☰ menu

Badanamu – 3. lekcja języka angielskiego z POLSAT JimJam

wt.-śr.
29.05-27.06.2018

Witajcie w Akademii Badanamu!

Wpadające w ucho piosenki, proste rymowanki, sympatyczni bohaterowie i duża dawka dobrej zabawy – to sprawdzony przepis na naukę angielskiego. Dzięki edukacyjnej serii „Badanamu” emitowanej na kanale POLSAT JimJam, dzieci łatwo przyswoją podstawowe słownictwo związane z rodziną, żywnością czy zwierzętami.

 

Tymczasem bohaterowie serii – Miś Bada, sówka Abby i Mimi – wraz z kanałem POLSAT JimJam, zapraszają do nauki języka angielskiego na wesoło w Akademii Badanamu.

 

Najlepszym sposobem na naukę jest oczywiście… zabawa! Dlatego w Akademii Badanamu, podczas czterech wesołych lekcji, Twoja pociecha będzie nie tylko mogła się bawić do woli, ale też pozna angielskie słówka, wymowę, alfabet oraz wpadające w ucho rymowanki. Dzięki temu, w naturalny sposób wkroczy w świat języka angielskiego!

 

W kolejnej odsłonie naszej Akademii zapraszamy na przygodę z literkami.

Jako rodzic często zastanawiasz się, kiedy rozpocząć naukę czytania i pisania? Czy okres przedszkolny to nie za wcześnie?

Naszą literkową wyprawę możemy rozpocząć już z dwuletnimi maluszkami, przechodząc przez kolejne etapy wprowadzenia do nauki czytania, a później pisania. Język angielski jest językiem nietransparentnym (inaczej piszemy, inaczej czytamy), dlatego też warto zacząć od globalnego czytania i zapamiętywania wyrazów. Cóż takiego kryje się pod tajemniczą nazwą „czytanie globalne”? Można zauważyć, że nawet maluszki odczytują nazwy ulubionego picia czy deserku. Jeśli dziecko „opatrzy się” z daną nazwą, bezbłędnie odróżnia od siebie różne, dobrze mu znane, napisy i nie przeszkadza mu w tym wcale nieznajomość liter. Możliwe jest to dlatego, że istnieją dwa sposoby czytania – „zwykły” czyli analityczno – syntetyczny, gdzie znajomość alfabetu jest konieczna i ten drugi, kiedy dziecko rozpoznaje i nazywa cały wyraz. Ten sposób nazywany jest właśnie CZYTANIEM GLOBALNYM. Mogą to być na początek wyrazy z bliskiego otoczenia dziecka, takie jak nazwy zabawek, kolorów czy części ciała.

W kolejnym etapie nauki czytania dziecko poznaje kształt literek i wszystkie dźwięki alfabetu: A A A jak apple, B B B jak bear. Tu przychodzą nam z pomocą bohaterowie programu „Badanamu”, którzy w każdym odcinku z serii „Badanamu TV Show (ABC)” prezentują inną literkę. Dzięki temu, że odcinki „Badanamu” są krótkie i angażujące uwagę, dzieci z przyjemnością powtarzają, a później uczą się liter alfabetu.

Ostatni etap to składanie liter w wyrazy i początki nauki pisania. Dzieci około szóstego roku życia mają na tyle wykształcony słuch fonemowy, iż rozumieją i łączą dźwięk litery z jej przedstawieniem graficznym. Mogą już też dokonać połączenia poszczególnych liter w wyraz. Należy przy tym pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: dziecko najpierw uczy się czytać, a dopiero później pisać.

