☰ menu

Cykl warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i rodziców w Poznaniu

sob.-niedz.
20.08-21.08.2011

 

 

– „Omnia mea mecum porto?", czyli tworzenie oryginalnych pocztówek,
– „Papierowy Świat", czyli przygoda z papierem czerpanym,
– „Książkowy scrapbooking", czyli szalone książkowe zakładki,
– „Swing craze", czuli taneczna podróż w przeszłość,
– „Pradziejowe zdolności", czyli archeologia na wesoło,
– „Szybkie animacje", czyli mini filmy dla małych i dużych,

 

NA PIKNIK ARTYSTYCZNY ZAPRASZAMY
20.08.2011 W GODZINACH 16:00_19:00
ORAZ
21.08.2011 W GODZINACH 12:00_15:00.
WSTĘP NA WSZYSTKIE WARSZTATY JEST WOLNY

 

 

„Omnia mea mecum porto?"
Prowadzący: Olga Krause-Matelska_instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół" w Czerwonaku. Prowadzi pracownie plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz pracownię dla dorosłych w klubach „Iskra" w Promnicach i „Kogucik" w Potaszach.

Historia cywilizacji to historia przedmiotów, jakie wytwarzamy, aby ułatwić sobie życie. Bez nich bylibyśmy nadzy i bezbronni wobec otaczającego nas świata.
Każdy z nas nosi ze sobą różne mniej lub bardziej potrzebne przedmioty. Ubrania, buty, torby, szaliki, czapki, paski, apaszki, telefony, okulary. W kieszeniach, torebkach, teczkach, bagażnikach wózków naszych dzieci kryją się najróżniejsze rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie życia . Te rzeczy, opowiadając o nas, mówią jednocześnie o czasie, w którym żyjemy. Zabiegani, zajęci swoimi sprawami nie myślimy na co dzień o drobnych przedmiotach, które w jakimś sensie nas definiują. Stanowią mikrokosmos, którego ośrodkiem jest każdy z nas.
Warsztat „ Omnia mea mecum porto?" pozwoli nam przyjrzeć się sobie przez pryzmat rzeczy. Z ubrań, dodatków, drobnych zakupów, skarbów wyszukanych w torebce, każdy z uczestników ułoży kompozycję, którą następnie sfotografujemy i wydrukujemy w formie pocztówki. Powstanie kartka-pamiątka. Zapis konkretnej chwili naszego życia pokazanego poprzez zbiór przedmiotów, które nam w tym czasie towarzyszyły.
Każdy, kto będzie miał na to ochotę może przy okazji zastanowić się nad znaczeniem słów starożytnego filozofa Omnia mea mecum porto? (w tłumaczeniu: wszystko co mam noszę z sobą) i nad znakiem zapytania, który autorka warsztatów zamieściła w ich tytule.
—————————————————————————————————————–

„Papierowy świat"
Prowadzący: Cecylia Kotlicka_instruktor zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych, plenerów artystycznych i animatorka kultury działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół" w Czerwonaku. Absolwentka Łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego, magister sztuki na wydziale grafiki i malarstwa.

Czerpanie papieru jest techniką prostą, ale szalenie wdzięczną i od wieków polegającą na tym samym, odsączeniu zmielonej bawełny, konopi lub celulozy przez ramy z naciągniętą siatką.
Na warsztatach każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w procesie produkcji takiego unikatowego papieru, zanurzyć palce w papierowej pulpie, udekorować pracę kwiatami, ziołami lub przygotować sobie taki papier z okienkiem na własne zdjęcie. Przede wszystkim każdy będzie mógł odbyć interesującą podróż do początków historii i w zgodzie z naturą stworzyć własne i niepowtarzalne dzieło.
Warsztaty papieru czerpanego są częścią projektu artystyczno-historycznego „Czerwonak 600", który związany jest z obchodami jubileuszu 600-lecia wsi Czerwonak. Celem podjętych licznych działań jest wnikliwe poznanie miejscowej historii, odnalezienie unikalnej tożsamości miejscowości i jej okolicy. W trakcie przeszukiwania archiwalnych materiałów stało się jasne, że Czerwonak nie tylko wsławił się zdobywaniem barwnika do tkanin (od czasów średniowiecza cysterki zbierały czerwce-owady, z których pozyskiwano najdroższy w całej europie barwnik do tkanin), ale także produkcją papieru już od 1545 roku! Co ważniejsze, ta druga tradycja ma historyczną ciągłość w teraźniejszości, ponieważ nadal na terenie gminy funkcjonuje fabryka przetwarzająca i produkująca papier.
—————————————————————————————————————–

„Książkowy scrapbooking"
Prowadzący: Dorota Marciniak_animator czasu wolnego dla dzieci i osób starszych, prowadzi zajęcia plastyczne i teatralne, współpracuje na stałe z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Sokół" w Czerwonaku, bierze czynny udział we wszystkich organizowanych przez placówkę warsztatach, plenerach artystycznych oraz imprezach.

Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Historycznie scrapbooking był podobnie, jak przekazywane ustnie historie, sposobem przekazania tradycji i zwyczajów. Formą przekazu było tu nie słowo, a obraz. Po raz pierwszy znalazł zastosowanie, gdy powszechnie dostępny stał się druk, a w szczególności gazety. Scrapbooking to przede wszystkim metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących"), szablonów, shape cutter, naklejek dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku. Za pomocą tej techniki uczestnicy warsztatów będą tworzyć własną, niepowtarzalną zakładkę do książki.
—————————————————————————————————————–

„Swing Craze"
Prowadzący: Waldek Jankowski_instruktor tańca, od początku zafascynowany techniką tańca w parach. Trenował m.in. tango argentyńskie i salsę. Jego prawdziwą pasją stały się jednak tańce swingowe (m.in. Lindy Hop, Authentic Jazz, Charleston, West Coast Swing), które poznawał na międzynarodowych obozach i warsztatach tanecznych. Założyciel SWING CRAZE (www.swingcraze.pl) i propagator tańców swingowych w Poznaniu i w całej Polsce.

Warsztaty Swing craze są taneczną podróżą w lata dwudzieste i tzrydzeste XX weku, kiedy to ten styl tańca powstawał. Uczestnicy w miłej, przyjaznej atmosferze, pełnej radości, choć z nutką szaleństwa, będą mogli spędzić aktywnie wolny czas. Przy rytmicznej muzyce będą mogli się tylko dobrze bawić, ale również poznać podstawowe kroki taneczne i zarazić się fascynacją swingową.
Swing Craze jest grupą jednoczącą osoby, których pasją są tańce swingowe, takie jak Tap Dance (Step), Authentic Jazz, Charleston, Lindy Hop, Jitterbug (East Coast Swing), Balboa, Rock and Roll, Boogie Woogie, West Coast Swing.
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pod nazwą swing kryje się bowiem cała grupa tańców, powstałych w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Mimo iż znani wówczas nauczyciele tańca twierdzili, że "swing nie przetrwa zimy" (Philip Nutl), styl ten zyskał ogromną popularność. Znany początkowo tylko w Stanach Zjednoczonych, podczas II wojny światowej został przywieziony do Europy. Tutaj również ludzie szybko dali się porwać żywiołowej swingowej muzyce.
Na świecie swing przeżywa renesans od początku lat 80-tych. Chociaż największą ilością tancerzy w dalszym ciągu mogą pochwalić się Stany Zjednoczone, wielu pasjonatów tego stylu można spotkać w Szwecji, Finlandii, Estonii, na Węgrzech, w Słowenii, Rosji, Francji, Australii, Kanadzie, Japonii, Chinach, Argentynie oraz Nowej Zelandii.
A gdzie Polska??? Może właśnie odkryjemy sławnych tancerzy na warsztatach.
—————————————————————————————————————–

Uniwersytet dla Dzieci oraz Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa zapraszają na dwa godzinne warsztaty dla Dzieci prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu.

„Pradziejowe zdolności"
Prowadzący: Tomek Michalik_pasjonat archeologii współprowadzący warsztaty przy Uniwersytecie dla Dzieci m.in. „Wehikuł czasu" popularyzujący wiedzę na temat przeszłości i archeologii. Bierze udział w projektach popularyzujących wiedzę archeologiczną w muzeach, domach kultury, szkołach i przedszkolach.

„Pradziejowe zdolności" to warsztat historyczny, który zaprasza uczestników do podróży w czasie, w której sprawdzimy, jak żyli ludzie dawniej, do wyprawy w przeszłość użyjemy między innymi gliny, krzemieni i trochę śladów historii.

„Szybkie animacje"
Prowadzący: Agnieszka Wajzer-Nowak_absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale fotografii, obecnie zajmuje się dekoracją wnętrz, rękodziełem artystycznym, montażem filmów. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dorosłych i dzieci, na których stara się przekazać ideę, że sztuka to obszar niesłychanie różnorodny, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Na warsztatach „Szybkie Animacje" uczestnicy spróbują stworzyć materiał do pierwszego własnego filmu animowanego. Jeśli więc lubisz niespodzianki i nieprzewidywalne efekty działań twórczych oraz nie boisz się pobrudzić, te zajęcia są dla ciebie! Dzieciom starszym zaproponujemy „Animacje zeszytowe", czyli rysowaną animację poklatkową, z której prowadząca warsztaty stworzy film. Natomiast młodszym dzieciom zaproponujemy „Animacje z odcisków". Dzieci będą robić odciski własnych rąk w różnych kolorach, następnie będą je wycinać. Uczestnicy później stworzą wspólny obrazek, który zostanie sfotografowany tak, aby powstał film animowany.

 

Wstęp wolny na wszystkie warsztaty.
Więcej informacji – www.raport.art.pl, spoldzielnia.art.pl@wp.pl


Zapraszamy!

Exit mobile version