☰ menu

Ben & Joe nad Atlantykiem – 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski

Ben & Joe nad Atlantykiem - 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski
sob.
29.06.2024
W tym roku obchodzimy 90. rocznicę niezwykłego wyczynu lotniczego dokonanego przez braci Bolesława i Józefa Adamowiczów – przelotu nad północnym Atlantykiem. Z tej okazji Muzeum Lotnictwa Polskiego postanowiło opowiedzieć o tym historycznym wyczynie z 1934 roku oraz przybliżyć sylwetki braci Adamowiczów z wielkim lotniczym marzeniem. Pomimo małego doświadczenia w pilotażu, mieli w sobie dość „wariactwa”, by postawić wszystko na jedną kartę i spróbować swoich sił.

Cel projektu
Projekt ma na celu zwrócenie uwagi odbiorców na wielkie czyny naszych rodaków, które z różnych powodów, nie zaistniały w społecznej świadomości oraz na przykładzie braci Adamowiczów pokazać, że mając chęć, determinację i wiarę we własne możliwości, można dokonać rzeczy, które mogłyby się wydawać niemożliwe do osiągnięcia.

Elementy programu

1. Otwarcie wystawy czasowej Ben & Joe nad Atlantykiem. 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski.
Wystawa została zaplanowana w ramach muzealnego cyklu „Wielkie przeloty rekordowe”, w którym prezentowana jest już postać Stanisława Skarżyńskiego. Wykorzystując nowoczesną formułę komiksu, wzbogaconą o tradycyjne formy muzealne (fotografie, dokumenty, obiekty z epoki) zaprezentowana zostanie niesamowita historia dwóch braci, którzy jako pierwsi Polacy przelecieli północny Atlantyk. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 czerwca o godzinie 12:00 w Gmachu Głównym.

2. Gra terenowa przeznaczona dla rodzin z dziećmi, oraz grup dzieci i młodzieży.
Poprzez zadania sprawnościowe i merytoryczne oraz współpracę, uczestnicy poznają historię braci Adamowiczów i realia świata lotniczego z okresu 20-lecia międzywojennego.

3. Warsztaty modelarskie zostały zaprojektowane z myślą o dwóch grupach wiekowych.
Pierwsza dedykowana jest dla starszych uczestników, gdzie każdy ma możliwość skonstruowania własnego modelu historycznego samolotu z plastiku. Po sklejeniu samolotu, uczestnicy malują samolot specjalnymi farbami. Druga grupa warsztatów przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi, oferując szansę na sklejenie prostszego modelu samolotu za pomocą pianki i listewek. Wszystkie warsztaty prowadzone są pod opieką instruktorów.

4. Spotkanie przy samolocie – specjalistyczna prelekcja dla starszych odbiorców, poświęcona wyczynowi braci Adamowiczów oraz samolotowi Bellanca J-300 Special, którym go dokonali.

5. Pokazy mody historycznej z prezentacją zabytkowego sprzętu sportowego.
Pokaz, w którym modelki i modele prezentują przekrój kreacji z lat 1930–1945. Jedyna w Polsce grupa rekonstrukcyjna, która przygotowuje pokaz do potrzeb osób z niepełnosprawnością:
niewidomych i niesłyszących. Opis strojów wzbogacony o audiodeskrypcję oraz tłumaczy na język migowy.

6. Okolicznościowe wydawnictwo towarzyszące – publikacja popularnonaukowa w formie komiksu, która w przystępny sposób przekaże starszym i młodszym czytelnikom historię braci Adamowiczów.

Exit mobile version