☰ menu

Antropologia stroju – warsztaty dla dzieci. Bytom

Antropologia stroju – warsztaty dla dzieci. Bytom
niedz.
11.09.2022
Świat, który znali nasi pradziadkowie tu na Śląsku uległ ogromnym przeobrażeniom, żeby nie powiedzieć, że zniknął całkowicie. Stroje z dumą noszone przez nasze prababcie, gorliwie praktykowane obyczaje związane z ważnymi życiowymi wydarzeniami, czy żelazne tradycje regulujące życie w ciągu roku, znalazły swoje miejsce w zimnych murach muzeów, czy suchych opracowaniach przewodników. Nie pozwólmy im skostnieć!

Czy zastanawialiście się kiedyś po co się w ogóle ubieramy? A skoro już się ubieramy, to dlaczego ubieramy się właśnie w to, w co się ubieramy? Strój mówi o nas niejedno. Powszechnym przekonaniem jest, że nie należy oceniać książki po okładce, jednak czy naprawdę jest to możliwe? Okładki książek dostarczają nam informacji o gatunku do jakiego książka należy, sugerują treść poprzez pewne symbole czy obrazy, często dostarczają nam również informacji o autorze i rekomendacji mniej lub bardziej znanych osób czy tytułów prasowych. Trzeba pamiętać, że stanowią powierzchnię, pod którą kryje się zasadnicza treść, ale nie jest to powierzchnia, która pozostaje bez znaczenia dla naszych czytelniczych wyborów. Również to, w jaki sposób ktoś jest ubrany dostarcza nam informacji o nim i zaistniałych okolicznościach, często zanim jeszcze będziemy mieli okazję z tym kimś porozmawiać.

Dzieci podczas zajęć będą miały okazję zaobserwować, w jaki sposób zakres informacji udzielanych przez strój zmieniał się i ewoluował. Od najprostszych rzeczy, jakimi są zróżnicowanie ze względu na płeć (naszym prababciom nawet nie śniło się, że mogłyby założyć spodnie zamiast swoich kiecek), wiek czy stan cywilny (dzisiejsze stroje na ten temat raczej milczą), po kwestie bardziej skomplikowane, takie jak status majątkowy (tak, dzisiaj też to bardzo dobrze znamy, zaskoczeniem było, że i prababcie w ten sposób różnicowały), okoliczności, do których strój miał przystawać czy miejsce, z którego pochodzimy.

Wspólnie nauczymy się „czytać” bytomski strój ludowy, dowiemy się w jaki sposób tworzy się modę a także, że nasze prababcie również nie były na nią obojętne. Uczestnicy zajęć zostaną wdrożeni w świat modowych wyborów naszych przodków przymierzając ich przepiękne stroje – zopaski, kabotki, kiecki, brucleki czy bizoki.

kiedy? 11 września 2022 (niedziela), godz. 14.00–16.00
kto prowadzi? Magdalena Pospieszałowska
koszt? zajęcia bezpłatne, realizowane w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy. Edycja 2022”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”.

Obowiązują zapisy, które prowadzi Dział Edukacji: 32 281 82 94, w. 127

Zdjęcie ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Exit mobile version