☰ menu

Brzechwa i Tuwim w muzycznej odsłonie. Filharmonia po sąsiedzku dla dzieci

Brzechwa i Tuwim w muzycznej odsłonie. Filharmonia po sąsiedzku dla dzieci
niedz.
28.05.2023
Podczas porannego koncertu usłyszymy piosenki dziecięce.

Któż nie zna takich wierszy jak „Abecadło”, „Kaczka Dziwaczka” czy „Idzie Grześ przez wieś”? Wiersze Brzechwy i Tuwima warto, aby zostały poznane przez wszystkie dzieci, pokazują niezwykłość, magię i możliwości języka polskiego. Zabawy słowne, porównania, onomatopeje i błyskotliwe poczucie humoru są nieodłączną cechą twórczości prezentowanych poetów. Jednak nie będą oni jedynymi bohaterami poranka – usłyszymy również wiersze autorstwa Wandy Chotomskiej, Ireny Kwintowej i Józefa Czechowicza. Dziecięce poematy zainspirowały kompozytora, Stefana Behra do skomponowania muzyki i połączenia własnej twórczości z dziełami wybitnych poetów w zbiór piosenek dla dzieci. A wszystko to będziemy mogli podziwiać, dzięki wspaniałej artystce, Karolinie Niebrzegowskiej, która „odnalazła” niesłusznie zapomnianego kompozytora i stała się jego ambasadorką i propagatorką w naszych czasach. Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie Karolina Tańska.

Stefan Behr – kompozytor polski urodzony w 1919 roku w Warszawie. Jego życie nie należało do łatwych – składała się na to ciężka sytuacja w państwie polskim, a także śmierć matki w zaledwie rok po jego urodzeniu. Wychowywany był przez ojca adwokata, a z zamiłowania również skrzypka – amatora. Dzięki zainteresowaniom rodzica mógł od najmłodszych lat mieć styczność ze wspólnym muzykowaniem w domu i z rozwojem w dziedzinie muzyki. Niestety dobre czasy nie trwały długo. Będąc 15 latkiem stracił również ojca przez co jeszcze jako nastolatek musiał podjąć pracę, aby móc się utrzymać i kontynuować edukację. Z początku planował zająć się nauczaniem uczniów gimnazjalnych języka polskiego i niemieckiego, jednak wybuch II Wojny Światowej uniemożliwił mu uzyskanie dyplomu. Dopiero po wojnie mógł ponownie rozpocząć studia i rozwijać się w wymarzonych kierunkach. Powrócił do muzyki rozpoczynając od lekcji gry na fortepianie, a zaraz później zapisał się do szkoły muzycznej, aby w roku 1945 zdać do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Był zatrudniony w Orkiestrze Tanecznej Polskiego Radia, uczył gry na fortepianie i akompaniował w cenionych instytucjach muzycznych. Behr przykładał wielką wagę do koncertów umuzykalniających dla dzieci, w związku z czym postanowił podjąć naukę w klasie kompozycji Tadeusza Szeligowskiego, aby móc mieć również swój wkład w edukację najmłodszych. Jego talent został wielokrotnie nagrodzony w konkursach kompozytorskich. Zostawił po sobie utwory orkiestrowe, kameralne, fortepianowe, pieśni i najbardziej przez siebie cenione piosenki dla dzieci.

wykonawcy:
Karolina Niebrzegowska – śpiew
Karolina Tańska – fortepian

bilet normalny 15 zł; bilet ulgowy (dzieci oraz osoby 60+) 10 zł; bilety do kupienia na www.Biletyna.pl lub w dniu wydarzenia (na 30 min przed koncertem)

Exit mobile version