Zajęcia dla nauczycieli:
4.11.2024
Zajęcia dla dzieci:
5-7.11.2024
Fundacja od lat realizuje działania na rzecz rozwoju edukacji muzycznej. W ramach projektu „Awangardowa edukacja kulturalna: teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera” organizujemy w szkołach interdyscyplinarne warsztaty improwizacji muzycznej i teatralnej. Działania są odpowiedzią na postulaty wynikające z badań i opracowanego na ich podstawie raportu „Schaeffer i percepcja muzyki w projektowaniu oferty kulturalnej dla najmłodszych” (FPS Aurea Porta, Kolektyw Badawczy 2022).
Program nie wymaga muzycznego przygotowania, a otwartość form grafik muzycznych i Teatru Instrumentalnego Schaeffera stanowi przyczynek do wprowadzenia w świat muzycznej awangardy i jej bogactwa brzmienia. Warsztaty opierają się na muzycznej interakcji uczestników, umożliwiają pogłębione doświadczenie otaczających nas dźwięków. Dobór instrumentarium – konstrukcje i eksperymentalne obiekty grające – są dodatkową zachętą do aktywnego uczestnictwa w budowaniu wrażliwości muzycznej młodych. Oferta stanowi uzupełnienie edukacji muzycznej i kulturalnej i ma na celu przybliżenie wartościowych zjawisk awangardy muzycznej na przykładzie twórczości Bogusława Schaeffera – partytur i grafik muzycznych oraz koncepcji Teatru Instrumentalnego. Dorobek artystyczny Schaeffera ma potencjał edukacyjny, niewykorzystywany dotąd w dyskursie uczestnictwa i wprowadzania w świat muzyki.
Warsztaty prowadzi Paweł Romańczuk/Małe Instrumenty.
Muzyk, kompozytor, animator i badacz kultury nietypowych źródeł dźwięku. Od 18 lat wykorzystuje rzadkie instrumenty, buduje własne obiekty dźwiękowe, na które pisze, nagrywa i publikuje muzykę. Jest autorem podręcznika „Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi”, w oparciu o który przeprowadził około 150 warsztatów dla osób w różnym wieku, w Polsce i za granicą. W pracy dydaktycznej stawia na indywidualność, oryginalność, unikalność efektów prac twórczych.
Projekt Awangardowa Edukacja Kulturalna Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patroni medialni projektu: Miasto Dzieci, PrestoKids, AICT.