☰ menu

atrakcje i wystawy w Gdańsku

śr.-czw.
06.07-01.09.2011
w środy i soboty, w godzinach 10.00-16.00  w Baszcie na Zamurzu Gdańsk, ul. Podmurze 2, przy Placu Dariusza Kobzdeja.
Wstęp bezpłatny.

Muzeum zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian.

Jedną z dziedzin, w której dawniej przodowali polscy konstruktorzy, szczególnie Gdańszczanie, jest zegarmistrzostwo. Słynne gdańskie zegary przez wiele lat uznawane były za szczytowe osiągnięcie sztuki zegarmistrzowskiej – zarówno w aspekcie konstrukcyjnym, jak i estetycznym.
Dzisiaj, na progu nowego tysiąclecia, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pragnie dopisać kolejny rozdział do tej wielowiekowej tradycji.
Z inicjatywy naszej instytucji Gdańsk wraca do swojej dawnej roli i ponownie staje się miejscem, w którym dokonują się kolejne, coraz śmielsze, technologiczne skoki. Wynaleziony przez grupę pracowników MHMG zegar Hevelius 2011 jest niewątpliwie ich zwiastunem.
Zegar jest eksperymentalną próbą konstrukcyjną, która ma na celu określenie granic precyzji czasomierzy działających w oparciu o właściwości pola grawitacyjnego. Wynalazek gdańskich konstruktorów mierzy czas z dokładnością do kilku mikrosekund na dobę, czym bije wszystkie dotychczasowe rekordy.
Uroczysta inauguracja zegara odbędzie się 29 czerwca 2011 roku o godzinie 12.00 na gdańskim Placu im. Dariusza Kobzdeja. Wezmą w niej udział nie tylko przedstawiciele władz miasta, lecz także delegacja British Horological Institute, instytucji oficjalnie reprezentującej przemysł zegarmistrzowski w Wielkiej Brytanii. Oprawę artystyczną zapewni Kolektyw Artystyczny SIEdzieje.

Wydarzenie poprzedzone zostanie pochodem grupy szczudlarzy, bębniarzy oraz aktorów, którzy przemaszerują trasą: ul. Długa – Długi Targ – ul. Teatralna – Plac Kobzdeja. Początek o godzinie 11.00 pod Zieloną Bramą.