☰ menu

Albertiana w Zgierzu po raz jedenasty

czw.
05.02.2015

Ogólnopolski Festiwal
Twórczości Teatralno-Muzycznej
Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie
ALBERTIANA 2015
Regionalne Eliminacje w Zgierzu

05.02.2015 r.
od godz. 10.00 do ok. 15.00
sala widowiskowa
Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza,
ul. Leśmiana 1 w Zgierzu

Miasto jest gospodarzem eliminacji regionalnych, w których biorą udział zespoły artystyczne i soliści z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Celem Festiwalu jest działanie na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez: promowanie ich twórczości teatralno-muzycznej, aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym oraz likwidowanie barier poprzez przywracanie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Organizatorami Albertiany w Zgierzu jest: Fundacja im. Brata Alberta, współorganizatorami są: Urząd Miasta Zgierza i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu.

Patronat nad tegoroczną edycją Festiwalu objęli:
Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska,
Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień,
Starosta Zgierski – Bogdan Jarota,
Prezydent Miasta Zgierza – Przemysław Staniszewski
i Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON – Władysław Skwarka.

W Zgierzu podczas II etapu eliminacji (I etap eliminacji odbył się w Krakowie) wystąpi 9 grup teatralnych i 3 solistów:

Zespoły:

Warsztat Terapii Zajęciowej MANIACY z WTZ Fundacji DOM w Warszawie z przedstawieniem "SENSACYJNY TEATR CIENI",
    Orkiestra Instrumentów Perkusyjnych MAŁY BIG BAND ze Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa w Łodzi z przedstawieniem "HISTORIA GARNKA MIODU",
    TEATR WIELKIE JAJO ze Stowarzyszenia K40 w Komorowie z przedstawieniem "TU W DZIECIĘCYM POKOIKU",
    Grupa Teatralna CHORAMA z WTZ przy PHSI "BONEX" w Zduńskiej Woli z przedstawieniem "ON-I",
    TEATR Z CHATY z ŚDS "Chata z pomysłami" w Warszawie z przedstawieniem "CZARY Z KRAINY A",
    Grupa Teatralna RÓŻOWE OKULARY z WTZ w Ozorkowie z przedstawieniem "PRAWIE JAK TALENT",
    Grupa teatralna AKCENT z PSOUU w Zgierzu z przedstawieniem "JAPOŃSKI LAS",
    Grupa teatralna TERAZ MY z WTZ przy Stowarzyszeniu Razem w Koluszkach z przedstawieniem "O KRÓLEWNIE, KTÓRA SPAĆ NIE CHCIAŁA",
    Grupa teatralna POZYTYWKA z PŚDS w Czepowie z przedstawieniem "MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ".

Soliści:

Olga Powęda z PSOUU w Zgierzu z piosenką "Niebo z moich stron",
    Krzysztof Olczyk z WTZ przy Stowarzyszeniu Razem w Koluszkach z piosenką "Wszystko ma swój czas",
    Kamila Dajczer z WTZ Radomsku z piosenką "Miał być ślub".

Artystów oceniać będzie profesjonalne jury w składzie:

Barbara Droździńska – pieśniarka, jedna z najlepszych w Polsce wykonawczyń ballad i romansów rosyjskich,
    dr Krzysztof Grzeszczak – kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi,
    Małgorzata Godek-Wójcik – przedstawicielka Fundacji im. Brata Alberta,
    Andżelika Kusak – przedstawicielka Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Laureaci zgierskich eliminacji: 3 zespoły teatralne i solista pojadą na Galę do Teatru im. Juliusza Słowackiego do Krakowa, która odbędzie się w dniu 9 marca 2015 roku. Zwycięska grupa teatralna oprócz otrzymania maski jednego z krakowskich teatrów oraz solista wystąpią na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Łącznie w Zgierzu wystąpi około 300 artystów.

Zgierski etap Festiwalu "Albertiana" poprowadzą: Milena Lalak – muzykoterapeutka z PSOUU w Zgierzu i Tomasz Miśkiewicz – nauczyciel z Gimnazjum Nr 3 w Zgierzu.

Do Zgierza w tym dniu przyjedzie Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – Prezes Fundacji im. Brata Alberta i Honorowy Obywatel Miasta Zgierza.

źródło: www.miasto.zgierz.pl