☰ menu

06.09.2013

6.09.2013
od godz. 16.00

Woda z kranu jest tak samo zdrowa i bogata w pierwiastki, co wiele sprzedawanych wód butelkowanych. Po co więc kupować wodę w szkodliwych dla środowiska opakowaniach z tworzyw sztucznych? To pytanie w najbliższy piątek zadawać będą gościom Manufaktury pracownicy ZWiK, a także zaproszeni przez nich artyści i performerzy, którzy o 16:00

przeniosą widownię na plaży do przyszłości, pełnej plastikowych odpadów. Będą płetwonurkowie, wychodzący z fontann, specjalistyczne ekipy w białych kombinezonach, przekopujące plażę w poszukiwaniu groźnych odpadów i grupa archeologów. Całość zrelacjonuje konferansjer-reporter, który w trzech wydaniach wiadomości: o 16:15, 18:00 i 20:00, przedstawi najważniejsze fakty. Najpierw poinformuje o niebezpiecznym odkryciu na plaży – grupa archeologów w piasku odkopie wysypisko śmieci, na którym składowano butelki plastikowe z przełomu XX i XXI wieku. W specjalnym wywiadzie badacze, rozpoczynający prace wykopaliskowe, wyjaśnią, że rozkładające się odpady zagrażają zasobom wody podziemnej.

W drugim wydaniu wiadomości korespondent porozmawia z archeologami i służbami zabezpieczającymi skażony teren o postępie prac wykopaliskowych. Wyjaśni, że w łódzkich kranach płynie czysta, zdrowa woda, którą można pić zamiast wody butelkowanej, a tym samym zmniejszyć zużycie plastikowych opakowań i zadbać o środowisko. W ostatnim serwisie informacyjnym służby archeologiczne poinformują o zakończeniu prac wykopaliskowych i udanej akcji zabezpieczenia przed skażeniem wód głębinowych znajdujących się w sąsiedztwie wysypiska. Na plaży przyszłości pojawią się też (o 17:15 i 19:20) płetwonurkowie. Ubrani w kombinezony, wyposażeni w butle tlenowe, płetwy i maski zakończą nurkowanie w fontannie, gdzie natrafią na plastikowe butelki zaśmiecające dno. Obecnemu na miejscu reporterowi opowiedzą o zagrożeniu jakie opakowania PET stanowią dla małych ryb. Będzie też można z nimi porozmawiać o technikach schodzenia pod wodę, czy oddychania w głębinach.

O atrakcyjność spektaklu zadbają aktorzy Teatru V6, którzy o 17:30 i 19:00 dadzą dodatkowe popisy swoich akrobatycznych i tanecznych umiejętności.

Piątkowa akcja to przede wszystkim działanie edukacyjne. Ma nie tylko przekonać do picia wody kranowej, ale zwrócić uwagę na problem zaśmiecania i degradacji środowiska,przypomnieć, że butelki, nakrętki czy kapsle składowane na wysypiskach rozkładać się będą przez 400 lat.

W utrwalaniu ekologicznego przesłania mają pomóc też konkursy dla publiczności w każdym wieku. O nagrody będzie można powalczyć grając w „kapsle”, popisując się wiedzą o wodzie i łódzkich wodociągach, ale też w potyczkach zręcznościowych czy na czas, na przykład podczas odnajdywania zakopanych w piasku butelek plastikowych.

Butelkowa zabawa na plaży zakończy się około 22:00.

Więcej o akcji "Łódzka kranówka"
Odwiedź wydarzenie na Facebooku

www.manufaktura.com