☰ menu

Baśnie nie z tego miasta. Opowieści wrocławskich dzieci

wt.-niedz.
24.05-12.06.2011

Każdy rozdział złożony jest ze portretu fotograficznego dziecka, jego krótkiej prezentacji (uwzględniającej specyfikę kraju, z którego pochodzi – np. znaczenie imienia w danej kulturze, informacje o używanym przez dziecko języku, specyficznych tradycjach itd.) oraz opowiedzianej baśni.

Książka ma ogromny kapitał symboliczny. Jej cele związane są z edukacją i mediacją międzykulturową: polska większośd uświadomi sobie istnienie mniejszości, pozna jej sposób życia, zwyczaje i kulturę; imigranci zaś zostaną zaproszeni do dialogu i asymilacji z rdzennymi mieszkaocami miasta i będą mieli okazję przekonad się o ich otwartej postawie. Misyjny charakter publikacji narzucił sposób jej kolportażu – książka trafi przede wszystkich do instytucji o profilu edukacyjnym (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Wrocławski Teatr Lalek, wrocławskie szkoły, przedszkola i świetlice środowiskowe) oraz do odbiorców indywidualnych (przede wszystkim poprzez konkursy w mediach).

Ważną ideą przyświecającą twórcom było utrzymanie wysokiego poziomu książki – fakt, że wydawnictwo jest bezpłatne, był dodatkową motywacją do narzucenia sobie najwyższych standardów wykonania. Dlatego też w projekt zaangażowano specjalistów: filolożkę Katarzynę Krajewską, która zadbała o literacką jakośd baśni, ilustratorkę – Karolinę Marię Wiśniewską oraz fotografika – Krzysztofa Wiktora. Zadbano również o wysoką jakośd edytorską – świetnej jakości papier, twardą okładkę (pokrytą aksamitną folią) oraz efektowną ekspozycję fotografii poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej technologii drukarskiej.

Z listu Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka Rzeczpospolitej Polskiej:
"Trudno wyobrazid sobie lepszy sposób na pokazanie najmłodszym, jak różnorodny jest otaczający nas świat, a jednocześnie, jak wiele wspólnego maja ze sobą ludzie różniący sie pochodzeniem, językiem i wyznaniem. Jestem przekonany, ze ta publikacja będzie uczyła młodych ludzi tolerancji, szacunku i otwartości wobec ludzi, oraz ze rozbudzi w nich ciekawośd świata i zachęci do dokładniejszego poznania innych kultur."
Publikacja została sfinansowana ze środków MKIDN, UM Wrocław, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Działu Kultury Ambasady Francji we Wrocławiu.

Baśnie nie z tego miasta. Opowieści wrocławskich dzieci


Książka pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka Rzeczpospolitej Polskiej.
Książka dla dzieci promująca wielokulturowośd Wrocławia.
Wydawnictwo bezpłatne.
autorki: Anna Hejno, Martyna Piątas – Wiktor
opracowanie literackie: Katarzyna Krajewska
ilustracje: Karolina Maria Wiśniewska
fotografie: Krzysztof Wiktor

wydawca:
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA

***
Do napisania tej książki zaprosiłyśmy małych wrocławian pochodzących z różnych stron świata. We Wrocławiu mieszkają bowiem, co nie dla wszystkich jest oczywiste, dzieci pochodzące z Kamerunu, Indii i Palestyny, Francji i Niemiec, mali Czesi, Amerykanie, Romowie i Azerowie.
Każde dziecko, które spotkacie na kartach tej książki, opowiedziało nam bajkę pochodzącą ze swojej ojczyzny – opowieśd, którą przywieźli tu ze sobą jego rodzice lub ono samo, i którą postanowiło się podzielid ze swoimi wrocławskimi rówieśnikami.

Książka nie ma ambicji naukowych – etnograficznych czy kulturoznawczych. Jej zadaniem nie jest prezentacja pełnego wachlarza kultur i narodowości obecnych we Wrocławiu. W naszym coraz bardziej wielokulturowym mieście jest ich przecież o wiele więcej, niż mogłaby pomieścid nawet rozległa antologia. Nie należy jej również traktowa jako zbioru najbardziej reprezentatywnych dla danych kultur baśni. Pozwoliłyśmy bohaterom na subiektywny wybór – często więc są to po prostu historie zapamiętane z dzieciostwa lub z jakichś powodów bliskie danej rodzinie, czy nawet od początku do kooca stworzone przez dziecko.

Celem książki jest przede wszystkim ukazanie bogactwa i różnorodności naszych wrocławskich korzeni. Dlatego zaproszenie do współpracy akurat tych, a nie innych dzieci – z tych, a nie innych kultur – nie było niczym innym niż efektem spontanicznie rodzącej się sieci kontaktów, rozbudowywanej przez fantastycznych ludzi, których pomogli nam w realizacji projektu.
Anna Hejno, Martyna Piątas-Wiktor

 

Exit mobile version