„Wszystkie cywilizacje od zarania dziejów wpatrywały się w nocne niebo. Dawniej ludzie robili to zdecydowanie częściej od nas, bo rozrywek było mniej, a na zewnątrz znacznie ciemniej, dzięki czemu gwiazdy świeciły i kusiły jeszcze mocniej. A nas skusiło, aby podglądnąć niebo w Dniu Ziemi. Nasz gość – dr Piotr Skindzier – w sposób przystępny i praktyczny wyjaśni podstawowe zagadnienia astronomiczne, nauczy jak, kiedy i gdzie patrzeć na niebo i szukać gwiazd, planet… i innych ciekawostek” – opowiada Elżbieta Urbańska-Kłapa, kierowniczka Pracowni Animacji Ekologicznej w Ośrodku Kultury Norwida.
Zapisy: ekologia@okn.edu.pl. Wstęp: 10 zł Miejsce zbiórki zostanie podane zapisanym osobom.
Wydarzenie realizowane jest w związku z jubileuszem 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w ramach projektu AstroHuta. Dofinansowano ze środków Miasta Krakowa.
„AstroHuta” to projekt przygotowany z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W czasie jego trwania, w okresie od marca do sierpnia 2023 roku, odbędzie się cykl wydarzeń dotyczących szeroko pojętej astronomii, organizowanych przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida. W programie planowane są spotkania, wykłady i warsztaty. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi: praktyczna nauka obserwacji nieba w wybranych porach roku i lokalizacjach Nowej Huty, wykład ukazujący potencjalne związki lokalizacji Kopca Wandy z układem planet i gwiazd, zajęcia na temat zakładania ogrodów biodynamicznych pozwalających zaplanować kalendarz prac zgodnie z fazami księżyca, czy warsztaty dotyczące znaczenia światła w przyrodzie. Działania adresowane są do różnych grup odbiorców, a szczególnie do rodzin z dziećmi.