☰ menu

Atrakcje świąteczne dla Dzieci w Poznaniu

sob.
08.12.2012

 

 8 grudnia (sobota) 2012 r. Rezerwat Archeologiczny Genius loci, zaprasza na weekend, w trakcie którego dzieci podczas warsztatów gwiazdkowych, wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe, porozmawiają z archeologiem o dawnych zwyczajach i pomogą ubrać pierwszą choinkę Rezerwatu Archeologicznego Genius loci .

Dorośli i młodzież będą mogli podyskutować o astronomii, widzianych przez wieki gwiazdach, a jeżeli warunki pogodowe pozwolą, obejrzeć przez teleskop wieczorne niebo. Opowiemy także o zwyczajach świątecznych i ich genezie, a także o tym jakie przedmioty związane z wierzeniami przetrwały próbę czasu i odkrywane są dziś przez archeologów.

Przewidzieliśmy również spotkania z interesującymi gośćmi:

z ASTRONOMEM dr. Wojciechem Borczykiem. Jakie niebo widzieli nad sobą nasi przodkowie, jak je nazywali, czym były dla nich ciała niebieskie i jak kształtowała się wiedza astronomiczna od pradziejów poprzez średniowiecze aż do czasów współczesnych. Dowiemy się również jakie będziemy widzieć gwiazdy podczas wieczerzy 24 grudnia. Spotkanie zakończy oglądanie nieba nad Ostrowem Tumskim przez teleskop.

z ETNOGRAFEM, mgr Beatą Rakowską. Tradycje wigilijne w Wielkopolsce – od kiedy możemy o nich mówić, jaka jest geneza sianka pod obrusem, dzielenia się opłatkiem i jakie dawne obrzędy są do dziś kultywowane w naszym regionie.

z ARCHEOLOGIEM, mgr Magdaleną Sprenger. Echo dawnych wierzeń słowiańskich, pobrzmiewa w wielu tradycjach chrześcijańskich. Archeolodzy często stykają się z zabytkami potwierdzającymi adaptację pogańskich wyobrażeń w kształtującej się na naszych terenach w średniowieczu kulturze chrześcijańskiej. Czy wigilia zawsze była obchodzona w grudniu? Czy w czasach kiedy budowano gród poznański wszyscy mieli już wiedzę i dostęp do nowej wiary?

Pełen program imprezy:
12.00 – 15.00 WARSZTATY DLA DZIECI (40 miejsc, zapisy od 03 grudnia w godzinach pracy Rezerwatu pod numerem tel. 61 852 21 67)
12.00 – 13.00 Zwiedzanie Rezerwatu Genius loci z archeologiem
13.00-14.00 Spotkanie z Etnografem, Beata Rakowska – Tradycje wigilijne w Wielkopolsce
14.00 – 15.00 Zwiedzanie Rezerwatu Genius loci z archeologiem
15.30 – 16.30 Spotkanie z Archeologiem, Magdalena Sprenger – Dawne wierzenia słowiańskie w znaleziskach archeologicznych
16.30 – 17.30 Spotkanie z Astronomem, dr Wojciech Borczyk – Pierwsze gwiazdki przez tysiąclecia
17.30 – 18.30 Oglądanie wieczornego nieba przez teleskop – czyli gdzie szukać pierwszej gwiazdki? dr Wojciech Borczyk

NA WSZYSTKIE SPOTKANIA I WARSZTATY WSTĘP WOLNY
Na warsztaty dla dzieci obowiązuje wcześniejsze zarezerwowanie miejsc
a.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci to nowa placówka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, która mieści się na poznańskim Ostrowie Tumskim przy ul. Ks. I. Posadzego 3.

***

 

O Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Instytucja już na stałe wrosła w pejzaż instytucji kulturalnych miasta Poznania. Istnieje od ponad 150 lat. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki. Badania w Wielkopolsce i w Afryce stanowią główne profile działalności Muzeum. Nie zapominamy też o archeologii Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, ważnych dla studiów nad problematyką miasta wczesnolokacyjnego. Jesteśmy instytucją muzealną, nastawioną na kontakt z szerokim i wymagającym odbiorcą, upowszechniającą dorobek naszej nauki i popularyzującą wiedzę o przeszłości. Temu właśnie służą wystawy, nierzadko zaskakujące ciekawymi i nowatorskimi formami ekspozycji oraz przyciągające publiczność atrakcyjną tematyką.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest Miejską Instytucją Kultury, finansowaną z budżetu Miasta Poznania.

Exit mobile version