05 czerwca, czwartek 17:00

LITERATURA JAKO LABORATORIUM SPOŁECZEŃSTWA – SEMINARIUM OTWARTE

prowadzenie Przemysław Czapliński

 

SEMINARIUM OTWARTE LITERATURA JAKO LABORATORIUM SPOŁECZEŃSTWA Prowadzenie: Przemysław Czapliński (Zakład Antropologii Literatury IFP UAM). Spotkania w Piwnicy Largactil SDK. Wstęp wolny!
5 czerwca 2014 r., czwartek, godz. 17.00 TRANSCENDENCJE   Igor Ostachowicz, Noc żywych Żydów; Janusz Rudnicki, Śmierć czeskiego psa
Lektury: Ignacy Karpowicz, Balladyny i romanse; Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj  Lektury alternatywne: J. Sosnowski, Wielościan; A. Stasiuk, Dukla; O. Tokarczuk,  Dom dzienny, dom nocny

 

miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2


07 czerwca, sobota 14:30

ZESPÓŁ TAŃCA DAWNEGO PAWANILIA

lekcja otwarta

 

7 czerwca o godz. 14.30, w Staromiejskim Domu Kultury, odbędzie się lekcja otwarta "grupy sobotniej" ZTD "Pawanilia" – w programie lekcja oraz pokaz tańców w strojach historycznych.

 

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


07 czerwca, sobota 18:00

SZCZĘŚLIWE WYDARZENIE

spektakl wg Sławomira Mrożka, wstęp wolny

 

Zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej (ul.Zakroczymska 11):
– 7 czerwca (sobota) o godz. 18.00 na spektakl  „SZCZĘŚLIWE WYDARZENIE" wg Sławomira Mrożka 
Mikroscena przez 40 lat swojego istnienia chętnie sięgała do współczesnych tekstów m.in. Sławomira Mrożka. Tym razem realizując "Szczęśliwe wydarzenie" skupiła się na problemie dojrzałości współczesnego człowieka do bycia rodzicem, egocentryzmie uniemożliwiającym tworzenie wspólnego dobra.

 

miejsce: Piwnica na Wójtowskiej, filia Staromiejskiego Domu Kultury, Zakroczymska 11


08 czerwca, niedziela 17:00

FORMACJA TANGO PARA TODOS

spotkanie tangowe "Letnia przygoda z tangiem argentyńskim"

 

Formacja Tango Para Todos zaprasza 8 czerwca od godz. 17.00 na kolejne spotkanie tangowe, zatytułowane: "Letnia przygoda z tangiem argentyńskim". Odbędzie się ono w sali widowiskowej Restauracji Antrakt na Żoliborzu, na tyłach Teatru Komedia, ul. Słowackiego 19a. W programie: – godz. 17.00 – koncert Formacji Tango Para Todos, w repertuarze między innymi tango na piłę i orkiestrę; – godz. 18.00 – lekcja tangowego kroku podstawowego; – godz. 19.00 – milonga. Wstęp 10 zł

 

miejsce: Restauracja Antrakt, ul. Słowackiego 19a.


09 czerwca, poniedziałek 18:00

KONCERT W KLUBIE "BEMOLEK"

koncert z okazji zakończenia roku szkolnego

 

Klub "Bemolek" serdecznie zaprasza w dniu 9 czerwca 2014 r.o godz. 18.00 do Sali Kameralnej Staromiejskiego Domu Kultury na koncert z okazji zakończenia roku szkolnego. W koncercie udział wezmą:
HANNA RUBACH, GRZEGORZ SOBIENIAK, LUDWIK KALKOWSKI, MATEUSZ CZARNOMSKI, WERONIKA WÓJCIK, SZYMON GERŁOWSKI, MAJA TAPERT, JULIA STANKIEWICZ, JAGODA RUBACH, ZOFIA MUSIAŁOWICZ, ANNA KALISZ, HELENA PERSKA, DOMINIKA KOWALIK, JAKUB GERŁOWSKI, HANNA OWSIANKO, BARBARA SKROBISZ, MAGDALENA MACIEJCZAK, PAWEŁ TURSKI, ELIZA WITKOWSKA I MIKOŁAJ GOMUŁKA.  Wstęp wolny!

 

miejsce: Sala Kameralna SDK, Rynek Starego Miasta 2


09 czerwca, poniedziałek 18:30

KLUB LITERACKI

Wspólny Pokój – feminarium o pisaniu kobiet.