 

2-3 lata

Czytanie globalne wyrazów

Dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe i interesuje je cały świat, to doskonały moment na rozpoczęcie nauki czytania. Najlepiej rozpocząć od wprowadzenia kilku wyrazów, każdy powinien być napisany drukowanymi literami na dużej kartce papieru. Nie powinno się uczyć liter oddzielnie, tylko całego wyrazu. Karty z wyrazami powinno się pokazywać kilka razy dziennie. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie dziecku nauki będzie wydrukowanie kart znajdujących się na kolejnych stronach. Kolorowe kółka pomogą dziecku w dopasowaniu koloru w odpowiednie miejsce z napisem. Uczymy się rozpoznawać nazwy kolorów. Kolejnym pomysłem jest karta z napisem CAR imitująca drogę. Dzieci bawiąc się samochodzikiem, który jeździ po drodze w kształcie wyrazu automatycznie, jakby przypadkowo, zapamiętają całościowo – globalnie wyraz.

Poniżej znajdują się karty pracy  do ćwiczenia czytania globalnego wyrazów. Gdy już ukończycie pracę, posłuchajcie piosenki Color Song:

Color Song

 

 

4-5 lat
– Spotkanie z alfabetem i wszystkimi dźwiękami
– Uczymy się literek od A do Z
Ten wiek to wspaniały moment na poznanie liter alfabetu. Oczywiście to jeszcze za wcześnie, by dziecko umiało dokonać analizy i złożyło z poznanych literek wyrazy, ale z całą pewnością zabawa z alfabetem ułatwi mu to zadanie w przyszłości. Nie musicie wprowadzać liter po kolei tak jak występują w alfabecie. Na tym etapie nauki pomogą Wam bohaterowie z serii „Badanamu”.

W krótkich odcinkach prezentowana jest dana litera i różne wyrazy, w których pierwszy dźwięk to wprowadzana litera, np. AApple, P – Pig,  G – Grass..Możecie powtórzyć tę zabawę z różnymi literkami i wyrazami, np. B Ball z odciskami paluszków, DDog z polami do pomalowania w różnym kolorze.

Na tym etapie ważne jest, by poznawać litery wszystkimi zmysłami, tak jak na karcie poniżej – do narysowania literki G użyjecie paluszków i dotyku.

 

 

 

 

6-7 lat
– Uczymy się składać literki w wyraz
– Rozpoczynamy przygodę z pisaniem wielkich i małych liter

Ten etap to tradycyjna nauka czytania i pisania. Dzieci, które wcześniej były uczone metodą globalną, poznały już kształt liter i dużo szybciej nauczą się analizować i łączyć oddzielne litery w wyraz.

Poprzednie etapy są ważne w kontekście czytania w języku angielskim, ponieważ większość liter angielskich inaczej czytamy niż piszemy, a często ta sama litera będąca w sąsiedztwie innej, brzmi zupełnie odmiennie w różnych wyrazach. Dzieci w tym wieku bardzo lubią wypełniać różnego rodzaju karty pracy, na kolejnych stronach znajdziecie dwa zadania o nieco większym poziomie trudności. Pierwsze z nich to powtórka wszystkich etapów nauki czytania, dzięki takiego typu zadaniom wiedza dziecka będzie uporządkowana i utrwalona. Ostatnie zadanie wymaga od dziecka dobrej znajomości liter, dźwięków i wyrazów w języku angielskim, pomaga ćwiczyć mechanizmy łączenia liter w wyraz.

 

Tymczasem serdecznie zapraszamy na wesołe spotkania z językiem angielskim oraz misiem Bada, sówką Abby i Mimi w maju w dni powszednie o godzinie 9:00 i 14:00, a w weekendy o 14:00 oraz od 1 czerwca codziennie o godzinie 10:05 i 14:00, tylko w POLSAT JimJam. Więcej informacji TUTAJ.

Cała nasza lekcja gotowa do pobrania  TUTAJ.

Druga lekcja Akademii Badanamu do pobrania TUTAJ.

Pierwsza lekcja Akademii Badanamu do pobrania TUTAJ.

 

Zapraszamy!

Przygotowanie metodyczne i merytoryczne lekcji:
Magdalena Malinowska
metodyk i neurodydaktyk języka angielskiego

Exit mobile version