☰ menu

Bezpłatna wycieczka edukacyjna w Krakowie

sob.
25.10.2014

Po co miastu rynek, a królowi jabłko? Czy na Drodze Mlecznej pasą się krowy? Czy banany mogą rosnąć w parku? I dlaczego liście zmieniają kolory? Chcesz, by twoje dziecko poznało w szkole odpowiedzi na te intrygujące pytania? Wystarczy, że z nauczycielem i klasą wybiorą się na wycieczkę edukacyjną.

„Inspiracją takiego pomysłu na spacery edukacyjne po mieście były nasze dzieci i ich komentarze i opinie o wycieczkach. Wystarczyło wziąć je na poważnie i przygotować pierwszą wycieczkę , którą dzieci współtworzyły, a potem zrecenzowały. I udało się!" – mówi Iwona Nowak-Olszówka, koordynator wycieczek z Tarnowa. „Z drugiej strony my sami mało wiemy o mieście, w którym żyjemy".

Tematy wycieczek, zostały tak opracowane, by były zgodne z podstawą programową nauczania dzieci w szkole podstawowej klas 0-III, ale przede wszystkich, by dzieci biorące w nich udział aktywnie pozyskiwały wiedzę oraz kompetencje ważne w życiu, również dorosłym (praca grupowa, współzawodnictwo, myślenie projektowe).

To wcale nie jest dla dzieci trudne – a jak wygląda w praktyce? Negujemy tradycyjną formę zwiedzania, gdzie jedna osoba mówi, reszta słucha.

Dzieci są bohaterami każdej wycieczki, to one stawiają pytania i na nie odpowiadają z pomocą przewodnika. Nie chcemy, żeby dzieci były na wycieczce cicho. Dajemy im przestrzeń do poznania i emocji.

W praktyce – nie mówimy, że akty lokacyjne były pisane łaciną, dzieci próbują czytać te dokumenty; nie mówimy, że miasto miało wiele różnych herbów, dajemy lornetki i zabawą ciepło-zimno pomagamy je odnaleźć, nie mówimy, że huk armat jest głośny, pozwalamy strzelać z papierowych torebek, nie mówimy jak działa semafor, dzieci same go uruchamiają…Naszą rolą – przewodnika i organizatora – jest przygotować taki pomysł na temat wycieczki, aby dzieci mogły dojść do wiedzy samodzielnie (czasami odpowiadając na pytania przewodnika). Na koniec wycieczki nauczyciele dostają materiały, za pomocą których mogą utrwalić zdobytą na wycieczce wiedzę w formie zadania domowego lub poprowadzić w klasie lekcję w temacie wycieczki.

Dziś mamy 45 tematów wycieczek historycznych i przyrodniczych, wyjątkowe są też sportowa, w drukarni, geologiczne. Chcemy też realizować wycieczki w najważniejszych instytucjach miasta, aby dzieci, przyszli świadomi obywatele naszego miasta, mogły je poznać. Naszym marzeniem jest realizować takie wycieczki, które wpływać będą na nasze postawy i uczynią otaczający nas świat lepszym i weselszym, ale ten pomysł, to jeszcze tajemnica.

Zapraszamy na www.wycieczkiedukacyjne.edu.pl

Jesienią, w ramach popularyzowania tego pomysłu zapraszamy rodziców z dziećmi a także nauczycielki i uczniów, bo do nich jest skierowana nasza oferta, na wycieczki bezpłatne. W Krakowie taka wycieczka odbędzie się 25.10, o godz 10:00. Wystarczy zgłosić udział dziecka mailowo – kontakt@wycieczkiedukacyjne.edu.pl.