 

9 czerwca, poniedziałek, godz. 18.30. Prowadzenie – Kamila Pawluś SAKSY, CUDZESY I BIGOS CZYLI KOBIETY  NA EMIGRACJI POLITYCZNEJ, FINANSOWEJ, EMOCJONALNEJ
Lektury: Natalia Bielawska "American Dream. Niedopowieść" (fragmenty); Agata Wawryniuk "Rozmówki polsko-angielskie" (komiks – fragmenty); Katarzyna Tubylewicz "Własne miejsca" (fragmenty); Marina Jastrzębska, wybrane wiersze; Wioletta Grzegorzewska, wybrane wiersze.  Lektury uzupełniające: Izabela Szczygielska Migracje zarobkowe kobiet i ich wpływ na funkcjonowanie rodzin (fragment książki socjologicznej); Magdalena Boczkowska KIM JESTEŚMY? KIM BĘDZIEMY? POSZUKIWANIE TOŻSAMOŚCI EMIGRACYJNEJ W MY ZDIES′ EMIGRANTY MANUELI GRETKOWSKIEJ  (artykuł).

 

miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2


11-29 czerwca

SILNE PRZEŻYCIE GEOMETRYCZNEJ ZABAWY, CHOĆ BEZ ZROZUMIENIA DEFINICJI I CZEGOKOLWIEK INNEGO

Galeria Promocyjna – otwarcie wystawy

 

Wystawa czynna od od 11 do 29 czerwca 2014 r. Otwarcie wystawy: 11 czerwca 2014 r. o godz. 18.00.
Zuzanna Piętkowska

– ur. w 1986 roku w Warszawie.  W latach 2007-2012 studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 2012 dyplom z malarstwa w pracowni mistrzowskiej prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks w pracowni Wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych prof. Jana Dyrzyńskiego oraz w pracowni tkaniny artystycznej prof. Doroty Grynczel. Laureatka Nagrody Inicjatywy Entry 2013.
Niniejsza ekspozycja jest pierwszą indywidualną wystawą artystki. 
Wybrane wystawy zbiorowe: 2014 – "Inna formuła obrazu", Galeria Salon Akademii, Warszawa. 2013 – "9 Triennale Małych Form Malarskich", Galeria Wozownia, Toruń. 2012 – "Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2012", Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom; – "Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2012", Galeria Test, Warszawa; – "Mgr", Galeria 3678, Okręg Warszawski ZPAP, Warszawa. 2010 –  projekt „Czeski Sen Świadomy Sen", Galeria Salon Akademii, Warszawa. 2009 – "Nigdzie czyli gdzie", Galeria Aspekt, Warszawa 
Wystawa powstała dzięki Nagrodzie – stypendium „Inicjatywy ENTRY" 2013 (fundatorzy Agnieszka i Paweł Gieryńscy oraz Dariusz Wasylkowski) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

miejsce: Galeria Promocyjna, SDK Rynek Starego Miasta 2


12 czerwca, czwartek 11:00

POECI, PISARZE I TWÓRCY Z KRESÓW PŁN.-WSCH.

prelekcję w ramach Klubu Seniora "Wars i Sawa" poprowadzi Katarzyna Węglicka

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


12 czerwca, czwartek 18:00

CHÓR SKORACZEWSKIEGO

koncert dla członków Stołecznego Klubu Tatrzańskiego

12 czerwca 2014 r. o godz. 18.00 Chór Wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego wystąpi z koncertem dla członków Stołecznego Klubu Tatrzańskiego, w siedzibie PTTK przy ul. Senatorskiej 11.

miejsce: siedziba PTTK, ul. Senatorska 11.


13 czerwca, piątek 17:00

TEATR HYBRYDY

pokaz teatru improwizowanego

 

Pokaz improwizowany wg chicagowskiej metody improwizacji teatralnej Armando w wykonaniu artystów Teatru Hybrydy UW kończący półroczne warsztaty z improwizacji w ramach przedmiotu ogólnouniwersyteckiego Teatr na Uniwersytecie Warszawskim. Premierowy pokaz improwizacji teatralnej w wykonaniu debiutujących artystów Teatru Hybrydy UW. Pokaz stanowi zwieńczenie półrocznych warsztatów i zmagań scenicznych mających na celu przygotowanie przedstawienia, w którym improwizatorzy odegrają sztukę teatralną bez wsparcia scenariusza, opierając się na jednym słowie-sugestii ze strony widowni. To, co się wydarzy na scenie będzie zupełnie nieprzewidywalne, spontaniczne i zaskakujące. Po raz pierwszy młodzi aktorzy będą mogli skonfrontować się z prawdziwą publicznością na prawdziwej scenie.
Występują: Mateusz Bernacik, Tomasz Filipek, Paulina Lasota, Emilia Mazur,  Rafał Nasiłowski, Aleksandra Tabak, Patryk Wrycza, Anna Zawistowska. Opieka artystyczna: Piotr Sikora
Rezerwacja miejsc drogą mailową: teatr.hybrydy@uw.edu.pl

