☰ menu

Alternatywna edukacja – pokaz filmów + spotkania | 15. MDAG FF

Alternatywna edukacja - pokaz filmów + spotkania
niedz.-pon.
13.05-14.05.2018

Zapraszamy w szczególności nauczycieli, rodziców, opiekunów na pokazy filmów związanych z alternatywną edukacją.

W ramach 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival

— 13 maja, niedziela, godz. 11:00 —
Film: „Dzieciństwo”
Temat rozmowy po filmie: Co dzieciom daje las i zabawa?
* W rozmowie wezmą udział Maciej Frasunkiewicz – psycholog z Uniwersytetu SWPS oraz Anna Płuska – założycielka i dyrektorka przedszkola leśnego „Leśna Droga” w Warszawie, współpracuje z Fundacją Sto Pociech. Jest nauczycielem Montessori, ukończyła Dzikie Studia, warsztaty Pedagogiki Przygody, szkolenia w zakresie przedszkoli leśnych oraz „Introduction to forest school” i „Forest skills and craft for educators”.

— 14 maja, poniedziałek 16:30 —
Film: „Pozwólmy nauczać dzieciom”
Temat rozmowy po filmie: Czy metoda Montessori jest odpowiedzią na problemy polskiej szkoły?

W rozmowie udział wezmą: Joanna Maghen – trener Montessori i założycielka Polskiego Instytutu Montessori oraz Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Rozmowę poprowadzi: Maja Dobiasz-Krysiak – koordynatorka programów edukacji kulturowej w Centrum Edukacji Obywatelskiej, która przygotowuje pracę doktorską m.in. na temat edukacji alternatywnej.

** O filmie:
„Dzieciństwo” reż. Margreth Olin, Norwegia 2017, 90 min
Dorastanie wymaga czasu. Zgodnie z pedagogiką waldorfską, dzieci rozwijają się poprzez swobodną twórczą zabawę. Proces wychowania i nauczania powinien uwzględniać ich indywidualne cechy, zainteresowania i zamiłowania oraz unikać ocen na rzecz aktywnego wspierania we wszystkich sferach rozwoju. Film przedstawia jedno z norweskich przedszkoli w stylu waldorfskim o nazwie Aurora, w którym dzieci mogą być sobą. Obserwujemy idylliczne miejsce w lesie – świat wspólnoty dzieci, które uczą się same, bez konieczności dotrzymywania kroku programowi nauki i wszelkim nakazom. Przez rok śledzimy z ich perspektywy zmianę pór roku, kłótnie i przyjaźnie, relacje z nauczycielami, a także niezliczone niuanse ich codziennego życia, jakie pojawiają się na styku świata w przedszkolu i poza nim. Dzieci wymyślają pełne fantazji zabawy, wykorzystując wszystko, co ma do zaoferowania las, oraz wchodzą w relacje z innymi i z otaczającą naturą. Dorośli pojawiają się w tym świecie marginalnie, a ich rola polega na dyskretnym towarzyszeniu, a nie przewodzeniu. Dzieciństwo jawi się tu jako czas uruchamiania wyobraźni, gier i poczucia bezpieczeństwa. Ten pozbawiony komentarza obserwacyjny i afirmujący życie film prowokuje do zastanowienia się, czego tak naprawdę potrzebują dzieci i na czym powinna polegać ich wczesna edukacja i praca towarzyszących im wychowawców.

** O filmie:
„Pozwólmy dzieciom nauczać”, reż. Alexandre Mourot, Francja 2017, 100 min.
Włoska lekarka i pedagożka Maria Montessori twierdziła, że nikt nie może rosnąć za dziecko, które jest swoim własnym budowniczym. Dzięki niej powstała sieć przedszkoli i szkół, opartych na idei nieskrępowanego rozwoju dzieci, gdzie wychowawca nie pełni roli przewodnika, lecz dyskretnego opiekuna. Reżyser filmu, ojciec kilkuletniej dziewczynki, przez rok obserwował z kamerą jedną z najstarszych tego typu francuskich placówek. W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd archiwa prezentujące idee edukacji Montessori i jej wartości, jak również jej model pedagogiczny. Prezentuje także badania naukowe z zakresu neurobiologii i psychologii potwierdzające sens tego typu wychowania.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
# Nauczyciele otrzymają zaświadczenia potwierdzające udział w spotkaniu 14 maja po filmie „Pozwólmy dzieciom nauczać”
# Wstęp wolny na film „Pozwólmy dzieciom nauczać” dla nauczycieli, którzy prześlą zgłoszenie do 6 maja adres e-mail: akademia@againstgravity.pl lub telefonicznie: 790 025 145. Liczba miejsc ograniczona.

# Pełny program festiwalu od 20.04 na stronie www.docsag.pl
# Bilety do kupienia w kasach kin: Kinoteka, Luna, Iluzjon od 27.04

Exit mobile version