☰ menu

Budujemy Ogród Zmysłów dla dzieci z Ośrodka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

pon.-niedz.
29.11-05.12.2021

Spacer po pięknym ogrodzie to doskonały sposób na relaks. Kolorowe aleje, szum drzew, śpiew ptaków i zapach kwitnących kwiatów. W Polsce coraz więcej powstaje ogrodów sensorycznych, czyli takich, które mają dodatkowo pobudzać wszystkie zmysły i działać terapeutycznie. Długie Oczy to projekt, który zachęca do zaangażowania się w zbiórkę pieniędzy na stworzenie właśnie takiego miejsca przy Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, by mali podopieczni mogli chłonąć świat bardziej. Każdy z nas może mieć w tym swój udział.

Zielona terapia

Ogrody sensoryczne powstawały już w XIX wieku. Najpierw w USA, potem w Europie Zachodniej. Te najbardziej znane można znaleźć w Bristolu (Westbury Park), w Rio de Janeiro (Jardim Botânico) i w Auckland (Park Auckland Domain). W Polsce zaczęły się pojawiać od kilku lat. Są one wykorzystywane do celów terapeutycznych, socjalizacyjnych i edukacyjnych. Mają pomagać osobom niewidomym lub głuchym, a także z upośledzeniami i zaburzeniami psychofizycznymi. Szczególnie jest to ważne u dzieci z dysfunkcjami, które dopiero uczą się poznawać świat. Stąd pojawił się pomysł na zbudowanie ogrodu zmysłów przy Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. W ośrodku uczy się i przygotowuje do samodzielnego życia ponad 200 dzieci z całej Polski.

Zdolność widzenia ma ogromne znaczenie dla każdego człowieka, w szczególności dla dziecka. Wzrok jest przecież głównym źródłem pozyskiwania informacji oraz podstawą umożliwiającą wykonywanie różnych czynności. Dzieci niewidome nie są tak stymulowane, jak te widzące, dlatego bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniego indywidualnego programu edukacyjno- terapeutycznego. Ważnym zagadnieniem w edukacji niewidomego dziecka jest rozwijanie u niego zdolności do korzystania z bodźców płynących z różnych zmysłów i łączenia ich w celu uzyskania informacji na temat danego przedmiotu, osoby czy zjawiska. Nikt nie rodzi się z „lepiej rozwiniętym” danym zmysłem. Każda umiejętność wymaga systematycznych ćwiczeń. Dlatego należy stwarzać jak najwięcej okazji do sensorycznego poznania otaczającej rzeczywistości – oddziaływanie na zmysł dotyku, słuchu, węchu i smaku. Ogród Zmysłów, który powstanie w Laskach będzie z pewnością takim właśnie miejscem – mówi Agnieszka Zakrzewska – tyflopedagog i nauczycielka orientacji przestrzennej w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Laskach, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

W ogrodach sensorycznych wszelkie wskazówki i opisy roślin podawane są w języku Braille’a. Ale najistotniejszą rolę odgrywają tu rozmaite faktury, dźwięki, zapachy i smak ziół. To prawdziwa uczta nie tylko dla zmysłów, ale i dla duszy. Ogród, który ma powstać w Laskach został zaprojektowany w taki sposób, aby osoby niewidome i słabowidzące mogły czuć się
w nim bezpiecznie i samodzielnie poznawać naturę – różne faktury, zapachy i smaki.

Pomysłodawcą jest firma SHAMIR, wiodący producent najwyższej klasy progresywnych i jednoogniskowych soczewek optycznych, która w ramach swojego programu społecznej odpowiedzialności biznesu „Długie Oczy”, realizuje projekty na rzecz poprawy komfortu i jakości życia osób z chorobami wzroku.

Na powierzchni prawie 4000 m kw. znajdą się różne strefy, m.in. hortiterapii, orientacji przestrzennej, strefa edukacyjna czy degustacji i odpoczynku. Wszystkie elementy – sady, krzewy owocowe, kwiaty, zioła, żywopłoty, zboża, murawa z wieloma gatunkami traw, czy mapa dotykowa – znajdą się w ogrodzie po to, by dzieci mogły poczuć je dłońmi i stopami, powąchać czy posmakować, rozwijając w ten sposób swoje zmysły. Dodatkowo każdy z nas może mieć swój mały udział w tworzeniu tego wspaniałego miejsca, wpłacając cegiełkę – zachęca Aleksandra Kubańska, Marketing & Communications Manager, SHAMIR Polska.

Do zbiórki funduszy na Ogród Zmysłów w Laskach można dołączyć, wpłacając pieniądze na stronie www.dlugieoczy.pl lub stacjonarnie w wybranych salonach optycznych w całej Polsce.

Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego akcji Ogród Zmysłów: https://www.youtube.com/watch?v=RrmPvkPktbg

Exit mobile version