 

miejsce: Piwnica na Wójtowskiej, filia Staromiejskiego Domu Kultury, Zakroczymska 11


13 czerwca, piątek 18:00

KLUB MAŁYCH PIANISTÓW

zakończenie roku w Klubie Małych Pianistów

13 czerwca o godz. 18.00, w Sali Kameralnej SDK odbędzie się zakończenie roku w Klubie Małych Pianistów. Dzieci zagrają dowolnie wybrany repertuar z programu podstawowego (zeszyty Szkoły Suzuki) lub dodatkowego (m.in dodatkowe utwory przygotowane na graduacje, program konkursu "Dźwiękiem malowane").

miejsce: Sala Kameralna SDK, Rynek Starego Miasta 2


14 czerwca, sobota 11:30

KLUB MAŁYCH PIANISTÓW

koncert/lekcja umuzykalniania wg. metody Edwina Gordona i grupy Laboratorium Muzycznego

14 czerwca o godz. 11.30 – połączony  koncert/lekcja grup: umuzykalniania wg. metody Edwina Gordona i grupy Laboratorium Muzycznego. W czasie koncertu dzieci zaprezentują materiał przygotowywany w ciągu roku.

miejsce: Sala Kameralna SDK, Rynek Starego Miasta 2


14 czerwca, sobota 14:00

KLUB MAŁYCH PIANISTÓW

koncert uczniów Klubu Małych Pianistów

14 czerwca o godz. 14.00, w Sali Muzycznej SDK, odbędzie się pożegnalny koncert uczniów Klubu Małych Pianistów: Liwii Mazurkiewicz i Kajetana Kawalca (w programie utwory z II zeszytu Suzuki oraz utwory dowolne).

miejsce: Sala Muzyczna SDK, Rynek Starego Miasta 2


14 czerwca, sobota 19:30

BYĆ JAK MARLENE

wieczór teatralny

 

„Być jak Marlene", spektakl muzyczny w wykonaniu aktorów Ewy Lorskiej i Jarosława Witaszczyka, ukazujący ikonę kina i estrady w przełomowych momentach jej życia. To żywa historia niezwykłej kobiety, która nie przynależała do klimatu swych czasów, ale go tworzyła, opowiedziana świeżo brzmiącymi piosenkami Marleny Dietrich, do których nowe teksty napisał Jan Jakub Należyty. Ponadczasowa historia związków dusz, wspaniałych przyjaźni, niespełnionych miłości. Ernest Hemingway powiedział o niej: „Gdyby nie miała nic prócz głosu, i tak by ci złamała serce". Edith Piaf natomiast: „O jej olśniewającym talencie i wspaniałej urodzie nie powiem ani słowa. Jest wielką damą kina, niezastąpioną Marleną".
Scenariusz: Jarosław Witaszczyk  Konsultacja reżyserska: Marek Bartkowicz Występują: Ewa Lorska i Jarosław Witaszczyk Teksty piosenek: Jan Jakub Należyty Aranżacje: Łukasz Dąbrowski Kierownictwo Produkcji, impresariat: Lidia Sadowska Charakteryzacja: Karolina Kaja Krajewska
Bilety w cenie 20 zł. dostępne na godzinę przed koncertem w kasie Piwnicy. Zasady rezerwacji biletów na: www.scenapw.sdk.pl

 

miejsce: Piwnica na Wójtowskiej, filia Staromiejskiego Domu Kultury, Zakroczymska 11


15 czerwca, niedziela 15:30

KLUB MAŁYCH PIANISTÓW

graduacje wg. metody Suzuki uczennic KMP, wstęp wolny

 

15 czerwca o godz. 15.30, 16.00 i 17.30, odbędą się graduacje wg. metody Suzuki uczennic KMP – Mai Zelek i Jagody Grabiec oraz Jasia Wangrata. Wstęp wolny!

