Bazując na twórczości Bogusława Schaeffera – polskiego kompozytora, dramaturga i grafika – warsztaty mają przybliżyć koncepcję muzyki awangardowej, improwizacji i teatru instrumentalnego.
Pielęgnujmy wyobraźnię i otwartość na dźwięki od najmłodszych lat! My, jako dorośli, gubimy tę chęć i swobodę muzykowania… Znika ona gdzieś w systemowym ustawieniu postrzegania sal koncertowych i praktyk wykonawczych jako dostępnych jedynie dla profesjonalnych, wyedukowanych artystów – mówi inicjatorka projektu, Judyta Grabowska-Rasek. Interpretując słowa Bogusława Schaeffera: muzyka to ogromne koło. Dlaczego miałby nas interesować tylko maleńki wycinek tego koła, prawie w całości zajęty przez muzykę popularną?
Najbliższe warsztaty odbędą się w dniach 19-22 grudnia w Raciborskim Centrum Kultury. Poprowadzą je Paweł Zaufal (grupa taneczna, improwizacja w tańcu), Piotr Zaufał (grupa muzyczna, instrumenty dęte), Kamil Wójcik (grupa perkusyjna zaawansowana), Krzysztof Nowakowski (grupa perkusyjna).
Projekt stanowi uzupełnienie edukacji muzycznej i kulturalnej i ma na celu przybliżenie wartościowych zjawisk awangardy muzycznej na przykładzie twórczości Bogusława Schaeffera – partytur i grafik muzycznych oraz koncepcji Teatru Instrumentalnego. Dorobek artystyczny Schaeffera ma ogromny potencjał edukacyjny, niewykorzystywany dotąd w dyskursie uczestnictwa i wprowadzania w świat muzyki.
Opracowany we współpracy z zespołem „Małe Instrumenty” oraz muzykami Piotrem Zaufalem, Krzysztofem Nowakowskim, Kamilem Wójcikiem program nie wymaga muzycznego przygotowania, a otwartość interpretacji grafik muzycznych oraz gatunku Teatru Instrumentalnego Schaeffera stanowi przyczynek do wprowadzenia w świat polskiej awangardy i jej bogactwa brzmienia. Atrakcyjna forma warsztatów oparta na interakcji muzycznej uczestników umożliwia wypracowanie i pogłębienie zainteresowania otaczającym światem dźwięków stanowiąc równocześnie pozytywne doświadczenie uczestnictwa w kulturze dzięki końcowej kreacji artystycznej na zakończenie zajęć. Dobór instrumentarium jest dodatkową zachętą do aktywnego uczestnictwa w budowaniu wrażliwości muzycznej młodych ludzi, co przełożyć się może na dalsze poszukiwania ścieżek rozwoju.
Na rok 2024 zaplanowano również cykl szkoleń i warsztatów dla nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego. Pedagogów i placówki zainteresowane wzięciem udziału w wydarzeniu prosimy o kontakt na adres aureaporta.fundacja@gmail.com.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronem projektu jest Miasto Dzieci.