Za sprawą mody na zdrowy styl życia, również i u nas jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania czasu stały się spacery z kijami nowrdic walking. Dyscyplina ta, choć szczególnie przypadła do gustu seniorom, jest atrakcyjna właściwie dla ludzi w każdym wieku. Najważniejsze jednak, żeby umieć poprawnie używać kiji NW, tak aby trenning był jak najbardziej efektywny i nie przynosił szkody.
Jedynym przeciwskazaniem są urazy np. złamania, silne zwichnięcia, zalecenia ograniczenia poruszania się czy ostre choroby przewlekłe. Oczywiście w sytuacjach kiedy sami nie wiemy czy nasz stan zdrowia pozwala nam na wysiłek fizyczny, najlepiej poradzić się swojego lekarza.
Z pewnością żaden specjalista nie wzbroni tej aktywności osobom z chorobami serca, nadciśnieniem, nadwagą czy dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Uprawianie Nordic Walking angażuje blisko 90% naszych mięśni, sprzyja dotlenienienu organizmu, zwiększeniu jego wydajności, a także redukcji nadciśnienia, odciążeniu kręgosłupa i stawów, a co dla wielu pań ważne, zgubieniu zbędnych kilogramów. Szczególnie polecany jest osobom starszym, które w ten sposób mogą poprawić swoją kondycję i koordynację ruchów, a jak się również okazuje usprawnić pamięć. Nie ma bowiem dla mózgu lepszej gimnastyki, jak właśnie ruch, o czym nie wszyscy pamiętamy.
Choć może zabrzmi to śmiesznie, chodzenia trzeba się nauczyć.
Niestety wielu spacerowiczów popełnia też wiele błędów i szybko zniechęca się do ćwiczeń, nie widząc oczekiwanych rezultatów. Znajomość odpowiedzniej techniki oraz umiejętność doboru odpowiedniego sprzętu do swoich możliwości i warunków terenowych jest gwarancją uniknięcia kontuzji i zbytniego zmęczenia. A przecież chodzi o przyjemność i poprawę samopoczucia. Choć początkowo skoordynowanie ruchów kiji i płynne połączenienie ich z marszem nie jest łatwe, to każdy może się tego nauczyć. Klub Włóczykija WCK zaprasza 24 maja 2013 r. o godz. 18.00 (zbiórka przy fontannie na wadowickim rynku) wszystkich którzy chcieliby się doskonalić w tej umiejętności. Pokaz poprowadzi fizjoterapeuta Kamil Kępa. Zachęcamy do udziału całe rodziny. Wstęp wolny, prosimy zabrać ze sobą sprzęt. Spotkanie potrwa ok. 1,5 h.