 

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


15 czerwca, niedziela 18:00

ZESPÓŁ TAŃCA DAWNEGO PAWANILIA

II Festiwal Muzyki Dawnej w Żninie

 

15 czerwca, o godz. 18.00 Zespół Tańca Dawnego Pawanilia wraz z Zespołem Muzyki Dawnej Sabionetta weźmie udział w II Festiwalu Muzyki Dawnej w Żninie. W programie znajdą się utwory H. Purcella i J.B. Lully′ego.

 

miejsce: Żnin


16-30 czerwca

MITY AFRYKI

Galeria Wyjście Awaryjne

 

Wystawa plansz komiksowych, które powstały w ramach warsztatów programu edukacji kulturalnej „Mity Afryki".

Wystawa czynna: od 16 do 30 czerwca  2014 r. W poniedziałek 16 czerwca 2014 o godz. 19.00 zapraszamy do Piwnicy Largactil  na wernisaż wystawy będący zarazem podsumowaniem pierwszej edycji programu. 

O programie: Mity, wierzenia, legendy są podstawą tożsamości kulturowej wszystkich cywilizacji. Mitologie afrykańskie są mało znane w Europie, choć ich znaczenie kulturowe dorównuje znaczeniu znanych nam mitologii greckiej i rzymskiej, a przesłanie jest również ponadczasowe.  Zagłębienie się w mityczny świat afrykańskich bóstw i wierzeń pozwala inaczej spojrzeć na kulturę afrykańską. 

W ramach realizowanego w roku kulturalnym 2013/2014 programu edukacji kulturalnej „Mity Afryki" uczestnicy przenosili się w świat afrykańskich legend i mitów, przekładając je na język teatru – pod kierunkiem Małgorzaty Graczyk  oraz komiksu – pod kierunkiem Bereniki Kołomyckiej. Zestawienie starych prawd życiowych zawartych w wierzeniach afrykańskich z aktualnym, europejskim systemem wartości stwarza platformę do międzykulturowego dialogu. Połączenie techniki klasycznej – teatru ze sztuką nowoczesną, jaką jest komiks potwierdza ponadczasowy charakter mitów. 

Organizator: Staromiejski Dom Kultury. Partnerzy: Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect,  Forum Kenijsko – Polskie, Fundacja dla Somalii, Fundacja FilmGramm, Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl

 

miejsce: Galeria Wyjście Awaryjne, SDK Rynek Starego Miasta 2


17 czerwca, wtorek 16:00

SZALONE WAKACJE

mini spektakl na pomysłach uczestników zajęć „Mikrosceny", wstęp wolny

 

Zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej (ul.Zakroczymska 11):
– 17 czerwca (wtorek) o godz. 16.00 na mini spektakl  „SZALONE WAKACJE"  w wykonaniu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczago dla Dzieci Słabosłyszących im. O. Lipkowskiego.
Koncepcja spektaklu zbudowana została na pomysłach uczestników zajęć „Mikrosceny", wyobrażeniach i marzeniach o wakacyjnych przygodach. Strona dźwiękowa spektaklu została zbudowana w oparciu o ćwiczenia logopedyczne we współpracy z logopedą ośrodka Małgorzatą Demiańczuk.

 

miejsce: Piwnica na Wójtowskiej, filia Staromiejskiego Domu Kultury, Zakroczymska 11


17 czerwca, wtorek 17:00

KLUB WOLONTARIUSZY

otwarte spotkanie

miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2


17 czerwca, wtorek 18:30

ROZBITY DZBAN

spektakl wg Heinricha von Kleista, wstęp wolny

 

Zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej (ul.Zakroczymska 11):
– 17 czerwca (wtorek)o godz. 18.30 na spektakl  „ROZBITY DZBAN" wg Heinricha von Kleista.
"Rozbity dzban" to komedia napisana na początku XIX wieku, jednak jej przesłanie jest nadal aktualne, gdyż konflikty międzyludzkie istnieją zawsze, podobnie jak problem bezkarności władzy. Bohaterowie tej zabawnej i jednocześnie gorzkiej historii muszą zmierzyć się ze swoimi słabościami, obawami i pragnieniami.

