☰ menu

Bezpłatne badania u kobiet w ciąży w kierunku konfliktu płytkowego

wt.-pt.
08.04-25.04.2014

Co to jest konflikt płytkowy i dlaczego warto wykonać badania?

Konflikt płytkowy – to jeden z tzw. Konfliktów serologicznych czy konfliktów matczyno-płodowych, spowodowanych przeciwciałami do komórek płodu wytwarzanymi przez kobietę w ciąży. Jest on analogiczny do powszechnie znanego konfliktu RhD, gdzie kobieta RhD ujemna wytwarza przeciwciała do antygenu RhD płodu lecz dotyczy płytek nie erytrocytów.

W konflikcie płytkowym, występującym u kobiet HPA1a ujemnych przeciwciała wytwarzane przez kobietę mogą niszczyć płytki dziecka i doprowadzić do tzw. małopłytkowości (ryzyko ok. 1/ 1000 urodzonych dzieci). Konsekwencją może być tworzenie się u płodu i dziecka wybroczyn i wylewów. W około 10% przypadków może dojść do wylewu do ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jest to najczęstsza przyczyna wylewów do OUN w późnych okresach ciąży lecz na ogół pozostaje niezdiagnozowana – wylew przypisuje się niewłaściwemu przeprowadzaniu porodu.

Wykonując badania kobieta uzyskuje informację że jest HPA1a dodatnia (98% kobiet) i nie grozi Jej konflikt w antygenie HPA1a lub, że jest HPA1a ujemna (2% kobiet) i powinna wykonywać w czasie ciąży badania diagnostyczne i być pod opieką ginekologów specjalizujących się w leczeniu konfliktu płytkowego.

W ramach projektu PREVFNAIT kobiety HPA1a ujemne (około 2% populacji) jako narażone na ryzyko konfliktu płytkowego w układzie HPA1a będą poddane dalszym, regularnym badaniom diagnostycznym w IHiT w Warszawie i objęte specjalistyczną opieką II Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, która prowadzi leczenie płodów i noworodków kobiet z przeciwciałami do płytek krwi.

Gdzie wykonać badania, gdzie zgłosić się na pobranie krwi i jaką próbkę krwi pobrać?

Badanie jest wykonywane z próbki krwi (4 ml na EDTA – jak na grupę krwi). Na pobranie krwi kobiety mogą zgłosić się do punktów pobrań w Instytucie Hematologii (w siedzibie na ul. Chocimskiej 5 lub Gandhi 14 – termin pobrania można zarezerwować na stronie www.konfliktplytkowy.ihit.waw.pl), lub do punktów pobrań sieci Diagnostyka (adresy na www.konfliktplytkowy.ihit.waw.pl).
Informacja o badaniach, ulotki informacyjne i druk świadomej zgody znajduje się na stronie internetowej www.konfliktplytkowy.ihit.waw.pl.

O dodatkowe informacje proszę pisać na adres mailowy infoprevfnait@ihit.waw.pl.

Dane kontaktowe – dla dziennikarzy Prof. Ewa Brojer Kierownik Grantu PREVFNAIT ebrojer@ihit.waw.pl tel 22 3496 611

Exit mobile version