☰ menu

Bardzo Mała Literacka – w świecie literatury skandynawskiej

pon.
13.06.2016
Podobnie jak w ubiegłym roku, dzieci będą poznawać teksty poprzez zabawy, quizy, zadania aktorskie. A to wszystko na scenie i w różnych przestrzeniach teatralnych.

Prowadzenie: Karolina Kołodziej.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Mile widziane tematyczne stroje lub atrybuty.
 


Terminy: jeden poniedziałek w miesiącu.

Wstęp bezpłatny.

Na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy: pr@nowy.pl. Liczba miejsc ograniczona.

***
Uwaga! Wszystkie wydarzenia rejestrowane są wizualnie oraz dźwiękowo. Uczestnicząc w nim oraz zapisując na nie swoje dzieci, wyrażają Państwo zgodę na upublicznienie wizerunku swojego oraz swoich dzieci na stronie www, Facebooku, Instagramie i YouTube Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Małej Literackiej.

***
HARMONOGRAM BARDZO MAŁEJ LITERACKIEJ:
 
 W świecie literatury skandynawskiej – Pippi, Emil, dzieci z Bullerbyn i… Muminki / czerwiec 2016
Podczas kolejnego spotkania pochylimy się nad fenomenem skandynawskiej literatury dla dzieci. Wraz z bohaterami Astrid Lindgren przeniesiemy się w czasy bez telewizorów, komputerów i internetu. Sprawdzimy, czy list puszczany na lince rozpiętej pomiędzy dwoma oknami przekaże informacje równie dobrze jak SMS. Naszkicujemy ludziki, które strugał Emil, gdy za karę zamykany był w drewutni. Poznamy niezwykłe dzieje dzielnej Pippi. Opowiemy o cudownym dzieciństwie, które ogranicza jedynie wyobraźnia. Dopełnieniem spotkania będzie opowieść o Muminkach i ich nie zawsze wesołych przygodach.

 Każdy jest Anią – Ania z Zielonego Wzgórza / wrzesień 2016
Czy jedna z najpopularniejszych powieści dla dziewcząt wciąż zachwyca? Czy współczesne dziewczynki mogą utożsamić się z bohaterką Lucy Maud Montgomery? Sprawdzimy, jak uczyło się w szkole w Avonlea i żyło w małym miasteczku. Czy marzenia dzieci sprzed ponad 100 lat różnią się od marzeń dzisiejszych dzieci. Spróbujemy wcielić się w postać Ani i odegrać najciekawsze sceny z jej niezwykle barwnego życia. Porozmawiamy o szkolnej dyskryminacji i przezywaniu. Spróbujemy wymyślić nowe przygody i postawimy przez rudowłosą dziewczynką nowe wyzwania.

 Z Kubusiem Puchatkiem i Piotrusiem Panem na Wyspy Brytyjskie / październik 2016
Porozmawiamy o mądrościach płynących z opowieści o Kubusiu Puchatku. Postaramy się zwiedzić Stumilowy Las i znaleźć tam przyjaciół. Pobrykamy z Tygryskiem i spróbujemy być nostalgiczni jak Kłapołuchy. Zastanowimy się, jak ocalić w sobie dziecko i czy fajnie być dorosłym. Piotruś Pan będzie naszym przewodnikiem po Nibylandii. Oba teksty literackie skonfrontujemy z disneyowskimi ekranizacjami. Konkursy i zadania aktorskie urozmaicą nasze spotkanie.

 Literatura pouczająco-przerażająca z niemieckiego kręgu kulturowego – bracia Grimm i Heinrich Hoffmann / listopad 2016
Spotkanie z literaturą niemieckojęzyczną będzie doskonałym pretekstem do rozmowy o funkcji bajek. Pokażemy, że baśnie braci Grimm, czerpiące z tradycji ludowej, miały przede wszystkim uczyć i wychowywać. Wskażemy, którzy bohaterowie są nośnikami pozytywnych cech. Kilku bohaterów baśni przeniesiemy do współczesnego świata, by zobaczyć m.in. co Czerwony Kapturek odpowiedziałby wilkowi. Przeczytamy przerażające wierszyki Hoffmanna i sami spróbujemy stworzyć podobne.

 Co jest po drugiej stronie lustra i gdzie jest kraina Oz – Alicja i Dorotka w świecie fantazji / grudzień 2016
Spotkanie przeznaczone dla dzieci w wieku gimnazjalnym, które w pełniejszy sposób będą mogły odebrać literaturę Lewisa Carrolla i L. Franka Bauma.

***
Karolina Kołodziej – adiunkt w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego. W roku 2005 obroniła doktorat pt. „Obraz Łodzi w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski”, który ukazał się drukiem w roku 2009 (Wydawnictwo Piktor). Obecnie przygotowuje rozprawę habilitacyjną. Zainteresowania naukowobadawcze koncentrują się wokół literatury drugiej połowy XIX wieku oraz literatury modernizmu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca Łodzi (przełomu wieków) na mapie literackiej. Autorka artykułów poświęconych tej tematyce. Współautorka książki „Zabytkowe przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego” (Wydawnictwo Primum Verbum 2010) i „Spacerkiem po Łodzi. Przewodnik dla dzieci” (Wydawnictwo Literatura 2013). Współredaktorka „Odkrywanie Tuwima. Książka inspirowana twórczością Poety” (Regio 2014) oraz książki „70 lat Uniwersytetu Łódzkiego w przestrzeni miejskiej Łodzi” (Łódź 2015). Autorka książki dla dzieci „Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście” (Regio, 2013 i 2014). W roku 2015 prowadziła literackie warsztaty dla dzieci – Bardzo Małą Literacką.

Exit mobile version