 

miejsce: Piwnica na Wójtowskiej, filia Staromiejskiego Domu Kultury, Zakroczymska 11


17 czerwca, wtorek 19:00

HARDSHIPS & BEAUTIES

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych, wstęp wolny

 

W czerwcu zapraszamy na Przegląd Filmów Greckich realizowanych we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grecji, pod patronatem portalu Kontynent Warszawa – Warszawa wielu kultur.

17 CZERWCA 2014 r. – HARDSHIPS & BEAUTIES.

Mitsos "Mitsigan" Tsinganos to współczesny Grecki kowboj, empiryczny filozof i właściciel jednej z największych farm w południowo-zachodniej Grecji, zwanej Hardships & Beauties. Pomimo kryzysu interesy idą dobrze, do czasu… W tym samym momencie Mitsos traci matkę, a plony okazują się być katastrofą. Zmuszony do przemyślenia swojej filozofii, Mitsos decyduje się opuścić farmę, by udać się w podróż do serca Grecji. Przemierzając pagórkowate, rolnicze krajobrazy Mitsos spotyka typowe dla greckiej prowincji postacie – od farmerów i producentów żywności, aż do imigrantów poszukujących lepszego życia na „Greckim Dzikim Zachodzie". Jego wyprawa staje się symboliczną podróżą w głąb kraju, który już nigdy nie będzie taki sam, jak wcześniej.

Reżyseria: Kimon Tsakiris, 2013. Po projekcji dyskusja, którą poprowadzi Sebastian Karliński z Towarzystwa Przyjaciół Grecji.

 

miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2


22 czerwca, niedziela  

Imieniny Króla

impreza z udziałem Zespołu Tańca Dawnego Pawanilia

miejsce: Muzeum Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie


23 czerwca, poniedziałek 18:30

KLUB LITERACKI

Wspólny Pokój – feminarium o pisaniu kobiet.

 

23 czerwca , poniedziałek, godz. 18.30. Prowadzenie – Joanna Mueller ALICJE W KRAINIE ROZCZARÓW  (o przygodach dziewczynek w nowej literaturze kobiet)
Na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu we Wspólnym Pokoju spotkamy się z dziewczynkami – tymi, które tkwią w nas (choć czasem wolałybyśmy je z siebie wygonić), które wyprzedzają nas w życiowych przedbiegach lub wraz z nami gubią się w krainach czarów i rozczarów, ale przede wszystkim tymi, które odcisnęły ślady w najnowszej literaturze pisanej przez polskie prozaiczki i poetki. W naszej rozmowie wrócimy do książek, które (jako dzieła poniekąd kanoniczne) gościły już w naszych piwnicznych progach – np. do Absolutnej amnezji Izabeli Filipiak oraz E.E. Olgi Tokarczuk – ale sięgniemy również po teksty opublikowane w ciągu ostatnich lat. Będą to m.in.: Poranek Marii i inne opowiadania oraz Biała Ofelia Julii Fiedorczuk; Guguły Wioletty Grzegorzewskiej; Dzidzia i W krainie czarów Sylwii Chutnik; wiersze Urszuli Kulbackiej (tom Rdzenni mieszkańcy), Martyny Buliżańskiej (moja jest ta ziemia), Agnieszki Wolny-Hamkało, Katarzyny Zdanowicz, Wioletty Grzegorzewskiej etc.&nb sp;
Lektury będą dostępne na stronie www.manifestacjepoetyckie.sdk

 

miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2


23 czerwca, poniedziałek 19:00

ZESPÓŁ TAŃCA DAWNEGO PAWANILIA

lekcja otwarta barokowej grupy początkującej

miejsce: Sala Muzyczna SDK, Rynek Starego Miasta 2


24 czerwca, wtorek 19:00

GREECE, I AM FACING TAXING TIMES

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych, wstęp wolny

 

W czerwcu zapraszamy na Przegląd Filmów Greckich realizowanych we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grecji, pod patronatem portalu Kontynent Warszawa – Warszawa wielu kultur.

24 CZERWCA 2014 r. – GREECE, I AM FACING TAXING TIMES

Dokument idealnie wprowadza w tematykę kryzysu greckiego, dotychczas w Polsce, tylko zdawkowo przedstawionego. Celem dokumentu jest pokazanie przyczyn i skutków kryzysu w Grecji. Potwierdzają to zarówno specjaliści, jaki i przeciętni mieszkańcy tego kraju, bądź ci którzy zetknęli się osobiście z sytuacją grecką. Jest to gorzka konfrontacja przeszłości z teraźniejszością, próba posumowania, tego czego nie da się posumować, gdyż przyczyn kryzysu jest mnóstwo.

