☰ menu

Atrakcje w Poznaniu nie tylko dla Dzieci

sob.
23.02.2013

 

Dziewiętnastowieczne fortyfikacje stolicy Wielkopolski były jednym z najciekawszych założeń militarnych ówczesnej Europy. Najważniejszą i największą budowlą poznańskiej twierdzy poligonalnej był właśnie Fort Winiary. To modelowe dzieło szkoły nowopruskiej zrealizowano w latach 1828-1842. Cytadela była wykorzystywana przez wojsko do lutego 1945 roku, kiedy to stanowiła ostatni punkt oporu wojsk niemieckich. Po wojnie stała się ona rezerwuarem tanich materiałów budowlanych, a rozbiórkę uzasadniały względy polityczne. Obecnie Park Cytadela stanowi jeden z najpiękniejszych śródmiejskich terenów zielonych.

Spacer wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień dawnego Fortu Winiary rozpocznie się o godzinie 11 oraz 14 przy Pomniku Bohaterów. W jego trakcie będzie można poznać dzieje Cytadeli od początku budowy, aż do współczesności. Największą atrakcję stanowią jednak, wyjątkowo udostępnione w tym dniu, wnętrza schronu tzw. sanitarnego. Ciekawostką będzie natomiast podstawa działa pierścieniowego 15 cm na obrotowym łożu typu nadbrzeżnego.

Na posterunku wartowniczym przy Pomniku Bohaterów będzie można bezpłatnie otrzymać pierwszy numer „Bitewnika Poznańskiego", poświęconego tym razem walkom o Festung Posen w 1945 roku.
Spacer po fortyfikacjach odbywa się w ramach inscenizacji historycznej „Bitwa o Poznań" mającej miejsce o godzinie 13 na polanie przy Dzwonie Pokoju. Przygotowuje je Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta przy współpracy z innymi stowarzyszeniami oraz organizacjami społecznymi.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
© Przemysław Maćkowiak

 

Ilustracje:
1. Największą atrakcją spaceru będzie możliwość obejrzenia, wyjątkowo udostępnionych w tym dniu, wnętrz schronu tzw. sanitarnego. Fot. © Przemysław Maćkowiak

2. W trakcie walk o Cytadelę w lutym 1945 roku największemu zniszczeniu uległ Śródszaniec. Na zamieszczonej pocztówce widać poprzedzony fosą wschodni budynek magazynowy, z lewej wjazd główny, z prawej w głębi koszary obronne. Zbiory © Przemysława Maćkowiaka

 

 

 

Exit mobile version