☰ menu

Atrakcje w Poznaniu

sob.-niedz.
05.06-06.06.2010
Po raz drugi impreza jest dwudniowa i odbywa się w ramach akcji "Poznań za pół ceny!" koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Jej główną atrakcją będzie pierwsza w historii możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego VIIa na Marcelinie.

Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień. Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji – systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej.

W pierwszym etapie, w latach 1876-1883 zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono.

Obie imprezy są jak dotąd jedynymi cyklicznymi w Poznaniu, w trakcie których można od dziewięciu lat zwiedzać niedostępne na co dzień dla turystów forty zewnętrznego pasa umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy. W tym roku główną atrakcją będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego VIIa na Marcelinie. Jego zwiedzanie jest kontynuacją poprzednich imprez, zapoznających uczestników z podstawowymi typami obiektów poznańskiej twierdzy fortowej.

Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Przykładowo najdłuższy podziemny chodnik fortu VIIa liczy około 140 metrów, natomiast jego szerokość od strony miasta wynosi około 230 metrów – dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.

{{moduly ntltresc}}

Szczegółowe informacje:
Program:

Sobota
– 10.00-16.00 – Dzień Otwartych Koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Święto 7. Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, szczegóły: http://www.7dak.com (ul. Wojska Polskiego)
– 15.00, 17.00, 19.00 – zwiedzanie fortu w grupach (zbiórka przed głównym wjazdem w pobliżu styku ulic Marcelińskiej i Wałbrzyskiej)
Niedziela
– 9.00 – start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i. Powstańców Wielkopolskich).
– 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – zwiedzanie fortu w grupach
Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę.

Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.

Atrakcje: Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.

Zapisy: Aby wziąć udział w rajdzie konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na odpowiednią listę! Ilość miejsc w poszczególnych grupach jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń. Zapisując się prosimy podawać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania: Zapisy: trasy piesze: e-mail: military_ak@op.pl, tel.: + 48 784 971 205, +48 515 048 510, +48 608 896 000, rowerowe: tel. +48 609 144 509.
Dodatkowe informacje: www.tidgp.pl, www.tmmlsh.pl
Kontakt z organizatorami: Przemysław Maćkowiak, tel. +48 604 869 102
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!