Kim jestem? – to bardzo trudne pytanie. Jest tyle rzeczy, które należy wziąć pod uwagę: czy jest się wysokim, czy niskim, jaki ma się kolor oczu, skąd się pochodzi, czy jest się towarzyskim, czy nieśmiałym, wrażliwym bardzo, umiarkowanie, czy niezbyt. No i kim się jest dla innych: przyjacielem, tramwajarzem, mamą? A Wy, kim jesteście?
kategoria wiekowa: 4+
12 lutego, godz. 16.15
Wygląd
Wszystkie zwierzątka w lesie są kolorowe – jeleń, miś, sarna i borsuk. Szary jest tylko ryś. I nie byłby to pewnie problem, bo przecież to nic złego nie być kolorowym, gdyby nie to, że wszyscy rysiowi dokuczają. Ale ryś im teraz pokaże: nie będzie się przejmował, będzie szarobury i groźny i też będzie wyśmiewał pozostałych. Tylko co to za przyjemność, dokuczać innym i żartować z nich, a nie z nimi? Co teraz, rysiu?
Jestem Tajem (Dania 2013, 30`)
Czasem jest się więcej niż jednej narodowości. Tak jest na przykład ze Stormem – jego mama jest Tajką, a tata Duńczykiem. A Storm? Storm jeździ tuk-tukiem do przedszkola, spędza czas z tatą w parku, zwiedza starożytne świątynie, odwiedza przyjaciół, bawi się z żabą i poznaje nowy, ekscytujący świat, do którego właśnie się przeprowadził. Kim jest Storm?
O mamie (Rosja 2015, 7`)
Mama ma przepiękne długie włosy, trzech synów i pełne ręce roboty. Musi pilnować dzieciaków, troszczyć się o nie, karmić, ubierać, przytulać i chronić… Lista jest długa. I koniecznie musi zawsze wiedzieć jak im pomóc i mieć radę na wszystko. Bo mama taka już jest, że wszystko chciałaby synom dać – cały swój czas, całe włosy, całą siebie.
Dziewczynka w króliczej masce (Australia 2015, 6`)
Pierwszy dzień w szkole nigdy nie jest łatwy. Ale dla małej Annabelle jest nawet trudniejszy niż dla innych. Czy ją polubią, czy uda jej się znaleźć przyjaciół? Ukryta za zrobioną z papierowego talerzyka maską królika, Annabelle wkracza do nowej klasy. Co ona tam chowa? Może wcale nie wygląda jak człowiek. A może wcale nie jest taka inna?
Anatol i jego rondelek (Francja 2014, 4`)
Anatol ma swój ulubiony czerwony rondelek, który wszędzie ze sobą zabiera. A właściwie to ciągnie go za sobą na sznurku. Czerwony rondelek ma na Anatola niezwykły wpływ: chłopiec staje się dzięki niemu wrażliwy i umie wyrażać siebie: mówi i maluje to, co czuje. Ale kiedy rondelka nie ma w pobliżu, chłopiec strasznie się wścieka i okropnie płacze. Czy Anatol nauczy się żyć ze swoim rondelkiem?