Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch… Z zagadnień dydaktycznych uwzględnia: sekwencje, podstawowe kolory i liczebniki od 1 do 4. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami. Teatr najnajowy zajmuje od kilkunastu lat bardzo ważną pozycję w europejskim teatrze dziecięcym. W Polsce od pewnego czasu wiele teatrów z dużych ośrodków kulturalnych może pochwalić się repertuarem wzbogaconym o takie spektakle.
„Najnajami" nazywa się w teatrze najmłodsze dzieci, od 1 do 4 lat, które najprawdopodobniej mają styczność z teatrem po raz pierwszy. Spektakle przygotowywane specjalnie dla nich mają zadanie inicjacji, delikatnego i bezpiecznego wprowadzenia dziecka w świat teatralnej umowności. Inna dramaturgia oddziałuje nie tylko na zmysł wzroku i słuchu, ale także na dotyk, zapach, nawet smak. Zanika wyraźna granica scena – widownia. Nie ma też typowej dla teatru ciemności. Akcja jest dostosowana do możliwości i zainteresowań widzów. Spektakle najnajowe obserwują i odkrywają świat wraz z dzieckiem i na dziecięcych zasadach.
Teatr „Chrząszcz w trzcinie"
„Szukając otwartego dialogu z widzem odkrywamy emocjonalny świat naszych odbiorców, szczególnie niemowląt, dzieci i młodzieży, których kody komunikacyjne, wrażliwość, kompetencje poznawcze są inne niż dorosłych. Duży nacisk kładziemy na psychologiczne przygotowanie do spotkania z widzem, nie gramy dla anonimowych nabywców biletu" – mówią aktorzy: Katarzyna Pędzimąż i Cezary Skrocki, a także artystka plastyk" – Marta Skrocka. Teatr ma swoją siedzibę w Rabce-Zdroju, w galerii MOK „Pod Aniołem", ale obszar jego działań obejmuje całą Małopolskę.
Wstęp wolny. Zapisy do grupy przyjmujemy drogą mailową na adres: trybon@mos.art.pl
Przedstawienie dla dzieci w wieku 8 miesięcy – 4 lat
15 marca, godz. 11.00 czas trwania: 30 min + 15 min zabawy