☰ menu

atrakcje w Centrum Nauki Kopernik

niedz.
19.06.2011
UROCZYSTE OTWARCIE, 19 czerwca 2011
19 czerwca Niebo Kopernika zostanie uroczyście otwarte dla wszystkich. 
W trakcie Pecha Kucha „Moje Niebo” zaprezentują się pasjonaci obserwacji astronomicznych. Będzie można posłuchać o odkrywaniu nowych planetoid, poszukiwaniach planet spoza Układu Słonecznego oraz trudnej sztuce astrofotografii. Pecha Kucha to dynamiczna prezentacja multimedialna trwająca 6 minut 40 sekund i zawierająca 20 slajdów po 20 sekund każdy.
Specjalne atrakcje przygotował PKO Bank Polski. W namiocie sferycznym w kształcie świetlistej kuli będzie można malować światłem, tworzyć graffiti, a nawet zrobić sobie zdjęcie  w stroju kosmonauty.
„Niebo dźwięków” to przygotowany specjalnie na otwarcie planetarium koncert Urszuli Dudziak, której towarzyszyć będą zespół Superband, kwartet smyczkowy Atom String Quartet oraz Dariusz Makaruk – wykonawca live electronics.
Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie iluminacja Nieba Kopernika.
 
By wziąć udział w imprezie, należy zarejestrować się na stronie www.niebokopernika.pl i odebrać wejściówkę w kasie planetarium. Rejestracja trwa od 7 do 13 czerwca
JAK DZIAŁA NIEBO KOPERNIKA
Niebo Kopernika, dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Usytuowany tuż przy Wiśle budynek przypomina z zewnątrz ogromny głaz narzutowy. W jego wnętrzu kryje się m.in. sala projekcyjna ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. Waży on ok. 3 ton i jest zawieszony nad widownią na ogromnych łańcuchach. Sala jest wyposażona w 137 wygodnych krzeseł ustawionych w sposób umożliwiający swobodne patrzenie w niebo. 
Pokazy wyświetlane są z rzutników cyfrowych. Pośrodku sali znajduje się gwiazdowy projektor Megastar firmy Ohira Tech wyświetlający 20 mln gwiazd (podczas gdy w większości planetariów widać ok. 100-200 tys.). Całość uzupełnia sześć głośników o wielkiej mocy i dodatkowy tzw. głośnik w zenicie, czyli na środku kopuły, nad głowami widzów. Wszystkie te urządzenia tworzą tzw. hybrydowy system projekcyjny Digital Sky, w który Niebo Kopernika wyposażyła firma Sky-Skan Europe.
 
Informacje o biletach, rezerwacji i godzinach otwarcia Planetarium na stronie: www.niebokopernika.pl

CO ZOBACZYMY W PLANETARIUM?
Seans w planetarium trwa około godziny i zazwyczaj składa się z dwóch części. 
– Niebo nad Warszawą
Kilkunastominutowa cyfrowa projekcja pokazująca układ gwiazd charakterystyczny dla danego dnia. Pozwala zobaczyć idealny obraz nieba, który „gołym okiem” można zaobserwować bardzo rzadko, tylko w szczególnie sprzyjających warunkach. Wyjątkową cechą  projekcji jest jej interaktywność. Na życzenie można zbliżyć się do granic galaktyki, polecieć na Księżyc, obserwować zachód Słońca z Marsa. Pokazowi towarzyszyć będzie komentarz.
– Projekcja filmowa
Filmy stworzone w formacie full dome, czyli przygotowane do emisji na sferycznym ekranie to nowość. Otaczający widzów z każdej strony obraz daje złudzenie pełnego zanurzenia w wirtualnym świecie. W wakacyjnym repertuarze Nieba Kopernika jest sześć tytułów. Zobaczymy filmy związane z niebem i kosmosem, przyrodnicze i poświęcone teorii ewolucji. Zostały one przygotowane z myślą o widzach w różnym wieku..
 
Exit mobile version