Reżyseria: Serafeim Ntousias, 2012 [film z napisami w języku angielskim]. Po projekcji dyskusja, którą poprowadzi Sebastian Karliński z Towarzystwa Przyjaciół Grecji.

 

miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2


25 czerwca, środa 11:00

DZIECIĘCE ZAKOŃCZENIE ROKU

uroczyste zakończenie roku w Klubiku "Kangurek" i "Klubiku pod daszkiem"

 

25 czerwca 2014 r. o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste zakończenie roku w Klubiku "Kangurek" i "Klubiku pod daszkiem", na które serdecznie zapraszają klubowicze i prowadząca zajęcia – Anna Zarzycka.

 

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


26 czerwca, czwartek 10:00

TEDxMarszałkowska

spotkanie kulturowo-opiniotwórcze

 

Wraz z zespołem TEDxMarszałkowska serdecznie zapraszamy na spotkanie kulturowo-opiniotwórcze o tej samej nazwie, którego Staromiejski Dom Kultury jest partnerem.  TEDxMarszałkowska odbędzie się w 26 czerwca 2014 r. w godz. 10.00 – 18.00  w sali kinowej Muzeum Niepodległości w Warszawie, Al. Solidarności 62.  Jest to pierwsza w Polsce konferencja TEDx z mowami w języku polskim, angielskim oraz hiszpańskim. TEDxMarszałkowska dotyczy rozprzestrzeniania inspirujących myśli, tym razem związanych z szerokim pojęciem komunikacji.

 

miejsce: Muzeum Niepodległości, Al. Solidarności 62


26 czerwca, czwartek 11:00

SZÓSTY ROK DZIAŁALNOŚCI KLUBU „WARS I SAWA" – PODSUMOWANIE

spotkanie Klubu Seniora "Wars i Sawa" poprowadzi Grzegorz Jasiński

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


27-29 czerwca

ZESPÓŁ TAŃCA DAWNEGO PAWANILIA

kurs tańca renesansowego

27 – 29 czerwca – kurs tańca renesansowego dla grupy sobotniej oraz chętnych osób (poziom średniozaawansowany). W programie głównie tańce teatralne z początku XVII.

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


27 czerwca, piątek 19:30

TEATR POLONISTYKI UW – KTO OTWORZY DRZWI ?

spektakl na podstawie dramatu Nedy Neżdany

 

Dwie kobiety spotykają  się w miejscu, będącym łącznikiem między życiem a śmiercią. Nie znają się. Różnią się od siebie znacząco. Znajdują się w pomieszczeniu bez wyjścia. Nie są świadome, czym jest ta sytuacja. Ratunek widzą w kontakcie telefonicznym z Innym. Nie wiedzą kim jest. Pozostaje nieznaną nadzieją i perspektywą ratunku z niejasnej sytuacji. Kobiety desperacko szukają sposobu na wydostanie się z zamkniętej przestrzeni. Mają różne koncepcje zaistniałej sytuacji. Czy drzwi zostaną otwarte? Sztuka podejmuje temat wolnego wyboru szukając odpowiedzi na to, czym jest tak właściwie i czy może być kluczem do szczęścia? Nie pozostawia też problemu specyfiki ludzkiego lęku przed nieznanym i pokazuje, jak nagi staje się człowiek w sytuacji bez wyjścia.
Reżyseria: Agnieszka Biegańska Wystąpią: Dominika Gadomska (Dziewczyna), Olga Mikulska (Kobieta)
Bilety w cenie 15 zł. dostępne na godzinę przed spektaklem w kasie Piwnicy. Rezerwacje biletów do 26.06.2014 r. na mail: spektakle.tpuw@gmail.com

 

miejsce: Piwnica na Wójtowskiej, filia Staromiejskiego Domu Kultury, Zakroczymska 11


28 czerwca, sobota 19:00

ZESPÓŁ TAŃCA DAWNEGO PAWANILIA

pokaz tańców barokowych

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


29 czerwca, niedziela 19:00

NOWE WYZWOLENIE WITKACEGO

Monolog Interaktywny

 

