☰ menu

akcja performatywna z udziałem widzów w Warszawie

FALA ZA FALĄ

W niedzielne popołudnie 18 lipca (14:00-20:00) dawne kino Wars na rynku Nowego Miasta w Warszawie wypełnią akcje performatywne angażujące widzów w działania łączące naukę ze sztuką. Widzowie będą pełnoprawnymi uczestnikami serii eksperymentalno-teatralnych akcji wyreżyserowanych przez Pawła Passiniego. Każdy z uczestników wydarzenia będzie okazję poznać swoją „częstość ulubioną", a wszyscy razem przyczynią się do stworzenia „fali przeciwpowodziowej". Każdy kolejny uczestnik FALI ZA FALĄ będzie w ten sposób miał własny wkład w dźwiękowy gabinet krzywych luster.

Akcje performatywne i doświadczenia prowadzone od początku wydarzenia skumulują się w drugiej połowie dnia, tworząc spektakl teatralny (godz. 19:00), którego najważniejszym elementem będzie budowana przez cały dzień przestrzeń akustyczna. Powstanie ona z nagrań zrealizowanych przez publiczność i uczestniczących w części teatralnej artystów.

Szkieletem akcji performatywnych jest historia wynalezienia radia przez Guglielmo Marconiego (1874-1937). Uczestnicy wydarzenia będą wykorzystywać instalacje i eksponaty, pozwalające m.in. tworzyć figury Chladniego (będzie można także zobaczyć jeden z przyszłych eksponatów Centrum Nauki Kopernik wykonany przez firmę Bruns – „Posolony stół") czy doświadczyć działania cieczy nienewtonowskiej. Wykorzystany zostanie także przygotowany wcześniej materiał z graficznych realizacji różnego rodzaju wykresów fal, jak również przetworzone graficznie odczyty instrumentów pomiaru dźwięku. W przestrzeni rozstawionych jest kilka urządzeń emitujących dźwięk (thereminy, syntezatory), mikrofony, słuchawki, oraz kilka działających niezależnie systemów nagłośnieniowych.

Reżyser o spektaklu:

Siedzimy na brzegu z Marconim, noblistą, wynalazcą radia. Patrzymy. Niby jest cisza, ale przecież cały czas coś się porusza. Przychodzi i odchodzi.

Na czym polega odkrycie? Czy mogę w jednym momencie poznać tajemnicę czegoś, o czym jeszcze przed chwilą nie wiedziałem nawet, że istnieje?

Skąd nagle przychodzi olśnienie? Czy ktoś mówi do mnie, czy ktoś mnie woła? Czy jest daleko, czy blisko? Na zewnątrz mnie, czy w środku?

Czy jestem w tym sam, czy z innymi dzieje się podobnie? Czy nasze myśli spotykają się ze sobą, czy wpływają na siebie, nadają sobie kierunek?

Czy można to sprawdzić, porozumieć się, usłyszeć z bardzo daleka, a równocześnie być obok, bardzo blisko?

Przechodzimy z Marconim do laboratorium. W pracowni panuje półmrok, z którego już za chwilę zaczną wyłaniać się pierwsze kształty naszych odkryć. Pulsujące w ciemności wskaźniki instrumentów przypominają, że wszystko jest gotowe i czeka. Następny ruch należy do Ciebie.

Spróbujemy myśleć razem. To jest jak fala. Przychodzi i odchodzi. Jak dźwięk, który nie wiadomo kiedy zaczyna się i kończy. Jak marzenie, które przychodzi nagle, nie wiadomo skąd, a potem nic nie jest w stanie go zagłuszyć.

Jak pragnienie, żeby usłyszeć bardzo blisko kogoś, kto jest niesłychanie daleko.

Dostrajamy się. Szukamy wspólnej częstotliwości. A może każdy z nas ma swoją częstość własną?

Wydarzenia w ciągu dnia:

– taniec z falą (thereminy)

– krótkofalowcy i rozmowy ze światem

– "być gdzie indziej" – akustyczny rollercoster

– akustyczna podróż do wnętrza ciała

– nagrywanie i przetwarzanie dźwięków bicia serc

– symfonia na stare odbiorniki radiowe

– zobaczyć swój głos

– "ożywianie" materii za pomocą dźwięku

– muzyka sfer – rozmowa z kosmosem

FALA ZA FALĄ

Reż. Paweł Passini

Data: 18.07.2010

Miejsce: Kino Wars, Rynek Nowego Miasta 5/7

Godziny: 14:00-20:00 (spektakl finałowy o 19:00)

Wstęp: wolny

Reżyseria, koncepcja, wizualizacje: Paweł Passini

Dramaturgia: Anna Cygankiewicz

Marconi/Aktor/Spiker: Maciej Wyczański

Taniec: Katarzyna Sobiszewska, Iga Załęczna, Adam Biedrzycki

Muzyka: Daniel Moński, Łukasz Wójcik

Scenografia: Anna Met

Światło: Dariusz Adamski

Dźwięk: Tomasz Klimkiewicz, Marcin Pawłot

Obsada: ciecz nienewtonowska, figury Chladniego, eksponat „Posolony stół", krótkofalówki, stare odbiorniki radiowe, widzialny głos, thereminy

Obsługa eksponatów: Zasław Adamaszek (Centrum Nauki Kopernik)

O serialu:

Projekt Serial XIX>XXI stanowi cykl warszawskich zdarzeń naukowo-artystycznych zapowiadających otwarcie Centrum Nauki Kopernik jesienią 2010 roku. Serial opowiada o powrocie do marzeń o przyszłości i modernizacji, a jego osią są wybrane osiągnięcia naukowe – wynalazki oraz odkrycia, które stworzyły naszą nowoczesność ( http://serial.kopernik.org.pl/ )

O REŻYSERZE: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_passini_pawel

Exit mobile version