☰ menu

Akademia Wakacyjna

wt.-pt.
20.07-06.08.2010

20 lipca – 6 sierpnia 2010 10.00 – 13.00, wstęp odpłatny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Obowiązują zapisy na warsztaty w Dziale Edukacji: tel. 0 91 43 42 656, mail: edukacja@muzeum.szczecin.pl

Biała ceramika szczecińska

20 – 23.07.2010

Prowadzące: Elżbieta Kamińska i Grażyna Tokarczyk

Inspiracją do programu tych spotkań edukacyjnych jest wystawa „Biała ceramika szczecińska od XVIII do XIX wieku”, prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W trakcie warsztatów dowiemy się kto wykonywał misy, dzbany, talerze, w jaki sposób je tworzył, a także przez kogo te przedmioty były używane? Poznamy budowę i działanie koła garncarskiego – zapoznamy się z wystawą od strony warsztatu garncarza. Dowiemy się co to jest czerep? Jak długo trwa wypał? Na czym polega szkliwienie? Czy łatwo uzyskać kolor szkliwa? Opiszemy różne rodzaje ceramiki, sposoby jej zdobienia. Będziemy w uproszczony sposób projektować oraz lepić własny talerz z modeliny i inne formy ceramiczne: koraliki, kafelki, cyferki, świeczniki. Spróbujemy ułożyć jeden moduł mozaiki, aby następnie wykorzystać go w dekoracji naszej łazienki. Skleimy coś, co uległo stłuczeniu albo stłuczemy to, co udało się skleić. Kolejnym wyzwaniem czekającym na uczestników warsztatów będzie wykonanie odcisków różnorodnych materiałów (kamyka, sznurka, tkaniny), aby przekonać się jak powstaje motyw zdobniczy wklęsły czy wypukły.

Eksperymenty artystyczne – igraszki ze sztuką i przyrodą

27 – 30.07.2010

Prowadząca: Anna Urbańczyk

Zajęcia będą składać się z trzech części: zdefiniowanie pojęcia, przedstawienie zjawiska fizycznego bądź optycznego związanego z tym terminem, ćwiczenia i eksperymenty polegające na zastosowaniu zdobytej wiedzy w swoich pracach plastycznych.

Tematem pierwszych zajęć będzie kolor. Dzieci, poprzez różnorodne doświadczenia, zapoznają się z takim zjawiskiem jak iryzacja. Kolejnym etapem warsztatów będą różnorodne działania plastyczne, takie, jak np. łączenie płynów zabarwionych podstawowymi kolorami do uzyskania barw pochodnych. Natomiast drugie zajęcia będą wiązać się z pojęciami światła i cienia, ze zjawiskiem Tyndalla i sposobami wykorzystania go w sztuce (m.in. teatrzyk cieni). Na kolejnych warsztatach omawiana będzie linia i przestrzeń. Dzieci zapoznają się ze sposobami tworzenia perspektywy w swoich pracach. Wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać optyczne wrażenia do stworzenia efektu przestrzeni albo ruchu. Ostatniego dnia działania edukacyjne będą obejmować wszelkie zagadnienia związane z fakturą dzieł plastycznych. Zadania i ćwiczenia związane z tym pojęciem uświadomią uczestnikom warsztatów jak duże znaczenie w odbiorze pracy posiadają inne zmysły (takie jak dotyk) oraz jaki rezultat w dziele sztuki może nadać ciekawa powierzchnia.

Zabawy ze sztuką, czyli sztuki i sztuczki w Muzeum

3 – 6 sierpnia 2010

Prowadząca: Agata Kamińska

Ta seria warsztatów to artystyczna podróż w poszukiwaniu różnorodnych technik sztuk plastycznych, nie tylko w oparciu o zbiory muzealne. Celem tej formy zabawy ze sztuką jest zainspirowanie i pobudzenie wyobraźni dziecka.

We wtorek odbędą się działanie edukacyjne zatytułowane – Sztuki i sztuczki z gliną, plasteliną, kamieniem i papierem, które podejmują zagadnienia związane z bryłą rzeźby w przestrzeni muzeum. Omówione zastaną lekkie i ciężkie, małe i duże formy rzeźbiarskie. Na kolejnych zajęciach – Z ołówkiem i paletą przez muzeum, czyli kolorowe przygody w kawałkach – poszukamy odpowiedzi na pytanie czym jest mozaika? W jaki sposób malowano w grotach? Natomiast w czwartek odbędziemy wspólne, archeologiczne wędrówki po muzeum. Na zajęciach plastycznych postaramy się stworzyć coś z niczego, czyli zgłębić tajniki kolażu i asamblażu. Piątkowy program zajęć – Druki tworów przyrody, czyli zabawy z grafiką – poświęcony będzie technikom graficznym takim jak monotypia. W ramach tych zajęć zostało przygotowane dla dzieci zadanie specjalne – przygody pewnych kropek.

 

Exit mobile version