Klub „Monolog Interaktywny" znacznie się rozrósł w sezonie kulturalnym 2013/2014. Stąd też, w tym semestrze, będzie miał dwie premiery – podsumowujące kolejne etapy pracy. 
Część Zespołu – nowi członkowie, którzy już maja praktykę sceniczną w innych teatrach amatorskich – 29 czerwca 2014 r. o godz. 19.00, w Piwnicy na Wójtowskiej, zaprezentuje 
„NOWE WYZWOLENIE" WITKACEGO 
„Nowe wyzwolenie" jest jednoaktówką, którą na scenę jako reżyser przenosi nowa klubowiczka Diana Kozińska (pod opieką artystyczną Marii Kowalik). W przedstawieniu wystąpią: Klara Chauvin, Tomasz Kopeć, Diana Kozińska, Łukasz Kucharski, Stanisław Mazurek, Aleksander Mazurek i Jakub Sawicki, w jednej ze scen także opiekunka grupy. Opracowanie muzyczne Tomasz Kopeć. Wydana po raz pierwszy w 1920 roku surrealistyczna wizja Witkacego przez prawie 100 lat nie straciła nic na aktualności, a zamysł inscenizacyjny Diany Kozińskiej lokuje ją w czasach nam współczesnych. Pani Diana po premierze zamierza pracować nad drugą (zaskakującą!) częścią spektaklu i całość pokazać jesienią. 
Spektakl biletowany – informacje szczegółowe na www.piwnicanawojtowskiej.sdk.pl
Druga grupa klubowiczów przygotowuje współczesną farsę (z elementami groteski) do obejrzenia na przełomie września i października 2014 r.

 

miejsce: Piwnica na Wójtowskiej, filia Staromiejskiego Domu Kultury, Zakroczymska 11


29 czerwca, niedziela 19:00

CHEAP TOBACCO

Blues na niedzielę

 

29 czerwca 2014 r., o godz. 19.00

CHEAP TOBACCO

Natalia Kwiatkowska – wokal

Robert Kapkowski – gitara elektryczna

Mikołaj Spendel – gitara basowa

Adam Partyka – perkusja

Zespół Cheap Tobacco został założony w Krakowie w czerwcu 2010 r., ale ostateczny kształt przybrał pół roku później. Wkrótce Cheap Tobacco zdobyło II miejsce oraz nagrodę publiczności podczas festiwalu Bluesroads. Dodatkowo gitarzysta zespołu, Robert dostał wyróżnienie od Jarka Śmietany dla najlepszego gitarzysty przeglądu. We wrześniu 2011 r. Cheap Tobacco zostało laureatem Galicja Blues Festival w Krośnie. W 2012 r.,w czasie festiwalu Las, Woda & Blues zespół zdobył nagrodę publiczności, drugie miejsce od jury oraz nagrodę burmistrza miasta Sławy. Muzyka, jaką wykonuje zespół nie jest łatwa do zdefiniowania. Oscyluje wokół takich gatunków muzycznych jak blues, rock, funk, jednak w prezentowanym materiale można dostrzec, że zespół nie ogranicza się tylko do wyżej wymienionych.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia na godzinę przed koncertem.

 

miejsce: Sala Kameralna SDK, Rynek Starego Miasta 2


30 czerwca, poniedziałek 11:00

LATO Z MIKROSCENĄ

warsztaty filmowo-teatralne dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej

 

W dniach 30 czerwca – 12 lipca 2014 r. Klub Twórczy "Mikroscena" zaprasza na warsztaty filmowo-teatralne dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej „Lato  z Mikrosceną". Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 -15.00 w salach Staromiejskiego Domu Kultury (Rynek St. Miasta 2) oraz w plenerze.
W programie ćwiczenia i zabawy z: – charakteryzacji, – tworzenia bohatera opowieści filmowej i teatralnej (aktorska interpretacja postaci, psychologiczne uwarunkowania zachowania postaci), – budowania scenariusza w oparciu o tekst literacki i własne pomysły, – realizacji krótkiej etiudy w formie filmowej lub teatralnej z zapisem filmowym. Udział w zajęciach jest odpłatny: – jeden tydzień  100 zł od osoby; – dwa tygodnie  150 zł od osoby.
Zapisy i wpłaty w dniach 16 – 25 czerwca 2014 r. w Sekretariacie Staromiejskiego Domu Kultury. Szczegółowe informacje u instruktora „Mikrosceny" Małgorzaty Graczyk (tel. 501-754-916)

 

miejsce: SDK Rynek Starego Miasta 2


Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, 00-272 Warszawa

Rezygnacja z subskrypcji naszego newslettera jest możliwa na stronie :
http://www.sdk.pl/newsletter.php

Exit mobile version