☰ menu

Cykl wydarzeń Domu Spotkań z Historią w ramach Roku Lutosławskiego

sob.-niedz.
12.10-13.10.2013


Co wiemy o Witoldzie Lutosławskim? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Czy odnalazłby się w dzisiejszym nasyconym dźwiękami świecie? Jaki wpływ na rozwój polskiego życia kulturalnego miała odwilż 1956 roku?

W dniach 27 września – 13 października

, wspólnie POSZUKAMY odpowiedzi na postawione pytania. W programie m.in.: Klubowy Fajf w BASENIE w wykonaniu Maseckiego, Rogiewicza i Dj′a Lenara, spacer śladami Lutosławskiego, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania, pokazy filmów oraz gra miejska.

Szczegółowy program: www.dsh.waw.pl.
https://www.facebook.com/events/169606573233226/?fref=ts

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

 

PROGRAM PROJEKTU "POSZUKIWANIE"

AKCJE MIEJSKIE
28.09 (sob.) 12.00, zbiórka: DSH
SPACER: Warszawa śladami Witolda Lutosławskiego.
Start: 12.00, zbiórka pod DSH (Karowa 20). Przewodnik:
Tomasz Piotrowski
muzykolog, animator kultury, stały współpracownik Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

28.09 (sob.) 21.00, BASEN (ul. Konopnickiej 6)
Klubowy Fajf w Basenie

Improwizowany taneczny set w wykonaniu Marcina Maseckiego (kalwisze), Jerzego Rogiewicza (perkusja) oraz DJ Lenara. Koncert inspirowany projektem Lutofuzje, organizowanym przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Fundację Muzyka jest dla wszystkich. Po koncercie afterparty – Papa Zura.
KLUBOWY FAJF na FB: https://www.facebook.com/events/1389040991326970/?fref=ts

29.09 (niedz.), 12.00
GRA MIEJSKA: Jeden dzień.

Podróż w czasie do Warszawy lat. 60. Zgłoszenia: gra@dsh.waw.pl.
Odszukaj razem z nami kolorowych bohaterów roku 1962. Ludzi ponad podziałami, wolnych duchów, obywateli świata. Spojrzymy na Polskę ich oczami, pokolorujemy szarą rzeczywistość Jednego dnia w PRL.

12. 10 (sobota), 19.00
SPEKTAKL NA TORACH: Tramwaj, reż. Reda Haddad

Historia artysty całkowicie oddanego sztuce, artysty światowego formatu, który żyje i tworzy z własnego wyboru w PRL.

WARSZTATY
5-6.10 (sobota-niedziela), 12.00, DSH
WARSZTATY DLA DZIECI: Słucham i animuję.

Realizacja: Fundacja Osiem Życzeń
Warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży (9-16 lat). Inspiracja do pracy będzie postać Witolda Lutosławskiego i jego twórczość.

12.10 (sobota), 10.00-16.30 DSH
WARSZTAT: Zrób ciszę(j)
zakończony koncertem 4′33 Johna Cage′a.
Sięgnij do doświadczeń Johna Cage′a w poszukiwaniu ciszy absolutnej i weź udział w warsztatach zakończonych wykonaniem utworu 4′33′ Johna Cage′a. Warsztaty poprowadzi: Antoni Beksiak, kurator festiwali „Turning Sounds" i „Gębofonu", współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Tańca". Zgłoszenia: cisza@dsh.waw.pl

POKAZY FILMOWE I SPOTKANIA
27.09 (piątek) 18.00, DSH (ul. Karowa 20)
FILM: Jeden dzień w PRL (2005, 58′) reż. Maciej Drygas

Rekonstrukcja 27 września 1962 roku – jednego dnia z życia ludzi w komunistycznej Polsce…

28.09 (sob.) 16.00, DSH
SPOTKANIE: Ferment eksperymentu

Goście: Tadeusz Wielecki (kompozytor, dyrektor Warszawskiej Jesieni) i Mirosław Pęczak (kulturoznawca). Prowadzenie: Dorota Szwarcman („Polityka"). Rozmowa o polskiej muzyce przed i po 1956 roku. Historia narodzin polskiej szkoły kompozytorskiej (Lutosławski, Bacewicz, Penderecki, Górecki) oraz festiwali Warszawska Jesień i Jazz Jamboree. Czy odwilż przypieczętowała odejście od estetyki socrealistycznej? Po spotkaniu pokaz filmów: Odrą do Bałtyku, reż. Stanisław Urbanowicz (1946, 38′), Suita warszawska, reż. Tadeusz Makarczyński (1946, 18′).

10.10 (czwartek), 18.00, DSH
SPOTKANIE: Talent zobowiązuje

Kim był i kim jest dla nas dzisiaj Witold Lutosławski? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Czy Witold Lutosławski odnalazłby się w dzisiejszym nasyconym dźwiękami świecie? Podczas spotkania pokaz filmów: Miłość i Muzyka, reż. Tadeusz Orciuch (dok., 1998, 40′), Lutosławscy z Drozdowa, reż. Beata Hyży Czołpińska (1999, 28′)

11.10 (piątek), 18.00, DSH
SPOTKANIE: Lonely Wolf

Witold Lutosławski: Zdecydowałem się na pracę od zera w 1948 roku. Nie znajdowałem wokół siebie żadnych modeli, żadnych trendów, które mogłyby mi w tym pomóc, aby odnaleźć język muzyczny i w ogóle estetykę, której pragnąłem. To była praca całkowicie samodzielna. Nie zależało mi na tym, aby uczestniczyć w jakichś prądach, jakichś modach, w jakichś ewentualnie kierunkach estetycznych. Nie dlatego, żebym się specjalnie od tego chciał dystansować, ale po prostu miałem dla mnie najpilniejsze zadanie, to jest po prostu powiedzieć to, co chciałem powiedzieć. I do tego potrzebny był mi język, którego wokół siebie nie znajdowałem, musiałem go sam wypracować. Tak się też stało. Ktoś mnie się kiedyś zapytał: „Czy pan należy do jakiegoś kręgu, czy do jakiegoś trendu, czy jest pan samotnym wilkiem?"[…] Powiedziałem: tak, ja jestem „lonely wolf. Spotkanie poświęcone poszukiwaczom własnego, indywidualnego stylu, twórcom, którzy wyprzedzili swój czas.

12.10 (sobota), 16.00, DSH
SPOTKANIE: Zrób ciszej!

Z inicjatywy Witolda Lutosławskiego przyjęta została w 1969 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną przy UNESCO ustawa potępiająca nadużywanie muzyki w miejscach publicznych i prywatnych jako naruszenie prawa człowieka do spokoju i ciszy… Kwestia nocnej ciszy w Warszawie powraca regularnie. Mieszkańcy śródmieścia biją na alarm. Czy słusznie? Czy Warszawa ma prawo być cicho? Dyskusja poprzedzone zostanie wykonaniem przez uczestników warsztatu Zrób ciszę(j) utworu 4′33 Johna Cage′a.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Lutosławski 2013 – Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca"


Exit mobile version