☰ menu

sob.
18.05.2013

Główną atrakcją Bigbitowej nocy w Muzeum

będzie udostępnienie nowej wystawy Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, Love i PRL.  Przedstawia ona obraz polskiej kontrkultury lat 60. i 70. XX wieku w wymiarze lokalnym, na przykładzie działań niepokornej młodzieży z  naszego regionu. W przestrzeni ekspozycji będą odbywać się różnorodne działania przygotowane przez pracowników Muzeum. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Program:

godz. 20.00 – 24.00

• Zwiedzanie wystawy stałej Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950) – Arsenał.

Wystawa stała ukazująca życie codzienne ludzi na wsiach i w małych miastach w regionach etnograficznych Kujaw, Pomorza i ziemi chełmińskiej w 2. poł. XIX w. i 1. poł. XX w.

• Zwiedzanie z atrakcjami nowej wystawy czasowej Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, Love i PRL – Arsenał.

Idee narodzonej w Ameryce hipisowskiej rewolucji po przedostaniu się do Europy przekroczyły Żelazną Kurtynę. W Polsce często nadawały ton działaniom alternatywnym, tworzyły swoistą atmosferę i kontrast wobec szarości PRL-u. Przywołując klimat tamtych lat, wystawa ukazuje lokalny pejzaż kontrkultury osadzonej w rzeczywistości epoki realnego socjalizmu. Zwraca równocześnie uwagę na miejsca, w których odbywał się przekaz nowych idei, gdzie rodziła się kontrkulturowa świadomość i alternatywna jakość.

godz. 20.00 – 21.00

• Koncert zespołu Dzwonek do drzwi – przeboje lat 60. i 70. XX w. – Amfiteatr.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.