☰ menu

Czas to świnia – Stalowa Wola

pt.-niedz.
15.02-03.03.2013

Prezentowane są prace sześciorga współczesnych artystów związanych z Podkarpaciem, którzy za pomocą różnych środków artystycznej wypowiedzi: malarstwa, rzeźby, instalacji, tkaniny, fotografii odnoszą się do problemu czasu i przemijania.
 
Atrakcją otwartego wernisażu (15 lutego 2013 r. o godz. 18) będzie loteria, w której można wylosować oryginalne dzieła artystów, wykonane specjalnie na wernisaż!

Artyści: Janusz J. Cywicki, Ryszard Kryński, Grażyna Niezgoda, Marian Szajda, Piotr Woroniec, Rena Wota.
Idea, scenariusz i aranżacja plastyczna: dr Grażyna Stojak
 
Wystawa powstała w ramach 12. edycji dorocznych projektów autorskich o nazwie Artefakty, realizowanych przez Podkarpacką Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Artefakty to szczególny projekt mający na celu rozpoznanie, ujawnienie i analizę wybranych problemów, zjawisk i tendencji w sztuce współczesnej. Jest to nowatorskie podejście do konstruowania wystaw sztuki współczesnej, gdyż powstanie dzieł wyprzedza starannie przemyślana idea. Konkretny aspekt świata, ludzkiej natury bądź otaczającej przyrody zostaje wybrany przez teoretyka sztuki i przedstawiony zaproszonym do projektu artystom. W tym roku ideę, scenariusz i opracowanie wystawy powierzono pani dr Grażynie Stojak.
 
Tytuł dla wystawy kuratorka zaczerpnęła z obrazu artysty Ryszarda Kryńskiego, o tej samej nazwie. Czas, niczym tytułowa świnia na hulajnodze życia, podąża jednostajnie, bez zatrzymywania. Człowiekowi zostaje jedynie próba walki na szachownicy egzystencjalnej oraz dokonywanie odpowiednich wyborów, tak aby niczego nie żałował.
 
Ekspozycja ma na celu ukazanie współczesnych problemów związanych z upływem czasu: w naszej psychice (Ryszard Kryński), w codziennej walce starości z młodością (Marian Szajda), w kobiecym pokoju (Rena Wota), w życiu mężczyzny (Janusz J. Cywicki), w opowieści o domu (Piotr Woroniec), w życiu miasta (Grażyna Niezgoda). Idea prezentacji skupia się na kilku wybranych aspektach i rozwija się na osi: UMYSŁ – POKÓJ – DOM – MIASTO. Choć temat wydawałby się stosunkowo prosty i określony, to jednak każdy z zaproszonych artystów w nieco inny, czasem zaskakujący sposób interpretuje owo zagadnienie.
 
Kurator wystawy: dr Grażyna Stojak
Historyk sztuki i pedagog, muzealnik i zabytkoznawca. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. W roku 1986 ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Założyciel (1992) i pierwszy dyrektor Kolegium Nauczycielskiego im. A. Fredry w Przemyślu. W latach 2000 – 2008 kurator Galerii na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, gdzie m.in. zrealizowała wystawę "Grafiki komputerowe Z. Beksińskiego" i "Fotografie i realia scenografii T. Kantora". Od roku 1996 była związana z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, gdzie zrealizowała kilka znaczących wystaw m.in. "Klasa starej daty", za którą przemyskie Muzeum otrzymało nagrodę "Sybilla 2003". W roku 2005 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odtworzyła dawne Atelier Fotograficzne Bernarda Hennera z przełomu XIX/XX.
 
Artyści:
 
Janusz J. Cywicki.
Urodzony w Przemyślu. Studiował (1972-76) na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowni malarstwa prof. Zdzisława Kępińskiego, a następnie prof. Tadeusza Brzozowskiego, pracowni litografii prof. Lucjana Mianowskiego i pracowni wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych prof. Antoniego Zydronia, gdzie realizował własny program studiów. Stypendysta Rządu Królestwa Belgii w HISK / Hoger Instituut voor Schone Kunstem/ Antwerpia. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i European Artists Association (EAA) w Niemczech.
 
Ryszard Kryński. Urodzony w Krośnie w 1950 roku. Mieszka i tworzy na Podkarpaciu w Krościenku Wyżnem koło Krosna Działalność artystyczną rozpoczął w roku 1976. W roku 1985 otrzymał od Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia artysty malarza. Od roku 1995 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagrody i wyróżnienia: Biennale Plastyki Krosno – I nagroda, 1985; III nagroda 1987; wyróżnienie, 1991; Nagroda równorzędna 1995; Nagroda Ministra Kultury i Sztuki – zasłużony działacz kultury, 2005; Nagroda Prezydenta Miasta Krosna, 2006.
 
Grażyna Niezgoda. Dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskała w 1971 roku. Fotografka, antykwariuszka, krytyk sztuki, galerzystka, biegła sądowa z zakresu sztuki, animatorka kultury. W Związku Polskich Artystów Fotografików jest od 1999 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i plenerach, interdyscyplinarnych i fotograficznych.
 
Marian Szajda. Urodził się w 1965 roku w Przemyślu. Ukończył PLSP w Jarosławiu oraz Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1991 roku w pracowni Mariana Koniecznego. Zajmuje się rzeźbą i medalierstwem. Wykonał kilkaset płaskorzeźb dla Odlewni Dzwonów Janusza Felczyńskiego, jest autorem wielu pomników, płaskorzeźb i płyt pamiątkowych, tworzy małe formy rzeźbiarskie, medale i plakiety portretowe.
 
Piotr Woroniec
. Urodzony w Giżycku w 1955 roku. W latach 1992-1999 roku pracował jako asystent scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie Dziesięciolecie, pomiędzy ukończeniem studiów a pracą w Niemczech, przyniosło mu wiele nagród w konkursach sztuki nieprofesjonalnej. Do Związku Polskich Artystów Plastyków należy od roku 1995. Od 2006 roku prowadzi „Galerię Sękową". W 2001 roku za całokształt działalności w dziedzinie kultury i sztuki otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego i Starosty Brzozowskiego. Mieszkał i pracował w Brzozowie, a obecnie w Sękowej Woli.
 
Rena Wota. Urodzona w Przemyślu. Członkini ZPAMiG (Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików) i EAA (European Artists Association) w Niemczech. Od roku 1998 zajmuje się malarstwem, grafiką i unikatową tkaniną, tworzy obiekty, instalacje, realizacje w przestrzeni zewnętrznej, akcje i wydarzenia artystyczne. Stypendystka Prezydenta Miasta Przemyśla / 2007.

Exit mobile version