Spotkania te mają na celu popularyzację literatury dziecięcej oraz uświadomienie roli literatury we wczesnej edukacji małego dziecka. Głównym założeniem projektu jest wsparcie rodziców w kwestii odpowiedzialności za rozwój edukacji dziecka i uświadomienie im, że wszystkie dzieci rodzą się ciekawe świata, pragną uczyć się, rozwijać i aby im to umożliwić trzeba pracować z nimi już od najmłodszych lat.
Projekt zwraca uwagę na pomocniczą funkcję książki w procesie wychowywania i stymulowania rozwoju dziecka. Jak wskazują specjaliści kołysanki, wyliczanki i bajeczki trafiają aż do trzech sfer psychiki dziecka: strefy nieświadomej, behawioralnej i intelektualnej. Dlatego tak ważne jest, aby kontakt z książką, literaturą, pięknym słowem dziecko rozpoczynało jak najwcześniej. Zdaniem psychologów pierwsze trzy lata są najważniejszymi w życiu człowieka. To, co zostaje zapamiętane w tym okresie, co jest udziałem dziecka pod względem emocjonalnym i psychicznym, znajduje następstwa w latach późniejszych.
Specjaliści i bibliotekarze uświadomią rodzicom jak ważna jest książka w rozwoju dziecka oraz przedstawią ciekawe metody pracy z małym dzieckiem w oparciu o wartościowe literacko teksty i rozwijające wyobraźnię ilustracje.
W terminie od 21 maja do 22 listopada w Filii nr 15 dla dzieci i młodzieży przy ul. Gawędy 1 oraz w Bibliotece Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy
NIEZBĘDNIK RODZICA, czyli co każdy rodzic powinien wiedzieć o swoim dziecku. Warsztaty i spotkania z pediatrą, psychologiem, położną, rehabilitantem, logopedą, wykłady dotyczące roli książki w życiu małego dziecka.
LITERACKI NIEZBĘDNIK MALUCHA, czyli spotkania z książką. Spotkania autorskie (Małgorzata Strękowska-Zaremba, Izabella Klebańska), głośne czytanie połączone z zabawami w teatr i masażykami, rymowanki – przytulanki.
MUZYCZNY NIEZBĘDNIK MALUCHA, czyli spotkania z muzyką i książką. Warsztaty muzyczne z Nutką Milutką, koncert dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie.
Dla najmłodszych czytelników Biblioteka przygotowała kuferki tematyczne pełne książek, filmów, muzyki, pluszaków i zabawek. Kuferki tematyczne wprowadzą maluszki w świat bajek i baśni, pozwolą poznać otaczający je świat, pomogą w zasypianiu, czy też utulą do snu pięknymi kołysankami. Można je wypożyczać w Filii nr 15 dla dzieci i młodzieży przy ul. Gawędy 1 (osiedle Bajka) oraz w Wypożyczalni Fabula Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Stary Rynek 22.
Partnerem cyklu Rosnę z książką jest Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Każda mama, która urodzi dziecko otrzyma zaproszenie do biblioteki, gdzie czekać będzie na jej dziecko książkowa niespodzianka. Biblioteka przygotowała specjalny Pakiet upominkowy dla Maluszka. Każde dziecko w wieku od 0 do 3 lat, które wraz z rodzicami odwiedzi bibliotekę i dołączy do grona czytelników otrzyma specjalnie przygotowaną książkową niespodziankę. Pakiet upominkowy oferują osiedlowe biblioteki dla dzieci.
Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad projektem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Filia nr 15 dla dzieci i młodzieży, ul. Gawędy 1 (Bajka) oraz Biblioteka Główna, Stary Rynek 24
Rosnę z książką – aktualny program Wydarzeń
LISTOPAD
6.11. – godz. 11:00, Filia nr 15 dla dzieci i młodzieży, ul. Gawędy 1
Warsztaty "Poznaj książki przez dotyk".
22.11. – godz. 16:00, Biblioteka Główna WiMBP w Bydgoszczy, Stary Rynek 22
Koncert dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie.