☰ menu

pt.-sob.
21.10-22.10.2011

Program Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii

21.10.2011 Warsztaty energii – zajęcia edukacyjne i warsztaty interaktywne przeznaczone dla wybranych szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych

22.10.2011 Dzień Energii
Konferansjerzy festiwalu :
Kuba Abrahamowicz – Teatr Polski Bielsko-Biała oraz Włodzimierz Pol – Teatr Lalek Banialuka

– oficjalne otwarcie Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii oraz prezentacje multimedialne dotyczące kampanii ENGAGE

– Galeria II , scena: pokaz eksperymentów fizyko-chemicznych – I odsłona
– wywiad na żywo z mieszkańcami miasta zaangażowanymi w projekt Engage
– pokaz tańca w wykonaniu młodzieżowej grupy tanecznej CUBANA; wywiad z liderem grupy

– Galeria II , scena: pokaz eksperymentów fizyko-chemicznych – II odsłona
– krótkie wywiady na scenie z zaproszonymi kilkoma sławnymi Ambasadorami Klimatu
– pokaz brazylijskiej sztuki walki połączonej z elementami tańcem – Capoeira Unicar Bielsko-Biała; wywiad z liderem grupy

– premiera teledysku DJ ADUS & DJ KRIS
– Galeria II, scena: wręczenie nagród w miejskich konkursach ekologicznych „Szanuj energię, chroń klimat" dla zwycięskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych; prezentacja nagrodzonych prac konkursowych; inscenizacja teatralna pt „Bajka Kuchenna"
– prezentacja dotycząca projektu ENGAGE i związanej z nim kampanii komunikacyjnej z mieszkańcami
– prezentacja kalkulatora on-line dotyczącego wyliczania indywidualnego śladu ekologicznego

– akcja „Odlotowe Bielsko-Biała" – 300 balonów w świat (Plac Bolka i Lolka przed Galerią)

– pokaz mody recyklingowej
– Galeria II , scena: pokaz eksperymentów fizyko-chemicznych – III odsłona

– pokaz tańca flamenco w wykonaniu Saidy
– koncert zespołu Lord „bez prądu"

– oficjalne zakończenie Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii

21-22.10.2011
oraz wystawa ENGAGE 21.10 – 3.11.2011

Miejsce wydarzeń: Galeria SFERA – Galeria I i II

Jest to wydarzenie o randze europejskiej będące kulminacją rocznych działań Biura Zarządzania Energią w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała jako jedno z 12 miast Unii Europejskiej zaproszono do udziału w projekcie ENGAGE, gdyż jako jedyne w Polsce opracowało i podjęło się realizacji inwestycyjnych i edukacyjnych działań pod sztandarem „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii dla miasta Bielska-Białej". Celem tych działań jest ochrona klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, a hasłem kampanii: Bielsko-Biała chroni klimat! Jednak największe znaczenie dla efektów działań na rzecz efektywności energetycznej ma aktywne zaangażowanie społeczności lokalnej.
Pozyskaliśmy 300 Ambasadorów Klimatu!

Ta liczba przyświecała projektowi od samego początku, kiedy organizatorzy zamierzali włączyć do działania na rzecz klimatu mieszkańców miasta. Wśród Ambasadorów Klimatu znaleźli się sportowcy, muzycy, aktorzy, urzędnicy, właściciele firm, instytucje kulturalne, osoby starsze, młodsze, nastolatki i dzieci. Każdy z nich zobowiązał się do konkretnych działań na rzecz oszczędzania energii. Codzienne świadome działania każdego z nas mają realny wpływ na globalny efekt – o czym przekonali się wszyscy Ambasadorzy Klimatu. Już 22 października Bielszczanie będą mogli zobaczyć to ogromne zaangażowanie na wystawie fotograficznej w Galerii SFERA.

Eko SFERA – jak działa zielony budynek?
Galeria SFERA w Bielsku-Białej jest przyjacielem i propagatorem akcji ENGAGE. Galerie handlowe nie kojarzą nam się raczej z oszczędnością energii, tymczasem Galeria SFERA to prawdziwie proekologiczny budynek. Mało kto na co dzień zwraca na to uwagę, ale jeśli się przyjrzycie, to znajdziecie szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym nasze zakupy robimy w miejscu przyjaznym środowisku. W całej Galerii zamontowane są energooszczędne żarówki, w tym oświetlenie LED, które zużywa najmniej energii. W wielu pomieszczeniach znajdują się czujniki ruchu wyłączające światło pod nieobecność ludzi. Galeria posiada także sprytny system rekuperacji – odzyskiwania energii cieplnej, a dodatkowo ciepło wykorzystywane jest dwukrotnie: z pasaży galerii przed "wyrzuceniem" go na zewnątrz wtłaczane jest ponownie do ogrzania powierzchni parkingów. Na dachu galerii, na powierzchni 4 tys. m2, zrealizowano zielony park z 26 drzewami, krzewami i trawnikami. Galeria posiada także własny zbiornik na wodę deszczową, która wykorzystywana jest do podlewania roślin oraz do spłukiwania toalet. To właśnie dlatego w Galerii SFERA odbędzie się Beskidzki Festiwal Dobrej Energii – festiwal dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się włączyć w projekt ENGAGE.

Czym ziarenko za młodu nasiąknie… – czyli jak zaangażowali się najmłodsi
Wielkim sukcesem okazały się roczne działania edukacyjne prowadzone przez Biuro Zarządzania Energią w bielskich przedszkolach i szkołach wszystkich szczebli edukacji. Dzieci i uczniowie chętnie włączyły się w konkursy plastyczne, teatralne, filmowe i fotograficzne, aby przekonać się, jak ważne są nasze codzienne działania na rzecz ochrony klimatu.

Dzięki ogromnemu wsparciu Miejskiego Zarządu Oświaty w każdej szkole wyznaczono koordynatora, który informował o kolejnych inicjatywach projektu ENGAGE.

Spektakularnym przykładem efektu tych działań jest Szkoła Podstawowa nr 13 w Lipniku. Całe grono pedagogiczne wraz z uczniami włączyło się w ochronę energii w szkole i dzięki prostym działaniom w formie naklejek (np.: nad włącznikami światła, koło drukarki itp.) szkoła zaoszczędziła aż 26 000 zł! Taki sukces mógł się udać tylko przy wspólnym działaniu całej szkoły: nauczycieli, uczniów i rodziców.