Któż nie zna takich wierszy jak „Abecadło”, „Kaczka Dziwaczka” czy „Idzie Grześ przez wieś”? Wiersze Brzechwy i Tuwima warto, aby zostały poznane przez wszystkie dzieci, pokazują niezwykłość, magię i możliwości języka polskiego. Zabawy słowne, porównania, onomatopeje i błyskotliwe poczucie humoru są nieodłączną cechą twórczości prezentowanych poetów. Jednak nie będą oni jedynymi bohaterami poranka – usłyszymy również wiersze autorstwa Wandy Chotomskiej, Ireny Kwintowej i Józefa Czechowicza. Dziecięce poematy zainspirowały kompozytora, Stefana Behra do skomponowania muzyki i połączenia własnej twórczości z dziełami wybitnych poetów w zbiór piosenek dla dzieci. A wszystko to będziemy mogli podziwiać, dzięki wspaniałej artystce, Karolinie Niebrzegowskiej, która „odnalazła” niesłusznie zapomnianego kompozytora i stała się jego ambasadorką i propagatorką w naszych czasach. Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie Karolina Tańska.
Stefan Behr – kompozytor polski urodzony w 1919 roku w Warszawie. Jego życie nie należało do łatwych – składała się na to ciężka sytuacja w państwie polskim, a także śmierć matki w zaledwie rok po jego urodzeniu. Wychowywany był przez ojca adwokata, a z zamiłowania również skrzypka – amatora. Dzięki zainteresowaniom rodzica mógł od najmłodszych lat mieć styczność ze wspólnym muzykowaniem w domu i z rozwojem w dziedzinie muzyki. Niestety dobre czasy nie trwały długo. Będąc 15 latkiem stracił również ojca przez co jeszcze jako nastolatek musiał podjąć pracę, aby móc się utrzymać i kontynuować edukację. Z początku planował zająć się nauczaniem uczniów gimnazjalnych języka polskiego i niemieckiego, jednak wybuch II Wojny Światowej uniemożliwił mu uzyskanie dyplomu. Dopiero po wojnie mógł ponownie rozpocząć studia i rozwijać się w wymarzonych kierunkach. Powrócił do muzyki rozpoczynając od lekcji gry na fortepianie, a zaraz później zapisał się do szkoły muzycznej, aby w roku 1945 zdać do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Był zatrudniony w Orkiestrze Tanecznej Polskiego Radia, uczył gry na fortepianie i akompaniował w cenionych instytucjach muzycznych. Behr przykładał wielką wagę do koncertów umuzykalniających dla dzieci, w związku z czym postanowił podjąć naukę w klasie kompozycji Tadeusza Szeligowskiego, aby móc mieć również swój wkład w edukację najmłodszych. Jego talent został wielokrotnie nagrodzony w konkursach kompozytorskich. Zostawił po sobie utwory orkiestrowe, kameralne, fortepianowe, pieśni i najbardziej przez siebie cenione piosenki dla dzieci.
wykonawcy:
Karolina Niebrzegowska – śpiew
Karolina Tańska – fortepian
bilet normalny 15 zł; bilet ulgowy (dzieci oraz osoby 60+) 10 zł; bilety do kupienia na www.Biletyna.pl lub w dniu wydarzenia (na 30 min przed koncertem)